Jako rak

Atlantis - 2007
ISBN: 978-80-7108-269-9

Atlantis (2007) 978-80-7108-269-9 168
Atlantis (2005) 80-7108-269-4 168

Novela Jako rak vychází jako pátý svazek českého vydání spisů Güntera Grasse v nakladatelství Atlantis. Grass o ní v rozhovoru v roce 2002 řekl:
"Osud mé hrdinky Tully mi umožnil pojednat největší lodní katastrofu v historii lidstva, která byla zapomenuta... Na lodi bylo přes 10 000 lidí, mezi nimi na 4000 dětí...
Útěk a vyhnání více než deseti milionů lidí ze ztracených východních provincií byly v západním Německu vytěsňovány, ve východním Německu neexistovaly vůbec... Při vší té hrůze se těchto témat zmocnila pravice a pojednává je například na internetu... I proto vyprávím historii lodi Wilhelm Gustloff od jejího spuštění na vodu až k potopení ruskou ponorkou v lednu 1945. Vysvětluji, proč byla tato loď postavena a proč nesla právě tohle jméno. K tomu byla nezbytná i fascinace nacistickou ideologií, jak se projevovala například ve spolku Kraft durch Freude (Síla z radosti), organizaci Německé pracovní fronty... Jde o nekonečný příběh… Proto se často setkáváme s nepochopitelným neonacismem už na vyšším stupni základních škol, na gymnáziích, a tento postoj přerůstá i na univerzity. To se nedá odbýt zákazem skinheadů ani zákazem NPD. Po těchto jevech se musí jít důsledně a já se o to snažím vypravěčskými prostředky." (Založil/a: Twiggynkaa)

dejw
  25. 8. 2013, 23:44
Tuto knihu jsem přečetl za jediný den. Cítil jsem se jako kdybych byl osobně na palubě Vilhelma Gustloffa a prožíval jsem její zkázu spolu s trosečníky. Skvělé napsaná kniha, vřele doporučuji.
mosem
  25. 12. 2012, 22:07
Počátek knihy má spád i napětí, do děje vtahuje i několik časových rovin - období nástupu nacistů k moci a období KdF, období konce druhé světové války, období neonacismu. Tyto časové roviny se prolínají, překrývají a první a druhá tvoří základnu pro rovinu třetí. Nicméně ve druhé části knihy se tento spád poněkud vytrácí a knihu jsem sice dočetl, nicméně poutavost první části a motivace k dočtení se vytrácela. Nesporně kniha obsahuje čtivé zpracování historické reality, dává možnost se s ní seznamit i těm, kdo o samotnou historickou faktografii by zájem nemeli. Dává různé úhly pohledu, předkládá argumenty, nedává však odpověď na otázky, které každého čtenáře v průběhu čtení napadnou. Odpověď nedává přesto, že sám autor svými výroky a díly někdy vyvolává kontroverzní postoje ke svému dílu i osobě. V roce 2006 byla zveřejněna jeho příslušnost k jednotkám Waffen-SS, na jaře 2012 mu byl za jeho postoje zakázán vstup do Izraele.