Když v ráji pršelo
Originální název: Když v ráji pršelo

Millennium Publishing - 2014
ISBN: 978-80-86201-61-0

Millennium Publishing (2014) 978-80-86201-61-0 275
Ikar (2002) 80-7202-989-4 294
Československý spisovatel (1985) 323
Československý spisovatel (1980) 256

V románu posílá autor dva mladé romantické hrdiny Petra a Ludmilu do neméně romantického koutu Šumavy, aby tu hledali své štěstí a sama sebe. Idylický příběh přerostl ve velké milostné a lidské drama. (Založil/a: Twiggynkaa)

Tiwala
  1. 10. 2012, 23:01
Přečetla jsem si jen kvůli tomu, že jsem měla na referát knihu Romeo, Julie a tma a chtěla jsem mít ještě jednu knihu na srovnání. Není to sice tak dobré jako RJaT, ale vřele bych ji doporučila každému.
Ivet
  3. 9. 2014, 23:04
Rozhodně slabší než Romeo, Julie a tma. Mělo to krásný a vtipný styl psaní a celkem sympatické postavy, ale pokulhával děj a prostředí se brzo okoukalo. Zbylé charaktery mohly být popsány lépe než jen očima mladé holky, která se i přes rok strávený uprostřed lesa nezbavila městského pohledu na některé věci. To beru, ale rozhodně nevěřím, že se s tak nuznými podmínkami dokázala tak rychle a bez několika hysteráků vžít.
Nakonec se mi čtení protáhlo na dva měsíce, protože mě kniha prostě nedokázala vtáhnout. Výborně se hodí k dlouhým deštivým večerům.
Ronnie
  16. 7. 2016, 0:24
Obsahuje spoiler spoiler Když v ráji pršelo je první knížka, kterou jsem od Otčenáška četla a přiznávám, vůbec se mi do ní nechtělo (nemám v oblibě milostné romány). O to víc jsem byla mile překvapena. Mám sice výhrady k některým částem knihy, autor se např. vůbec nedokázal vžít do pocitů ženy, která přišla o své dítě, v celé knize je také neuvěřitelná spousta komických archaických pojmenování, přesto dávám této knize plný počet hvězdiček. Z četby mám celkově dobrý pocit, kniha má svoji myšlenku.
Dumbicek
  9. 5. 2016, 7:11
Tak úplně nevím,co si o této knize myslet. V prvním sešitu jsem si říkala, že na chlapa je ten pohled ženské hrdinky celkem dobrý. Druhý sešit už jsem se i já nestačila divit,co všechno jsou hlavní postavy schopné vyplodit za nesmysl a co byl autor schopen popsat ( i když je to muž a o jistých ženských věcech nemůže mít ani ponětí). A třetí sešit?Tak to už mě teda vyloženě nadzvedlo. Hlavní hrdinka prožije pro ženu více než smutnou událost,ale v knize je to podáno jako nějaká lehká epizoda,která se dá přejít smíchem. Ano člověk musí jít dál, ale je vidět, že si tohle nikdy na vlastní kůži neprodělal. Protože kdyby tohle psala žena, která si tím prošla - tak by to vypadalo rozhodně jinak. Také mě zarazilo, že je popisován budoucí hotel skoro jako ruina,která je ráda, že stojí na zemi, ale najednou za měsíc práce je vše hotové,krásné a připravené na nové hosty. Takže musím říct,že knihu si budu pamatovat - bohužel to nebude nic pozitivního.
niknikita
  16. 3. 2015, 10:35
Jako všechny knihy Jana Otčenáška, i tato se čte "sama". Příběh jako vystřižený ze života jsem přečetla jedním dechem. Vrátil mne do doby, kdy jsem prožívala podobné iluze ze kterých mne všední realita nakonec vrátila nohama na zem.
Lean
  9. 2. 2016, 17:55
Celou knihu jsem přečetla se zdviženým obočím, s konsternovaným výrazem a s nutkáním obracet oči v sloup. Ludmila i Petr mi lezli neskutečně na nervy. A když člověku nesednou hlavní postavy, tak se to holt reflektuje do celého příběhu. Dávám palec nahoru za návod, jak ve vyhrocené situaci ještě více popudit partnera označením "můj milený".
Amaltheia
  11. 10. 2013, 12:28
Tak tohle byla jedna z nejhorších knih, které jsem kdy četla. Autor (muž) píše v ich formě a vypráví příběh slovy mladé ženy, přičemž se nebojí zabrousit na téma menstruace a sexuálního zážitku - s biologickými detaily a nevkusnými přirovnáními. Vrchol všeho bylo ale zneužití hlavní hrdinky: onanování mentálně narušeného tuláka a jeho sebeuspokojování před ní, které se u ní setkalo s pochopením, což se ovšem nesetkalo s pochopením u mne a troufám si tvrdit, že ani u většiny normální žen, a nebylo po právu potrestáno, přitom kvůli onomu incidentu hrdinka potratila. Z toho si však tady moc nedělala... Autor se zřejmě v ženách moc nevyznal a já osobně považuju tuto knihu za nehoráznou troufalost z jeho strany. Ještě ke všemu se jedná o budovatelský román nevalné kvality, deníkové formy, na pozadí s budování nového šťastného domova z ničeho, vlastně jen z kýčovité lásky dvou mladých (ale již v té době vystudovaných - i s doktorátem), rádovy podobné té mezi Romeem a Julií. Hádky, usmiřování, bezstarostný smích, zkrátka scény, při kterých máte chuť si strčit prst do krku, anebo přinejmenším protočit oči v sloup. Opravdu, takhle se mu nepovedla...
Fefin Lišák
  29. 5. 2011, 18:54
Vůbec si nemyslím, že by tato knížka měla být zařazována mezi červenou knihovnu. Ačkoli se deníkové zápisky o zařizování penzionu v Šumavských luzích a hájích můžou zdát někomu až příliš, mě osobně zcela ohromila. Ani tolik jako děj - vyprávění o zamilované dvojci, která se loučí se stereotypy pražského života stěhuje se kamsi na samotu do hor, kde ji čeká intenzivní prožití jednoho roku - mě strhl vypravěčský um. Psát s takovou stylistikou o obyčejných věcech požitcích všedního dne, lásce, o touze po činorodém naplnění života představovalo pro mě nevšední zážitek. Co se mě hluboce dotklo, bylo vykreslení vnitřního já Lu. Vyobrazit takhle dívčí duši - se všemi aspekty hlubokého vnímání, pocitů a tužeb, trocha zmatků, nelogičnosti a nesystematičnosti, emotivního prožívání, zkrátka všech vlastostní, co k ženám patří - bych od mužského autora jenom ztěží čekal.

Ke knížce jsem se dostal vlastně náhodou. Půjčila mi jí babička, když jsem jí vyprávěl o mnou nedávno přečtené knížce Romeo, Julie a tma. Čítával jsem jí pár měsíců před spaním své partnerce a notno přiznat, že jsme si jí brzy pořídili do vlastní knihovny.
Samantha
  29. 5. 2010, 22:58
Tuhle knihu jsem poprvé četla, když mi bylo asi 14 a od té doby se k ní stále tu a tam vracím, když na ni narazím v knihovně. Na dívčí četbu si nepotrpím, ale jemný příběh Lu a Petra, navíc v kulisách drsné poválečné Šumavy, plus nádherně vykreslené vedlejší postavy počínaje seladonem Hajným až po svéráznou trojici penzistů, kterou si vydržuje babka, chovající kozy ve mně na dlouhou dobu uhnízdil touhu taky se vydat do nějakého zapadákova a zkusit si otevřít hospodu :-) Nemůžu jinak než dát 5 hvězdiček a knihu doporučit všem věčně mladým duším! :-)