Dokonale utajená Korea

Originální název: Dokonale utajená Korea

Libri - 1999
ISBN: 80-85983-26-5

Libri (1999) 80-85983-26-5 188

Titul je věnován vůbec první české monografii o zemi Jitřní svěžesti, jak je poeticky nazývána Korea. Autor, přední český japanista a koreanista, který se zároveň věnuje publicistice a cestování, přibližuje poutavou formou dějiny a kulturu této u nás stále ještě málo známé zemi. Neskrývá přitom, že sám cestoval pouze po Korejské republice (dříve u nás nazývané Jižní Koreou), zatímco jeden z nejhorších totalitních režimů světa v KLDR popisuje pouze prostřednictvím svědectví Severokorejců, kteří uprchli na Jih. Je to jednak část výpovědi severokorejské teroristky, která se podílela na výbuchu jihokorejského letadla před olympijskými hrami v Soulu, jednak cituje výpověď severokorejského diplomata, který rovněž našel azyl na jihu rozděleného poloostrova. Janoš však seznamuje čtenáře nejen se starobylou a pohnutou historií Korejského poloostrova (v lecčems připomínající náš úděl mezi dvěma mocnými sousedy), ale líčí i všední život, jídelníček, náboženství (v Koreji je křesťanů stejně jako buddhistů), a to s různými odlišnými zvyky a postoji. Neméně zajímavé jsou i jeho postřehy při provázení Korejců v naší zemi. V neposlední řadě dává případným cestovatelům do této země mnoho neocenitelných rad (od výběru hotelů, přes způsob cestování až po chování v tomto pro nás exotickém prostředí). Součástí textu je i chronologická tabulka a barevná fotografická příloha. (Založil/a: Maemi)

Ariko
  7. 9. 2014, 15:07
Moc hezká kniha, která se věnuje zemi, jenž není v našech krajích tak známá a publikačně obsažená. Seznámíte se tu jak s hisotrií, tak kulturou Koreje.
Lucielle
  20. 10. 2013, 20:13
V knize jsem se dočetla spoustu zajímavých inforamcí. Asi nejvíce mě zaujal fakt, že Korejci považují za velice neslušné až pobuřující, když na veřejnosti někdo smrká do kapesníku :-) zato se u nich při jídle může chrochtat, mlaskat, prskat a říhat. Holt, jiný kraj, jiný mrav.