Jeden den

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1221-4

Argo (2014) 978-80-257-1221-4 436
Argo (2011) 978-80-257-0373-1 431

Přátelství je někdy míň než láska. Představte si, že někdy během střední školy potkáte člověka, který vám tak přiroste k srdci, že už ho nikdy nedostanete z hlavy. Chodit spolu ale nezačnete. Přesně to je případ Dextera a Emmy, kteří jsou přátelé už dvacet let - od osmaosmdesátého se setkávají vždy po roce. Je samozřejmě jen otázka času - i když nepřiměřeně dlouhého - než se z takového vztahu vyklube něco víc, než jen návštěva muzea a výroční večeře.

Úspěšný román ze současné Anglie vypráví příběh o tom, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou není možné, a musí buď skončit, anebo se proměnit v něco jiného, a také o tom, že si ty nejzákladnější věci uvědomíme, až když je pozdě. Vtipně napsaný příběh, ale skrývá nejen úsměvné a citlivě napsané sondy do lidských citů. Vztah, který přešel od náhodné známosti na jednu noc po věrné i nevěrné přátelství až k hluboké lásce a krátkému manželství jakoby mimochodem pod komickým nátěrem ukazuje změny zvyků, mravů a politiky v Británii posledních dvaceti let. Hlavním tématem příběhu se více než klasická "lovestory" stávají pocity osamělosti a hloubka rozporu mezi mladickou nesmiřitelností a kompromisy, které jsme nakonec schopni tolerovat. (Založil/a: bokul)

David Nicholls David Nicholls
*30.11.1966

alča87
  27. 4. 2014, 13:48
Knížka se mi moc líbila, neviděla jsme film a než se stala ta nehoda ke konci knihy, jsem si myslela, že se na něj hned podívám, ale asi si to nechám na delší dobu uležet. Od knihy jsme nečekala nic ohromujícího, ale dostala mě, několikrát jsme se zasmála nebo pousmála, ale pak přišel ten konec a opravdu mě rozesmutněl, ale i to beru jako plus knihy, jelikož u mě vyvolala nějaké emoce.
Na začátku knihy mi Dexter docela lezl na nervy, ale během "několika uplynutých let" mi ho spíše bylo líto, byl citlivější, než se dělal. Stal se z něj dobrý člověk, ale musel si projít bouřlivým obdobím. Stal se z něj dobrý otec, manžel, partner i přítel. A Emma se z neúspěšné absolventky stala tím co si tak přála, i když to pořád nebylo podle jejích představ. Změnila se z aktivistky na dospělou ženu, která touží po rodině a po lásce, ale té pravé – a to byl jenom Dexter.
Jak je zde již napsáno, autor jakoby se inspirovat "Příští rok ve stejnou dobu", příběh vždy jednoho dne v jednotlivých letech, ukazuje, jak se hlavní hrdinové mění, jak se setkávají, ale i míjejí, jak se milují, ale zároveň nesnáší - ale přesto k sobě patří - nikdy si neřeknou, co se v nich odehrává, ale čtenář ví, že oba myslí na to samé - prostě osudové setkání. A jak to tak v životě bývá, ne vše končí šťastně. Ale já si tak moc přála, aby to dobře skončilo. Ten konec mě naštval.
Keatin
  22. 4. 2012, 12:43
Na knihu jsem se tak moc těšilo a o to větší bylo také zklamání. Přibližně do strany 100 mě to bavilo, pak jsem to odložila a vrátila se ke zbytku knihy až někdy po 2 měsících. Je pravda, že pak jsem už vše přečetla velice rychle, nicméně, jak už tady bylo napsáno: šílené množství překlepů a různých chyb.
Fabienne
  8. 8. 2011, 16:42
K této knize jsem přistupovala s mírnou skepsí, protože ze všeho nejdřív jsem viděla trailer ke stejnojmennému filmu (premiéra v říjnu 2011) a hned jsem musela konstatovat, že tohle (ti dva se setkávají každý rok)už tu bylo: existuje totiž divadelní hra, podle které byl natočen skvělý film (Oscar - 4 nominace) s názvem "Příští rok ve stejnou dobu",hl. role Alan Alda a Ellen Burstyn. (A to jsem ani nečetla již zde zmiňovanou "Stalo se 1 září...") Nicméně knihu jsem si půjčila, přečetla a docela se mi líbila: byly mi velmi blízké lehce sarkastické Emminy výroky a Dextera bych občas něčím praštila ...:-) Proč se mi líbila jen "docela" a ne "strašně"? Protože jsem v ní našla ještě další dvě situace (z toho jednu zásadní), které jsem už také viděla ve dvou jiných filmech ... Mám prostě ráda originalitu. Ale i přesto ji mohu doporučit :-)
yarghoul
  5. 3. 2012, 8:21
Knihu jsem bohužel četla v češtině. Překlepy zejména v příjmení hlavního hrdiny, které se vyskytují snad na každé páté straně, se postupem času stávají více a více iritující. A po té, co jsem si v několika čtenářských recenzích přečetla, že má kniha šokující konec, jsem už jaksi šokována nebyla. Nicméně se mi Jeden den moc líbil, od druhé poloviny jsem ji už otevírala s pocitem, že se vracím ke svým starým známým. Takže jediné za to výrazné MINUS je za práci korektora.
Jadelaine
  5. 8. 2013, 18:25
Líbí se mi nápad jednoho dne každý rok a popis, co je vlastně nového. Postava Dextera mi ze začátku lezla na nervy, ale nakonec mi ho bylo líto. Smrt Emmy jsem čekala celkem dost dopředu, ale neubralo jí to na smutnosti.
Lucianna
  29. 6. 2014, 13:37
Bylo to velice působivé. Jedna věc mi ale moc vadila.. A bylo to, že to bylo co rok a štvalo mě, že nevím co se stalo mezitím a mně nestačily jenom nějaký jeden jediný den a to mi bylo líto jinak se mi to strašně moc líbilo:-).
S hlavními hrdinkou jsem problém neměla. Co se týče hlavního hrdiny, to už se mi moc nelíbilo. Připadal mi moc namyšlený, povrchní a další věci. Na druhou stranu byl milí, pozorný a citlivější a vážil si své kamarádky..
Jedna věc mě mrzí obzvlášť a to bylo že byl strašný "děvkař".Vzala jsem si také jednu radu k srdci a to, že i když vám život podrazí nohy, musíte vstát a čelit mu. Musíte jít za svými sny i kdyby to bylo sebevíce kruté, ale dřina ta ti jistí. Kniha Jeden den od Davida Nichollse byla moje první a poslední kniha. A stále věřím že příběh Emmy a Dextra bude věčný. Mrzelo mě že se stala nehoda zrovna když se všechno lepšilo. Ale po každé bouří přijde duha. Kdo ví? možná se znovu sejdou.
teite
  7. 2. 2015, 8:17
Kniha mě nijak zvlášť nenadchla. Zpočátku mě bavila, ale v druhé polovině už mi to připadalo jen jako snůška klišé. A konec mi bohužel připadal jako nouzová cesta ven z příběhů, o němž autor nevěděl, jak by ho zakončil.
MargarethMatthews
  17. 7. 2013, 18:17
Nemůžu nesouhlasit s komentáři, že se v textu objevily překlepy a chyby. Nicméně si nemyslím, že by za to mohl autor, takže to do mého dojmu moc nezasahuje. Velice se mi kniha líbila, i když jsem se časem v čase ztrácela. Někdy jsem si přála, aby pasáže byly kratší, někdy delší. Hlavní hrdinku jsem si zamilovala hned na první straně. Závěr? Výborná kniha, která se z dobrého důvodu stala bestsellerem a "klasikou". Můžu doporučit.
dejw
  23. 3. 2016, 2:41
Uff, to bylo trápení... Nebavilo mě to od začátku, přelouskával jsem se knihou hodně pomalu a jen odpočítával stránky, nenechávám ale knihy rozečtené, tak nakonec jsem to zvládl až k poslední stránce. Samotný závěr je docela dobrý, zbytek mě až na pár světlých okamžiků nezaujal, nenašel jsem v tom žádný hlubší smysl, za mě propadák.
Eset
  28. 7. 2013, 8:23
Na knihu mě navnadil film. Strašně jsem se těšila a o co bylo větší zklamání, když jsem začala číst. První polovina knihy byla pro mě nudná a pomalá. Skoro už jsem si říkala, že knihu odložím a prostě se k ní vrátím. Naštěstí jsem to neudělala a druhá půlka knihy mě pohltila a já jí slupla na jeden zátah. V první půlce mi lezl Dexter neskutečně na nervy, ten jeho věčný frajírkovský postoj a Emmy mi bylo líto, proto jsem byla nakonec ráda, jak se karty obrátily. Ikdyž jsem věděla, jak tento příběh skončí přesto jsem po poslední větě osmnácté kapitoly nachvíli knihu zavřela a prostě jsem se jen dívala do zdi. Nakonec se z knihy vyklubalo dobré čtění, až na ty chyby, ale za ty autor nemůže.
dalimoni
  14. 3. 2013, 12:03
Pro mě výborná kniha, netradičně napsaná. Člověk spoustu věcí domýšlí co se stalo mezi 15. červencem a 15. červencem dalšího roku, autor nechává rozvíjet čtenářům fantazii, i když jim občas trošku pomůže a naznačí. Líbil se mi styl psaní. Dvě hlavní postavy jsou skvěle propracovány, hlavně jejich niterní myšlenky, které nejsou ani vysloveny. V knize nechybí nevtíravý a jemný humor, který určité pasáže velmi odlehčí a čtenáře pobaví. Hlavní hrdinové zažívají situace, které se příliš neliší od běžného života tisíců lidí a spolu s ubíhajícími kapitoly postupně stárnou a stávají se z nich lidé "středního věku". Proto kniha může upoutat jakoukoliv věkovou kategorii. Závěr je velmi smutný, ale výborně propracovaný, posledních 100 stran jsem jel na jeden zátah, nešlo to nechat na další den. Pro mě jedna z těch top knih, které jsem v poslední době četl.
Plue
  7. 10. 2016, 12:58
Úžasná knížka, celá šíleně smutná. Očekávala jsem klasickou slaďárnu, ale byla jsem mile přikvapena. Zpočátku mi postavy nebyly moc sympatické a nelíbil se mi způsob, jakým spolu mluvily. Pak jsem se ale začetla a už jsem se vezla :-).
Bylo mi blízké téma přátelství-(platonická)láska, rozesmívaly mě vtipné průpovídky hlavních hrdinů a přišlo mi docela originální, jak autor vyřešil posun v čase - každý rok jen jeden den.
Nejvíc mě ale dostal nečekaný konec, a ten závěrečný flashback - perfektní, dojemné!
elly88
  21. 10. 2016, 9:13
Ke knížce jsem se dostala díky filmu. Trošku mě mrzelo, že jsem přišla o moment překvapení. Nicméně příběh samotný v sobě ukrývá tolik půvabu, smutku a života, že mě dokázal vtáhnout ještě hlouběji, než film samotný.
b.w.
  2. 11. 2014, 16:11
Mě tato kniha příliš neoslnila. Neseděl mi ani styl vyprávění, kdy nahlížíme pouze do jednoho jediného dne v roce, ale kvapně se dozvídáme i události z roku celého. Bohužel na mě nedýchaly ani nějaké velké emoce. Druhá polovina knihy je o něco lepší, ale pak přijde konec a musím říct, že pointu jsem tedy nenašla, nebo jsem ji asi nepochopila... Nemám ráda, když ve mně kniha nic nezanechá a toto já bohužel právě ten případ.
kutikk
  8. 7. 2013, 9:08
Zpočátku mě kniha nenadchla, očekávala jsem jiný příběh, ale knížka je strašně čtivá a má spád, žádný pomalý příběh. Prvních 100 stran jsem tak nějak přečetla bez nadšení, hlavní hrdinové mi byli nesimpatičtí a nechápala jsem, proč by se vůbec měli dávat dohromady, protože co si budeme povídat, Dexter nevypadal jako ideální partner a Emma mi přišla nafoukaná a divná. Ale po čase mi Emma přirostla k srdci, Dexter se postupně měnil a knížku jsem nemohla odložit, jak jsem byla zvědavá, co bude dál :)
Margret
  2. 7. 2012, 16:55
Román bez přeslazených pasáží a přesto mi občas srdce poskočilo. Četla jsem v angličtině a přečetla bych si ho klidně ještě několikrát v každém jazyce. Skvělý Emmin humor a Dexterův vývoj, žádný předvídatelný konec hned po pár stránkách- tohle má kniha mít. Možná chyba že jsem nejdřív shlédla film a tak fantazie byla dosti ovlivněna Anne Hathaway a Jimmem Sturgessem, ale jako hlavní představitelé mi tam pasovali, takže zklamání neproběhlo. A že je to v reálném životě nemožné?...........
Yanny
  24. 2. 2012, 13:55
"Žij každý den jako kdyby měl být tvůj poslední." zněla obvyklá rada, ale popravdě řečeno, kdo by na to měl energii? Co když zrovna prší nebo na člověka něco leze? Nebylo to dost praktické. Mnohem lepší je prostě snažit se žít co nejlíp, odvážně a nebojácně a třeba i něco změnit. Ne snad celý svět, ale aspoň ten kousek kolem sebe. Vyrazit do světa se svým nadšením a elektrickým psacím strojem a dát se tvrdě do práce na... na něčem. Měnit lidské životy prostřednictvím umění, například. Hýčkat si přátel, držet se svých zásad, žít vášnivě a naplno a dobře. Zažívat nové věci. Milovat a být milována, jestli to bude možné." (Emma Morley, One day, str. 248)
Musím říct, že mě po dlouhé době zase nějaký román chytl za srdce a přinesl mi do života spoustu nových poznatků a myšlenek. Knížka není nijak dějově převratná, jen klasickým anglickým stylem komentuje život, sny do budoucna, sen změnit svět kolem sebe a něco dokázat. S hlavními hrdiny se seznámíte po ukončení vysoké školy, kdy jsou plni ideálů a snů. Rozloučíte se s nimi těsně po čtyřicítce. Co se mezi tím stane? A splní se všechny jejich sny?
Konec mě šokoval. A proto mě to tak upoutalo.
Hned si jdu pustit film. Snad bude alespoň z poloviny dobrý jako kniha. Miluju Anne Hathaway. :))
misssicccka
  16. 5. 2011, 7:20
Úžasná záležitost....prvních sto stránek mi nepředstavitelně vadila podobnost s Rankovem a jeho "Stalo se prvního září nebo někdy jindy". Pak jsem se od srovnávání odpoutala a místo 1. září mě zase stáhl k sobě den 15. července. Tahle knížka je výborná v tom, že vás nechává domýšlet hodně věcí a téměř 400 stránek si vytváříte sami celé roky, ale pak přijde vyvrcholení děje a na posledních stránkách vám vše sepne a zapadne do sebe jak dvojdílné puzzle....nádhera plná slušného ostrovtipného humoru, možná se tam i sami poznáte a je tam jeden moment, kdy si řeknete: no to ne, takhle to přece nemůže skončit. A bojíte se začíst číst další rok, protože to nechcete. Jenže tady ukáže autor, že ačkoliv vám dal dost prostoru pro utváření svých příběhů, jsou momenty, kdy má on hlavní slovo a vy se s tím vyrovnejte.
Vřele doporučuji
W
  28. 1. 2014, 16:36
Velmi sympaticky napsaná kniha. Nemá nijak složitý děj, ale hlavní postavy jsem si oblíbila skoro hned na začátku. Dexter byl ze začátku protiva, ale s posputem času bylo vidět, že se umoudřuje. Nejvíc smutný mi přišel konec, hodně mě dojal dopis od Iana. Mohu doporučit :)
koki.veru
  15. 5. 2016, 19:53
Nádherná knížka. Úžasné hlavní postavy, které se neustále kolem sebe "motají", až nakonec přeci jen skončí u sebe. Jediné, co mě trochu mrzelo, byl konec knížky, to jsem opravdu nečekala. Film jsem ještě neviděla, tak se těším, až se na něj podívám.
klertecka
  17. 2. 2012, 12:00
Nádherný dojemný dílo, na kterým je právě nejlepší, že to není žádnej kýčovitě romantickej patos. Skvěle propracovanej příběh s ideální dávkou sarkasmu a vtipu. Nojo, na konci jsem se neubránila slzám. Jeden den mě přiměl udělat něco se svým životem. A nejradši bych ho prožila jako Emma s Dexterem. Kteří se mimochodem staly jednou z mých nejoblibenějších literárních dvojic.)
Jan_Makula
  1. 11. 2015, 11:29
One Day nebo-li Jeden den, na tuto knihu jsem v knihkupectví narážel několikrát a vždy jsem si pokládal otázku: "Musím si ji koupit" Nakonec se tak stalo a nelituji. O filmovém zpracování jsem věděl, ale neviděl, tudíž jsem si nejdříve chtěl přečíst knihu. Velice mne zaujala celkově dějová linie tohoto příběhu, a superlativy ze strany Emmy, co k tomu dodat? Ke konci jsem byl ale velice překvapen, jaký zvrat se udál, čekal bych klasický, romantický příběh a ten se nedostavil, naopak smutek a velké zklamání. Ale možná dnešní trh je přesycen až moc těmi dokonalými, barevnými konci. A to je koneckonců to, co je unikátní na spisovateli, jako je David Nicholls. Tudíž jen doporučuji a dávám plný počet hvězdiček.
Pets
  1. 7. 2015, 22:05
"Žij každý den, jakoby měl být tvůj poslední - zněla obvyklá rada, ale po pravdě řečeno, kdo by na to měl energii? Co když zrovna prší nebo na člověka něco leze? Nebylo to dost praktické."

Ke knížce mě přivedl film, takže jsem se připravila o moment překvapení. Jinak jsem ale knížku přečetla takřka jedním dechem. Nicholls ji napsal s mimořádným citem pro mezilidské vztahy, knížce nechybí lehkost, vtip ani hořkosladká melancholie. Téměř 500 stran samozřejmě znamená místy slabší spád, ale žádné několikastránkové popisy krajiny a podobně nečekejte. Jo, tohle je ze života.
Millie
  8. 9. 2011, 21:33
Kniha mě vcelku zklamala. Čekala jsem větší zkratkovitost příběhu, ale autor dokázal vecpat do toho jednoho dne události celého roku a přiblížil se tak zpět k obyčejnému románu. Z hlavních postav mám smíšené pocity a vůbec se mi k sobě nehodí. Celou dobu jsem jen čekala na očekávané, abych se na straně 384 dozvěděla, že to všechno najednou zcela ztrácí smysl. Ne, děkuji.
Catherinae
  1. 5. 2011, 18:25
Svěží, poutavé a vtipné. Kniha se dá jedním dechem přečíst za JEDEN DEN. Příběh Emmy a Dextera, který není sladký jako bonbón, i když se tak podle upoutávek může jevit, vám přiroste k srdci a mnozí se v něm najdou. Jedna z mých nejoblíbenějších knih, kterou můžu jen a jen doporučit! :)
MareImbrium_1349
  20. 3. 2016, 8:34
Obsahuje spoiler spoiler Příběh o dvou lidech, kteří se neustále setkávají a rozcházejí, dvacet let se míjí... až pak konečně zjistí, že to, co hledají, mají celou dobu vedle sebe.
Kniha je to povedená, obsahuje snad celou škálu emocí a hlavní hrdiny vykresluje opravdu živě, navíc v průběhu mnoha let. Čtenář pozoruje, jak se Dexter a Emma mění a zároveň s nimi se mění celý svět (od roku 1988 až prakticky do současnosti). Několik set stránek prostě jen hltáte (i když připouštím, že kniha má i slabší momenty...), pak se dostanete do části, kdy si říkáte: "Super, jejich cesty se konečně jenom neprotly, ale setkaly, teď už to bude směřovat k tomu šťastnému konci..." a najednou - rána, Emma umírá a celý zbytek příběhu po její smrti je akorát hořký, smutný a bolestivý. Přesto se nemůžu zbavit pocitu, že přesně takhle to mělo být a že jakýkoliv jiný konec by byl špatný.
Za mě tedy skvělá kniha, ke které se určitě plánuju ještě někdy vrátit.
Charlotte191
  22. 4. 2014, 19:24
Četla jsem tuto knížku v angličtině, mám ji doma a je úplně užasná. Strašně hezky čtivá s poutavým příběhem, který vás snadno vtáhne do děje, ale u smutného konce jsem až brečela.
Ale řekla bych, že knížka byla lepší, než film.
dedekvo
  29. 9. 2012, 14:19
Na knihu jsem se dlouho těšil. První půlka se táhla ale když se to zlomilo, nemohl jsem se odtrhnout a úplně mě pohltila. Dlouho se mi nestalo aby mi po přečtení kniha a její hrdinové tolik chyběli. Doporučuji
gabca83
  26. 6. 2012, 14:30
Pěkná kniha, velmi pěkný příběh..Řekla bych,že v realitě nemožné:)Vztah Emmy a Dextera,který pomalu vyvíjí a přerůstá v něco víc, jak si každý postupně uvědomuje podstatu a potřebu toho druhého...a až to vše získají, osud to zařídí jinak..kniha,která mě rozesmutnila, protože skončil jeden úžasný příběh..a tenhle konec jsem si teda nepředstavovala. Knihu doporučuji a film samozřejmě taky..je super a Anne Hathaway je úúžasná :)
LaFrida
  20. 2. 2012, 16:39
Knihu jsem četla v angličtině. Nemám ráda popisná díla v cizím jazyce. Toto je pravý opak. Jemné dílo o lásce. Často dojemné. Bohužel vztah Dextera a Emmy je tak nereálný, že mi to trochu kazilo iluzi.. Jinak hezky napsané. Doporučuji v angličtině.
brmbolka
  14. 7. 2011, 17:51
Opravdu úžasný příběh! Souhlasím s tím, že dva řádky v knize jsou zlomové a nevěřila jsem vlastním očím, opravdu mne celá situace zasáhla... Tedy doporučuji :-)