Mým marodům

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Nakladatelství Lidové noviny - 2010
ISBN: 978-80-7422-067-8

Nakladatelství Lidové noviny (2010) 978-80-7422-067-8 232

Knižní výběr z článků a úvah MUDr. Jana Hnízdila lze vřele doporučit všem, kteří si považují zdraví vlastního i zdraví společnosti a jsou ochotni pro ně něco udělat. Mohou si být jisti, že je četba nejen poučí, nýbrž i povzbudí a pobaví. Jan Hnízdil má totiž dar psát přístupně a srozumitelně a navíc i s vtipem, elegancí a humorem, ať už je řeč o záludnostech úzce odborných, nebo o věcech obecnějšího dosahu, o lékařství, o sportu či o politice. A jak se sluší na vyznavače psychosomatiky a celostního pohledu na člověka, nikdy nezapomíná uvádět zcela konkrétní příklady a pronikat do všech zákoutí životních příběhů. (Založil/a: allllllllll)

Magyana
  26. 11. 2015, 21:52
Je mi líto, tuhle knížku prostě nedávám. Dostala jsem ji s velkým a nadšeným doporučením, po několika kapitolách jsem ji však znechuceně odložila.

Asi jsem ten přízemní typ, co nevěří tomu, že dostal rýmu proto, že je vystresován z práce, a ne prostě proto, že si zapomněl čepici.
Číst se to moc nedá - vtip, eleganci a humor jsem tam nějak nenašla, jen přehršel mouder.
Každý příběh je vlastně úplně stejný. Nešťastný pacient přijde za panem doktorem Hnízdilem s nějakým problémem, který se zatím nikomu nepodařilo vyléčit. Hodný pan doktor si s ním popovídá a zjistí, že pacient je nespokojen v práci/rodině/životě/kdekoli - navrhne mu změnu a tramtadá! Pacient je zanedlouho vyléčen. Jaké překvapení!

Omlouvám se všem, co na tyhle věci věří, ale já osobně si raději nebudu zapomínat tu čepici.

Rominka
  20. 6. 2016, 14:50
Jak tu již ostatní čtenáři psali, toto není zrovna největší knižní dílo, které jsem četla, ale mam pocit, ze to ani nebylo snahou pana doktora. Jeho snaha byla spíše upozornit na nezdravý způsob života, který je čím dal častější a na obrovské farmaceutické lobby, které tento životní styl podporuje. Po přečtení 227 stránek jsem dostatečně poucena, ze když mě bolí hlava, mam si jít radši lehnout než si brát prášek.. ;) jako dobra myšlenka, oceňuji i upozorněni na danou tematiku, nicméně poslední kapitola o politice naprosto nevhodná....
Lilienn
  3. 6. 2014, 11:04
Skvělá kniha, skvělý autor! Bohužel se jedná o souhrn článků, ale co se dá dělat. Základní myšlenky vystiženy. Stotožňuji se s většinou z nich. Některé z nich byly pro mně úplně nové, zajímavé k zamyšlení. Každopádně se potvrdilo, čím víc toho člověk ví (a nenechá se strhnout hlavním proudem), tím může být život složitější. Pokud ale ví, jak na to a nenechá se tím nenechá rozhodit, je to určitě přínosem.
Mersault
  28. 12. 2012, 12:06
Trefná kritika medicínsko-farmaceutického komplexu, jak autor nazývá dnešní zdravotnický systém. Téměř se vším v knize uvedeným musím souhlasit, moje domněnky o (ne)fungování dnešního zdravotnictví nejen že byly potvrzeny, ale v mnohých (negativních) ohledech dokonce překonány. Kniha určitě stojí za přečtení. Právě díky "jednoduchému" jazyku je i velice čtivá a přístupná téměř komukoli. Jedná se o soubor článků (kritik, názorů) publikovaných nezávisle na sobě v průběhu času v Lidových novinách, proto se někomu může zdát, že se "příběhy" opakují, ale domnívám se, že původním záměrem autora určitě nebylo vydat tyto články knižně.
Kordulka
  5. 2. 2016, 10:30
Mám ráda takové knihy, protože mě vytrhávají z proudu, z myšlení většinové společnosti orientované na výkon a úspěch. Donutí mě, abych se vrátila k sobě, k selskému rozumu a varuje mě před tlakem komerční reklamy. Fandím velmi panu Hnízdilovi, jeho celostní medicíně, protože jsem přesvědčená, že o taková by měla medicína být. Bohužel většinou tomu tak není a je jen na nás, abychom si své zdraví pohlídali.
Tato kniha souzní s myšlenkou Jaroslava Duška, kdy chodíme s nemocí za LEKAŘEM a ten nám předepíše LEKY... :o)))
monika100
  6. 10. 2012, 17:09
Zajímavá je zejména ústřední myšlenka, která se prolíná celou knihou - a sice to, že moderní medicína je dnes z velké části byznys. Jednotlivé příběhy z počátku baví, pak se vše opakuje. Přesto bych doporučila přečíst.
Jitka1
  19. 3. 2012, 14:59
Na knihu jsem se těšila, ale byla jsem z ní dost zklamaná. Témata v článcích a úvahách se stále opakují a ta politika v poslední části knihy mé rozladění jen dovršila.
lucias2106
  30. 10. 2015, 13:07
Kniha mě rozhodně přivedla na myšlenku, že není dobré se spoléhat jen na doktory, ale je dobré zamyslet se i nad sebou a svým životem
zuzzza1988
  25. 5. 2014, 12:34
Úvahy pana Hnízdila se mi líbí, respektuju ho, ale kniha mě bohužel nebavila. Vydat soubor článků jako knihu je poněkud nešťastné. Vzhledem k tomuto formátu jsem si po pár stranách připadala "přeinformovaná", články s politickou tématikou byly nudné spíše pro svoji neaktuálnost (což není autorova chyba). Přesto mě ústřední myšlenka oslovila a v mnohém otevřela oči.
popsicletoe
  1. 2. 2012, 19:51
Myslím si, že pro odborníky či osoby, které se zajímají o psychosomatiku, není kniha až tak převratná a přínosná. Avšak laikovi, který by se rád dozvěděl více, kniha patrně otevře v mnohém oči. Možná škoda, že je tak slabá a psána jednoduchým jazykem - na druhé straně je ale právě proto určena široké veřejnosti.