Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Živý, syn bdícího

87%
4 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Živý, syn bdícího Originální název: حي بن يقظان

Nejnovější vydání:
Academia - 2011
ISBN: 978-80-200-1912-7
Počet stránek: 120
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 4x v přečtených
v knihovně 4x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Academia (2011) 978-80-200-1912-7 120

Autor žil ve 12. století v Andalusii. Vykládá arabsko-islámský, v základě aristotelský, obraz světa s příměsí mystiky formou vyprávění o chlapci, který se sám na liduprázdném ostrově propracuje vlastní zkušeností a silou rozumu k plnému poznání. Dílo ovlivnilo evropskou literaturu a filosofii.
Do češtiny je přeložil I. Hrbek v roce 1957. Nynější nové vydání přidává Ibn Tufajlovu filosofickou předmluvu, dříve vynechanou, a dílo je doplněno úvodem a poznámkovým komentářem, zachycujícími nová zjištění, ohlasy a názory z minulého půlstoletí. Úpravy provedl Hrbkův žák, orientalista Luboš Kropáček. (Založil/a: niun)

(více)  

Štítky

více  
Abú Bakr Ibn Tufajl Abú Bakr Ibn Tufajl
*1105 - †1185


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Myrddin33
100% 100% 100% 100% 100%
  13. 12. 2013, 17:19
Musím říci, že se kniha hodnotí celkem složitě. Člověk, který se nevěnuje středověké literatuře, problematice náboženství, respektive islámu a súfismu, ji možná neshledá tak zajímavou. Ale na druhou stranu stojí například za zmínění, že inspirovala slavný esej Johna Locka.
Na samotné dílo je myslím možno hledět z několika různých rovin a záleží na každém, jak na to pohlíží. Z hlediska příběhu, o postupném získávání poznatků u Hajje, se to jeví lehce nepravděpodobně - že by osamocený člověk narozený na pustém ostrově dokázal získat tolika vědění. Už jen z ohledu vývoje lidstva - kolik let jen trvalo ovládnutí ohně.
Ale nahlížeje na dílo z filosoficko-náboženského hlediska, to dílo je na tu dobu úžasné. Tolik vědění, které je v něm skryto - od fyziky, po biologické jevy až po hluboké pravdy náboženství.
Proto je mé hodnocení plné - bral jsem ji z druhého popisovaného hlediska. A Kropáčkův úvod je sice velmi obsáhlý, ale stojí za to si jej přečíst, člověk hned získá lepší povědomí o autorovi a cestě díla a jeho významu až po dnešní čas.