Maloměstské historie: U rytířů/Na staré poště/Filosofská historie

Maloměstské historie: U rytířů/Na staré poště/Filosofská historie Originální název: Maloměstské historie: U rytířů/Na staré poště/Filosofská historie

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1955)

"Maloměstskými historiemi" vytvořil autor literární i historický celek, zachycující konec předbřeznové doby a rok 1848. První dva příběhy líčí dožívající starou Litomyšl. Povídka "U Rytířů" je historií šlechtičny, která stěží odolává útokům majitele tabákového skladu Gausse, usilujícího o její starodávný dům. Druhá povídka, líčící biedermayerovský idylický život poštmistra a jeho sestry, tvoří můstek mezi předbřeznovým příběhem prvním a "Filosofskou historií", kde před námi ožívá Litomyšl mladá, studentská, od jara 1847, až po vyvrcholení revolučních bojů na pražských barikádách. (Založil/a: upax)

Alois Jirásek Alois Jirásek
*23.08.1851 - †12.03.1930

Ariko
  13. 9. 2014, 22:38
JIráska mám moc ráda, ale povídky jsou u něj zvláštní. Holt byl zvyklý se rozepsat a tady sotva začne už musí zase končit :)