Originální název: The Prophet and The Garden of the Prophet

Vyšehrad - 2011
ISBN: 80-7021-798-7

Vyšehrad (2011) 80-7021-798-7 144
Vyšehrad (2005)

Sugestivní poetický text zprostředkovává názory titulního hrdiny, učitele životní moudrosti, který si získal vážnost a úctu lidí v cizí zemi a před odjezdem do vlasti vypráví lidem o lásce, manželství, rodinném životě, zločinu a trestu, životě a smrti, a dalších základních otázkách lidské existence. Formuluje tak etický model mezilidských vztahů a proniká tajemstvími základních lidských hodnot - z jeho slov promlouvá hluboká moudrost, vycházející z tisícileté tradice křesťanství i islámu. Kniha vyniká kromě myšlenkového bohatství i působivou atmosférou, krásou básnického jazyka a je vrcholnou uměleckou syntézou východní a západní kulturní tradice. (Založil/a: Clareee)

vladislaus
  20. 4. 2013, 8:53
Od této knihy jsem očekával, že si určitě zaslouží 5 hvězdiček, ale po přečtení jsem zjistil, že tomu tak není. Je zde mnoho krásných myšlenek, ale knihy vždy hodnotím podle toho, jak promlouvají k současnému člověku. Pro dnešního moderního Evropana tato kniha jako celek není upotřebitelná.
Introvert
  2. 3. 2014, 16:40
Pokud si někdo vezme do rukou Proroka nebo některou další z Džibránových knih, měl by počítat s tím, že musí ,,přepnout" na poezii. U tohoto autora i dílo, které se tváří vysloveně prozaicky, je psáno v alegoriích a musí se tak i vstřebávat. Pokud se tedy člověk vyladí na tuto vlnu, je pak schopen v oněch slovech nalézat sdělení, která tam autor dal. Vždyť on vlastně píše o hodnotách, které, jsou-li lidem vlastní, se po staletí nemění...
Moreanne
  11. 5. 2013, 15:29
Naprosto souhlasím s komentářem od vladislause. Bohužel, lépe než pouhou jednou hvězdou nemůžu hodnotit. Na dobu, kdy byla napsána, obsahuje možná skutečně velké myšlenky, ale pro současného Evropana není...použitelná.
Myrddin33
  28. 2. 2014, 19:49
Jak jen se vyjádřiti. Nechci, aby má slova zapůsobila urážlivě a někoho se dotkla. Pokud se tak stane a obávám se, že ano, hluboce se omlouvám.
Velké myšlenky v knize označené pro současného Evropana za "nepoužitelné", značí pouze nepochopení hloubky a smyslu. Ano, doba je jiná a současný Evropan je vskutku materialista. Ale ten Evropan, který Proroka opravdu pochopí, dokáže ocenit jeho hloubku a povznést se nad materialismus a myšlení, které mu vkládá společnost jako to "správné" pro jeho dobu.
A není jistě od věci zmínit knihu Paula Coelha "Rukopis nalezený v Akkonu", která se nesmírně nápadně podobá této knize. Já jsem Prorokem i Zahradou Proroka velmi nadšen a mohu ji jen doporučit lidem, kteří se necítí být vázáni duchem moderní společnosti a nebojí se myslet samostatně.
irulan
  27. 9. 2013, 18:26
Možná nejsem moderní Evropan, ale ke mně tato kniha promlouvá jak svým obsahem tak svou poetickou formou, neteoretizuje, ale pracuje s otázkami etiky obyčejného praktického života.
ave aburh-eva hrubá
  17. 9. 2012, 18:39
tato kniha je jedna z největších myšlenkových pochodů duše světa...měl by si ji přečíst každý z nás,,,a pochopí mnohé.....