Originální název: On the Edge of Darkness

ISBN: 978-80-7243-353-7

Brána (2008) 978-80-7243-353-7 309
Brána (2003) 80-7243-165-X 309 Knižní klub: ISBN 80-242-0963-2
Brána (2000) 80-7243-077-7 309 Knižní klub: ISBN 80-242-0365-0

Keltská minulost a kouzla převtělování jsou námětem dalšího z románů Barbary Erskinové. Hlavní postava knihy, tajemná Brid, druidská kněžka ze skotského starověku, se dokáže přenášet do současnosti jako fyzické stvoření z masa a krve. Žije mezi lidmi, miluje jednoho ze smrtelníků a jiné vraždí. Jejím lidským protějškem je Adam Craig, na počátku příběhu v roce 1935 teprve patnáctiletý. Cestování v čase a napínavý děj s nečekaným rozuzlením patří i tentokrát k hlavním trumfům spisovatelčina umění.

Bloodym
  28. 4. 2013, 19:46
První kniha této autorky, kterou jsem četla a zaujala mě natolik, že jsem se pustila do další a nakonec jsem přečetla všechny její knihy. Díky této knize je B. Erskinová jedna z mých nejoblíbenějších autorek.
moonchild
  22. 10. 2013, 14:07
Kelty zbožnuju a převtělování mne fascinuje od mala takže je jasné že se mi kniha líbila.Doporučuji všem.
Astonius
  5. 7. 2016, 13:59
Život hlavních hrdinů a následně jejich dětí ubíhal velmi zrychleně, bez detailů, stále dokola se řeší jeden a tentýž problém rozehraný na začátku, navíc bez emocí, příběh nemá hlubší základy. Myslím, že - jak je už u B.E. tradicí - je kniha zbytečně dlouhá, na to, jak málo čtenáři dá - vyjmula bych klidně 100 stran textu a příběhu by to neuškodilo. I přesto, že má kniha tolik stran, omílá se stále dokola stejná situace a to je dost nudné. Na konci se vše podstatné, na co se autorka chystala 300 stran, vyřeší během 5 stránek a je konec, jako by toho už sama měla dost :-) Do čtení jsem se musela nutit.
Buřinka
  25. 7. 2016, 14:57
Opět jedna z oblíbených knih od oblíbené autorky :-) Autorka mi touto tématikou, jak se říká, kápla do noty. Ač jí mnozí přisuzují rozvláčnost, čte se velmi dobře (a když 20 stran vynecháte, tak to nejspíš ani nepoznáte). Jak nemusím obecně historii (vyjma 2. sv. války), tak knihy psané tímto způsobem (s trochou toho tajemna) jsou určitým způsobem pro čtenáře přínosem.
veronica 01
  9. 4. 2013, 20:46
Tohle byla moje první kniha od Barbary Erskinové a musím říct, že mě navnadila k tomu, abych se této spisovatelce věnovala víc. Začátek je sice trochu zdlouhavý, ale když se přes to člověk dostane, tak to rozhodně stojí za to. Jen toho useknutého konce je trochu škoda. No, trochu víc škoda.
Laďka D.
  22. 3. 2016, 12:05
Moje první knížka od Barbary a díky ní jsem úplně propadla jejímu psaní. Kelti, druidi, mystika, něco co mě se velmi líbí.
Jess
  8. 9. 2014, 18:46
Knížky s touto tématikou mám moc ráda. Ale na to, že popisuje celý dlouhý život hlavního hrdiny, se vlastně nic moc neděje. Občas je několik let klid, pak najednou obrovský poprask, napětí a opět dlouho nic. Nakonec vlastně nevím jak se to vyřešilo. Konec nenabyl očekávaný vrchol děje, trochu chaos a konec.
DeadCat
  7. 2. 2012, 10:45
Té nerovnoměrnosti spádu děje jsem si všimla ve více jejích knížkách. Dlouho se jakoby nehýbe z místa, přikládá důležitost nějaké záležitosti, kterou vzápětí vyřeší rychle a šmahem smete ze stolu jakoby vlastně nebyla tak důležitá. Trochu mě to mate. Přesto se k ní jako k autorce pořád vracím.

---------------------

Po přečtení: Prostřední třetina knihy by se klidně dala vytrhnout a nic moc by se nestalo. Cyklické opakování situací, motání se v slepé uličce, mnoho zbytečných postav. To vše by mohl napravit strhující a překvapivý konec, ale ten se nedostavil. Hodně věcí se prostě tak nějak nevyřešilo. K čemu velkolepému se to teda vlastně celou dobu chystal Meryn Jones? K čemu tam nakonec vlastně byl? Závěrečnou "bitvu" jsem nějak nepochopila. Škoda. Jinak, tuhle tématiku (Keltové, starověk, prolínání času, magie)miluju, paní Erskinová umí mistrně vykreslit atmosféru. Děj by šel pojmout obratněji.
zubejda
  28. 7. 2010, 13:05
Velmi čtivá knížka, která mě bohužel zklamala na konci, jakoby se autorka lekla že už má napsáno 300 stran,a to stačí a rychle knihu ukončila, kdyby si s tím koncem ještě trochu pohrála, tak nemám žádných námitek