Originální název: Psohlavci

Československý spisovatel (1986) 272
Albatros (1982) 269
Brázda (1952) 292
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1946) 324

Psohlavci je historický román Aloise Jiráska. Román vznikl v letech 1883 - 1884 a nejdříve vycházel v roce 1884 na pokračování v časopise Květy, knižně poprvé v roce 1886. Za Jiráskova života vyšel tento román osmadvacetkrát. Dialogy v románu jsou psány chodským nářečím. Hlavními postavami jsou tři Chodové - Jan Sladký Kozina, Kryštof Hrubý a Matěj Přibek. Název románu "Psohlavci" odkazuje na přezdívku Chodů. Děj se odehrává koncem 17. století nedlouho po Bílé hoře. Hlavním motivem je zpracování legendy o vůdci Chodů Janu Kozinovi.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: fufik)

Alois Jirásek Alois Jirásek
*23.08.1851 - †12.03.1930

Potulný mnich
  8. 4. 2014, 9:00
V každé době jsou pošlapávána lidská práva a nezáleží na tom, jestli je to v 17. století a nebo v dnešní době. Člověk by si měl zachovat nějakou tu svoji čest, narovnat svůj hřbet a říct ne, i kdyby zase měla téct krev.
Jirásek dokázal, že jsem se na chvíli v té době ocitl a mohl naslouchat poradám Chodů, čelit jejich vzpouře, zažívat jejich zklamání a jiné útrapy.
spirlice
  13. 9. 2013, 22:20
Děj se odehrává koncem 17. století nedlouho po Bílé hoře. Hlavním motivem je zpracování legendy o vůdci Chodů Janu Kozinovi. Chodové byla skupina obyvatel, kteří měli za úkol střežit hranici mezi Čechami a Bavorskem. Tito lidé byli přímými poddanými českého krále a za své služby se těšili mnohým privilegiím a výsadám, které je sociálně vydělovaly z okolního obyvatelstva.
Po třicetileté válce Chodové o svá práva přišli a jejich pozemky byly prodány Lomikarovi (vlastním jménem: Wolf Maxmilián Lamingen z Albenreuthu). Chodové samozřejmě nechtěli přijít o svá privilegia, ale jejich stížnosti ve Vídni a v Praze nebyly vyslyšeny. Proto začali organizovat povstání proti vrchnosti. Nejvýraznější postavou odboje byl Jan Sladký Kozina. Povstání však bylo potlačeno a Kozina odsouzen k popravě oběšením. Exekuce byla vykonána v Plzni 28. listopadu 1695.
Kozina před popravou zvolal mocným hlasem: "Lomikare, Lomikare. Do roka a do dne zvu tě Lomikare na Boží súd." Lomikar skutečně po roce zemřel na mrtvici, zrovna ve chvíli, kdy se na hostině posmíval Kozinovým prorockým slovům. Byl pohřben v kryptě kostela v Klenčí pod Čerchovem a jeho hrob byl v průběhu staletí několikrát vypleněn.
kingmaker
  31. 7. 2012, 12:08
Psohlavci patří k základním dílům české literatury a prý také k vrcholným dílům Aloise Jiráska. Vždycky jsem nesnášel povinnou četbu a tak jsem se podobným dílům vyhýbal. Až teď mě pracovní povinnosti donutily přečíst si Psohlavce. Popravdě, nezaujali mě. Unavovala mě popisnost některých kapitol a pasáží, Jirásek neustále popisuje přírodu, mraky pořád táhnou nad Čerchovem, větve stromu se zmítají ve větru, sníh padá. Tam, kde jiný autor napíše „Les šuměl“, popíše Jirásek pět stran. Charaktery postav mi přišli děsně čítankové a v průběhu děje se fakticky neměnily. Kniha se tváří trochu jako historická reportáž, ale na to si Jirásek příliš přizpůsobuje historii k obrazu svému. Jistě, má právo fabulovat, ale neměli by se pak chvástat historickou věrohodností. Dalo se to sice číst, ale znovu po Jiráskovi nesáhnu, budu-li chtít klasický historický román, určitě upřednostním Merleho, nebo Sienkiewicze.
Shirilka
  11. 7. 2016, 18:27
Od Psohlavců jsem nevím proč očekávala, že je budu číst dlouho a děj bude rozevlátý. Nestalo se tak. Překvapilo mě, jak strhující byl celý příběh, stránky plynuly jedna za druhou:)
Nocturnum
  8. 10. 2012, 16:38
Perfektní dílo s metaforickým přesahem. Nevím jak někomu mohlo přijít nudné, já ho přečetl za dva dny. S Chody jsem cítil. Chápu že jsou Psohlavci bráni jako dílo přehnaně vlastnenecké a anti-rakousko-uherské, ale zdejší hodnocení si absolutně nezaslouží. Při svých vědomostech jsem došel k tomu, že z hlediska historie byli Slované (především Češi) vždy utlačováni Germány, a tohle je jeden příklad za všechny.