Bohatý táta, chudý táta

Bohatý táta, chudý táta

Podtitul: co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne

Originální název: Rich Dad Poor Dad

PRAGMA - 2001
ISBN: 80-7205-822-3

PRAGMA (2001) 80-7205-822-3 214

Myslíte si, že to, co vás učí ve škole, nemá nic společného s vaším životem? Myslíte si, že vás škola nepřipravuje na skutečný život? Jestliže jste na tyto otázky odpověděli "ano", je tato kniha určena právě vám! Robert Kiyosaki v mládí nepatřil právě mezi nejlepší studenty. Nebylo to však proto, že by nebyl inteligentní - jen se učil jinak, než od něho učitelé čekávali. Potom však našel učitele, který ho poučil o penězích a investování, a stal se tak úspěšným, že mohl už po čtyřicítce odejít do penze. Kniha Bohatý táta, chudý táta pro mladé, nejnovější kniha ze série bestsellerů o penězích a investování Roberta T. Kiyosakiho, není pouze úžasným osobním příběhem. Ukáže vám také, jak se máte v dnešní době rozhodovat tak, jako se rozhodují bohatí. Kniha je plná upřímného vyprávění, postřehů a kvízů a pomůže vám na cestě k úspěchu. Dozvíte se v ní:
- jak mluvit jazykem peněz,
- jak přimět peníze, aby pracovaly pro vás a za vás,
- rady pro dosažení úspěchu - včetně té, že máte "pracovat kvůli poznávání, a ne kvůli výdělku",
- o hrách, které vám pomohou pochopit nástroje k udržení pohybu a rozmnožení peněz.

Kniha Bohatý táta, chudý táta pro mladé začíná tam, kde škola končí. Je tajnou zbraní k získání svobody ve vytváření bohatství, po němž toužíte. Bez ohledu na to, jaké máte vzdělání, jste dost chytří na to, abyste dosáhli finančního úspěchu - a na získávání znalostí ve finančních otázkách není nikdy pozdě.

G8
  9. 9. 2013, 10:16
Jako úvod do finanční gramotnosti pro touto otázkou zatím nepolíbené je to docela fajn, ale tím to končí. Kiyosaki rozhodně není někdo, kdo by měl učit ostatní investovat, a na jeho knihy se po celém světě (a v ČR obzvlášť) nalepil slizký slepenec všemožných vizionářů a sektářů, kteří jeho pár dobře míněných rad obracejí opravdu nepěkným směrem.
Evina Kalousová
  25. 9. 2016, 10:10
Knihu jsem přečetla, ale žádný úchvatný pocit z ní tedy nemám. Ačkoliv mám vystudovanou Obchodní akademii - a tudíž se trošku v ekonomii vyznám, tato kniha je dobrá možná tak jako úvodník do investiční činnosti a k tomu, aby se člověk naučil hospodařit - čili byl finančně gramotný. A to všechno znám, takže mi kniha nic moc nového nedala. Bohužel.
Princ Eugen
  28. 12. 2012, 13:18
Pokud mám srovnat Bohatého tátu a Ekonomii dobra a zla od českého ekonoma, jež je tolik vychvalována, jednoznačně pro vyhrává pan Kiyosaki.
V záplavě románů a učebnic obojího práva není někdy na škodu začíst se i do díla, které vás ponouká k zasnění ... :)
cmax
  26. 9. 2011, 23:19
"Pořizujte aktiva." Tak bych v kostce shrnul obsah titulu Bohatý táta, chudý táta - jednoho ze slabikářů člověka, který nechce žít od výplaty k výplatě, ať už je povoláním zedník, nebo ředitel IT oddělení. Názorně a nenásilným způsobem sepsané dílo, které se celkem zaslouženě stalo bestsellerem.
Vessper
  2. 9. 2015, 21:45
Se spoustou názorů Kiyosakiho nesouhlasím, spousta jeho teorií je vyvratitelných nebo překonaných a spousta rad jsou jen filosofické úvahy. Na druhou stranu určitý přínos kniha rozhodně má. Hlavně lidem, kteří tomu nerozumí nebo se o to nikdy nezajímali může pomoci rozšířit obzory a alespoň částečně vzdělat. U těch ostatních předpokládám, že také minimálně v některých ohledech nebudou souhlasit, ale přesto si myslím, že i pro ně určitý přínos má. Minimálně jiný pohled na tuto problematiku a ukázání dalších a jiných možností či praktik jak nakládat s financemi, či alespoň povzbuzení začít a zkusit vydělat peníze i jínak než prací. Pasáže, kde popisuje jak to, či ono funguje v USA nekritizuje, prostě to psal primárně pro USA a proto to tam je, i když v Evropě tyto věci vůbec neplatí.
StepanHrouda
  11. 8. 2013, 15:26
Jedna ze základních učebnic o finanční gramotnosti, řekl bych že často dost přeceňovaná - není to žádný návod jak se dostat k více penězům. Základy jako rozdělení zaměstnanec-živnostník-zaměstnavatel-investor mají velkou informační hodnotu pro laiky v této oblasti, ale už tolik nepočítají s dnešní dobou, kdy se do toho přidává internet a počítače všeobecně. Doporučil bych rozhodně spíš The Millionaire fastlane (autor MJ DeMarco).
NiNet
  9. 10. 2014, 21:30
Některé Kiyosakiho myšlenky se mi moc líbí. Přesto se nemohu ubránit dojmu, že celé to "haló" kolem knihy je trošku přehnané. Asi proto, že jsem čtenář, a tohle mi maličko přišlo jako "kniha pro nečtenáře". Jedno se musí Kiyosakimu nechat - ve svém oboru umí chodit a penězům rozumí jako málokdo. Jak o sobě v díle sám tvrdí - jeho silnou stránkou není ani tak psaní knih. Je to schopnost knihu prodat. A tak je to vlastně v životě se vším - nejde o to, kdo jsme, jde o to, jak se dokážeme prodat světu. Jak říkám, některé myšlenky se mi líbí. A jako úvod do světa financí - dobré.
dealer24
  26. 1. 2015, 15:53
Jednoznačné zklamání.
Kiyosaki bere jako opravdu bohaté lidi pouze ty, kteří vydělávají, i když nejsou osobně v práci (např. investování do akcií). S tím rozhodně nesouhlasím, což určitě ovlivnilo i můj postoj k této knize, kterou jsem dočítal s odporem.
Nezdik
  12. 11. 2014, 19:38
Jedna z "biblí" finanční gramotnosti. V dnešním konkurenčním světě se bez logického myšlení - selského rozumu neobejde nikdo. R. T. Kiyosaki v tomto směru dokázal předat většinu informací. Je na každém, jak je využije ve svůj prospěch.
Teron Gorefiend
  1. 12. 2016, 2:45
Velmi dobré jak odrazový můstek, pokud se chce člověk pustit do studia oblasti finanční gramotnosti a neví, odkud začít. Na druhou stranu se ale autor zaměřuje pouze na peníze, jejich chování, mechanismy a postupy získávání, takže v rámci podnikatelského myšlení vychází kniha dost jednostranně. Stále je ale kvalitním prvním krokem
Ondřej Havala
  17. 11. 2016, 22:35
Donekonečna omýlané obecné pojmy finanční gramotnosti. Kniha nic konkrétního nenabízí a po chvíli už přestává bavit.
stretls
  12. 11. 2016, 21:14
Po precteni urcite zacnete premyslet vice o svych penezich a kam je vkladate. Nekolik myslenek se mi libilo, s nekterymi nesouhlasim. Kazdopadne doporucuji k precteni.
Veronika Lopatova
  27. 10. 2016, 11:29
Ja jsem byla nadšená a přečetla ani ne za 20 hodin celkem. Knihu jsem dala přečíst i sve rodině a přátelům a i oni byli nadšení :)
mindyan
  12. 9. 2016, 13:01
Přečetla jsem čistě jen ze zvědavosti. Zajímavé počtení. I když zrovna nejsem řádně finančně gramotná, tak si nemyslím, že by Vás měla tato knížka něčemu takovému přiučit. Maximálně ve Vás vzbudí odhodlání investovat, ale to je snad vše, co jsem si odnesla.
EvaPok
  25. 8. 2016, 21:31
Knihu mám přečtenou již delší dobu. Četla jsem ji na doporučení od kamarádky. Kniha mne bavila od začátku až do konce. Je dobré se po dočtení nad tím zamyslet a vzít si z toho co nejvíce toho dobrého. Jinak knihu doporučuji všem.
mk3d
  10. 8. 2015, 21:26
Upřímně jsem od knihy čekal mnohem víc. Jako zdroj pro zvýšení motivace dobré (určitě proto je např. v Partners jako doporučená literatura), ale nedozvěděl jsem se nic nového. Spousta myšlenek, které vám dojdou přirozeně a kvůli kterým není třeba kupovat knihu. Některé názory Kiyosakiho se mi líbí, k dalším mám vyloženě odpor (Například pravidlo Plaťte sobě jako prvnímu. Což znamená - nejdřív utrácejte za sebe, pak teprve plaťte ostatním. V praxi jsem se setkal s tím, že někteří lidi platí pozdě a jen těm, kteří nejvíc řvou. Kdo neřve vůbec, nic nedostane). Hodně mi tam chybělo nahlédnutí na problematiku z jiných úhlů, což Kiyosaky vynechal nejspíš záměrně, kvůli prodejnosti. Způsob vysvětlování jednoduchých problematik mi přišel zdlouhavý a psaný, jako pro blbce. Rozhovory v devíti letech s bohatým tátou zní hodně nereálné. Dále si mohl odpustit neustálou reklamu na svou hru Cash flow.
Velmi trefný mi přijde komentář G8 "...na jeho knihy se po celém světě (a v ČR obzvlášť) nalepil slizký slepenec všemožných vizionářů a sektářů, kteří jeho pár dobře míněných rad obracejí opravdu nepěkným směrem."
vlcak.paja
  15. 7. 2013, 15:04
Velice dobře a zároveň čtivě napsaná kniha o penězích a finanční gramotnosti. Na svém vlastním životním příběhu doplněném o grafy a tabulky zde Robert T. Kiyosaki vysvětluje základní pravidla pro efektivní hospodaření s penězi.

Zároveň Bohatý táta, chudý táta není knihou, která by obsahovala návod na to, jak se stát milionářem, jak se mnozí domnívají. Každopádně knížku doporučuji k přečtení.
Stilben
  27. 5. 2013, 14:53
Jako námět k zamyšlení je to určitě zajímavé, nicméně se mi ústřední myšlenka knihy - "mysli hlavně na prachy, které ti budou vydělávat další prachy" moc nelíbí.
Chorche001
  26. 11. 2012, 14:07
Jedna z prvních knížek, které měly co dočinění s financemi, a kterou jsem dokonce dočetl :)
Rozhodně doporučuji, velmi odpočinkové plné vysvětlujících grafů a obrazců i pro takové lajky jako jsem já.
v.michel
  6. 4. 2012, 22:40
Pěkná kniha, která mne donutila zapřemýšlet se nad svým životem. Nicméně nelze zcela uplatnit v evropských podmínkách, protože se v lecčem liší od těch, které panují v USA. Tuto knihu určitě dám přečíst svým dětem, až uznám, že jsou na ni připraveni. Stejně tak bych to doporučila ostatním rodičům. Nikdy není pozdě začít "něco" dělat, avšak číst tuto knihu v útlejším věku, bylo by vše mnohokrát snazší.
engai
  6. 4. 2012, 13:44
Tato kniha výrazně ovlivnila moje chápání peněz a majetku obecně. Díky ní se už nedívám na své úspory s otázkou 'co všechno si za to můžu koupit', ale ptám se 'kolik mi za měsíc vydělají'. Není to kniha o chamtivosti a honbě za penězi, naopak, nutí člověka si uspořádat životní priority - skutečně chci do smrti dřít na vysoký životní komfort, nebo se raději uskromním a půjdu cestou finanční nezávislosti? Jednu výtku bych měla k formě. Je psaná dost zmateně, některé části se opakují apod. Jakoby někdo poslepoval různé poznámky. Ale i tak knihu doporučuji přečíst.
alikal87
  24. 3. 2012, 20:23
Věřím, že přečtení této knihy mnoho lidí donutí začít uvažovat jinak o penězích jako takových a možná jim pomůže dočkat se lepších zítřků, tím, že nebudou penězi tolik plýtvat. Není na škodu si ji přečíst.