Postelová tajemství mistrů kuchařů

Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0381-6

Argo (2011) 978-80-257-0381-6 415

Román současného britského spisovatele, autora bestselleru Trainspotting. Danny Skinner pracuje na městské hygienické inspekci, ale jinak se jeho život skládá z divokých pitek, hospod a kocovin. Když se v jeho kanceláři objeví nová tvář - zakřiknutý a introvertní Brian Kibby, Skinner se na něj okamžitě zaměří. Odkud se bere nenávist, kterou k němu cítí, a co je to za podivnou nemoc, jež začne sužovat nechápajícího Briana? Kniha hlásící se k odkazu Wildeova Obrazu Doriana Graye je gotické podobenství o posedlostech, jež ovládají náš svět - jídle, sexu a celebritách, kterým se tak rádi klaníme. (Založil/a: Torolfita)

Barabura
  9. 9. 2012, 15:09
Výborná kniha, skvělá zápletka, která se jen tak nevidí. Zatím nejlepší věc od Irvina co jsem četla. Tato kniha podle mně dokazuje, že je to opravdu spisovatel s velkym S a ne jenom výborný pisatel deníků o bujarém životě svém a svých kámošů. Líbí se mi jak zapojí do příběhu spoustu zajímavých vedlejších postav a všechny výborně charakterizuje. Jak umí popsat psychické rozpoložení svých postav v různých náladách a stavech. No a samozžejmě trocha napětí a vynikající gradace a konec bradu shazující na zem.
jehlaspichlas
  15. 5. 2011, 11:52
Další welshův román, asi tzv. novodobá verze zolova zabijáka, odehrávající se v drsnějším
brutálnějším světě, než ten, který zažil Emil Zola, jiný úhel pohledu na danou tématiku
očima agresívního alkoholika, notora, z něhož alkohol učinil bezcitnou zrůdu, alkohol,
který tě na okamžik zbaví veškeré bolesti, dodávající odvahu, pocit sebejistoty, který
jako střízliví v tomto světě nenajdeš. Je to smutné nelítostné drama charakterizující
dnešní lidskou populaci, která se nechává unášet různorodými pocity, které svou nevědomostí většinou vedou ke zkáze.
rahzul
  12. 6. 2015, 22:59
Plně se ztotožnuji s komentářem od uživatele jegor. Celkem jsem očekával, jak je to doopravdy mezi Skinnerem a Kibbym. Teda až na ten přehnanej závěr :) Jinak je to klasický Welsh se všim všudy. Díky jeho knihám znám snad každou knajpu v Edinburgu - jen je tak navštívit.. :D
dalimoni
  4. 6. 2011, 20:38
Famózní kniha, určitě mnohým čtenářům nesedne, ale mě naprosto uchvátila. Welsh umí velmi barvitě a živě vylíčit démon alkoholu, používá přitom k tomu "lidový jazyk". Hlavní postavy jsou skvěle popsány a charakterizovány, příběh velmi zajímavý, kniha mě opravdu velmi překvapila a přečetl jsem jí jedním dechem. Je to moje první kniha od tohoto autora (Trainspotting jsem pouze viděl jako film). Určitě si přečtu i nějaké další knihy, protože tato mě dostala.
misssicccka
  12. 5. 2011, 11:48
některých pasážích mi ztuhla krev, jinde mi zkameněla tvář. Popsat tak jednoduše beznaděj a bezmoc, vztek, nicotu, zoufalství, křivdu, touhu po nesmyslné pomstě a city k jiné osobě umí málokdo.
Upozornění: některé pasáže nečtěte mezi lidmi, například při čekání v kadeřnictví to není dobré :).
mrviste
  19. 7. 2011, 12:33
Kniha, která mě doopravdy dostala, pobavila a závěr naprosto šokoval. Od samého začátku jsem sympatizoval s Dannym, Kibby byla postava, která mi neskutečně lezla na nervy... a jak to dopadlo - sakra!!!
jegor
  11. 7. 2013, 22:04
Welshe jsem měl vždycky rád. Vždycky mně fascinovaly jeho postavy kriplů vybroušené k dokonolasti a jejich rozklad. Na jednu stranu báječná atmosféra Edinburgu starého i současného podávaná z pohledu plébs se všemi nálevnami, skotskou rádobyhrdostí, nenávistí ke glasgowákům, clash, old boys, punku a Beverly Skinnerovou, která za noc stihla osouložit tři různé týpky. A na druhé straně hloupej příběh s fantasy zápletkou. Takže nevím no, je to spíš slabší. Welsh vyměknul ale to se stane časem každýmu. I tak se to četlo fajn a beru to jako důstojný rozloučení s modlou mého mládí která stvořila Bruce Robertsona a ŠDW. Navždy respekt.