Originální název: Lady of Hay

Brána (2008) 978-80-7243-356-8 523
Brána (2005) 80-7243-243-5 523 Knižní klub: ISBN 80-242-1441-5
Brána (2002) 80-7243-140-4 523 Knižní klub: ISBN 80-242-0731-1
Brána (1996) 80-85946-40-8 523 Knižní klub: ISBN 80-7176-447-7

Úspěšná novinářka Jo Cliffordová dostává za úkol napsat sérii článků o metodě „návratů do minulosti" - probuzení vzpomínek na minulá zrození pomocí hypnotického transu. Když přichází jako skeptik do ordinace zkušeného psychiatra, který tyto návraty provádí, netuší, že tím uvede do pohybu lavinu vzpomínek na svou dřívější existenci - lady Matyldy z Hay, středověké šlechtičny, která prožila svůj život ve Walesu za vlády krále Jana.
Čtenář s bezdechým napětím sleduje rozvíjení a proplétání osudů lady Matyldy z Hay a moderní novinářky - reálný svět a minulost.

Ducii
  11. 11. 2015, 9:27
Námět pěkný. Zpočátku jsem si myslela, že je to kniha dle skutečné události, ale pak z toho autorka začala dělat příliš nereálný příběh tím, že tam zapletla i ten reálný svět. To bylo prostě příliš. Poté už jsem to brala jako výplod fantazie s nímž jsem se ale nemohla ztotožnit. Konec mi přišel dost odbytý, jakoby snad autorka už chtěla to mít za sebou. Ale tak nějak pořád mě ta kniha bavila, byla jsem zvědavá, jak budou oba příběhy pokračovat. Naprosto jsem nepochopila ale postavu Sama respektive nepřišla mi konzistentní. Vlastně bez této postavy by ten příběh asi byl mnohem lepší.
Bloodym
  28. 4. 2013, 19:40
Napínavý román, jedna z mých nejoblíbenějších knih od B. Erskinové. Souhlasím, že konec knihy mohl přijít dříve, ale to nijak nezmenšilo to, jak jsem si čtení knihy užila.
Mariana.
  21. 4. 2015, 2:06
Jedním dechem kdysi dávno před asi 8 lety... :)

... nelze než doporučit ženám, které si kolem sebe chtějí vytvořit kulisy historie, zachumlat se do deky k plápolajícímu krbu se skleničkou vínka a nechat kolem sebe běhat roztodivné stíny minulosti, hradů a dneška...
moonchild
  22. 10. 2013, 14:21
Bomba kniha.Já být v kůži Ji tak se toho bojím.Já bych na návraty do minulosti nešla.Nevím co se tam člověk dozví.
Buřinka
  11. 8. 2016, 20:30
Žila jsem již před staletími byla první knihou, kterou jsem od Barbary Erskinové četla. Prolínání příběhu novinářky a středověké šlechtičny mě "chytilo" hned od prvních stránek. Četla jsem ji na chalupě, kde jsme topili v kamnech, takže i atmosféra se k tématu knihy hodila... :-) Pravdou je, že některé pasáže jsou zbytečně prodlužované, ale moje hodnocení knihy to přesto nemění.
kklepkaa
  9. 9. 2014, 13:21
Mám ráda to mystičko okolo minulých životů a tenhle příběh zcela naplnil mé očekávání a ne, zas takové sci-fi to není. Působí to celkem i reálně. Příběh je napsán velmi napínavě. Prolíná se zde hodně minulost a přítomnost. Nutno dodat, že historická část byla daleko záživnější. Je vidět, že spisovatelka svou látku pečlivě studovala. V přítomnosti byl příběh místy natahovaný a konec byl takový zvláštní. Vlastně jsem z toho např. vůbec nepochopila roli Richarda de Clare a takových otazníků mám v příběhu víc. Ale i tak hodnotím knihu jako celek nadprůměrně.
Adys
  9. 10. 2016, 13:06
Začátek mě nadchl, nicméně musím říct, že konec byl velmi zdlouhavý a už jsem nečetla s takovým nadšením jako prvních pár set stránek. Určitě by knize slušelo mít o trochu stránek méně, ale nelituju, že jsem se do ní pustila.
Sandalkar
  29. 11. 2014, 10:55
Začátek knížky byl ohromně napínavý, nadchla mě jak současná tak historická dějová linka. Hltala jsem každé slovo. V půlce knihy jakoby autorka vystřílela všechny trumfy. Čtení je zdlouhavé, nudné. Posledních 100 strach zase dobrých, jen stále nechápu úlohu Richarda de Clera. Taky už jsem byla alergická na stránky typu: Ne, Jo, už nikdy hypnózu nepodstupuj... Tři hvězdičky za prvních 200 a posledních 100 stran.
Veronika Ristič
  12. 11. 2016, 22:57
Musím se přiznat, že jsem z knihy maličko zklamaná. Stejně, jako u Údolí havranů, mi hlavní postava Jo nebyla příliš sympatická a chovala se opět nekonzistentně a hloupě. Do historické hlavní ženské postavy Matyldy jsem se ale naopak zamilovala. Vyrovnáno. Celkově mi mi příběh přišel zajímavý a čtivy, i když bych lépe hodnotila její historickou rovinu. Přesto mi ale spousta věcí v ději připadala nelogická a na sílu. Není to 100%, ale rozhodně tento příběh stojí za přečtení.
Laďka D.
  22. 3. 2016, 12:09
Toto je jediná kniha kterou jsem nedočetla, nějak mě nevtáhla do děje, je pravda že jsem jí četla když byli děti hodně malé a nebyl čas na začtení, určitě ji zkusím znovu.
LenkaM
  17. 2. 2015, 9:03
Po naprosto famózním a strhujícím začátku přichází utahaný a nudný prostředek a pak zcela nedostačující závěr. Začátek nastavil laťku fakt vysoko, takže zbytek knihy spíš zklamání.
EVASOM
  1. 2. 2013, 12:18
Typ hypnozy, o kterou se v knize jedná je vlastně REGRESE, kterou lze podstoupit dnes už běžněji. Není k tomu potřeba tolik odvahy, jakou musela mít hlavní hrdinka, ale nějakou přeci. První návraty do minulosti a jejich "přemožení" obvykle s klientem(pacientem) dosti zamávají. Souhlasím se "senora", že konec knihy se autorce moc nepovedl.
senora
  16. 12. 2010, 14:15
Ke konci to začíná být trochu nudné a zdlouhavé. Pořád omílané dokola. Rozumím tomu, že autorka napíná čtenáře, ale tím jak utahuje, tak u mě se to prostě přetrhlo a docela už mě ten konec nezajímal.