Podtitul: Kronika z třicetileté války

ISBN: 978-80-87128-31-2

Artur (2009) 978-80-87128-31-2 124
Dilia (1994) 80-203-0366-9 69
Orbis (1957) 123

Hlavní hrdinka Anna Fierlingová je markytánka, potulná obchodnice, která během třicetileté války táhne se svým vozem za vojáky do oblastí nejtužších bojů a obchoduje s oblečením, jídlem i alkoholem. Doprovázejí ji její tři děti – dva synové a dcera.

Anna si svojí odvahou a drzostí vysloužila přezdívku Matka Kuráž... (Založil/a: Lelie)

s-reader
  27. 7. 2011, 13:15
Stává se vám, že si myslíte o některé knize, která je všeobecně známá, že víte o čem je tak důvěrně, že nemá ani cenu ji číst? A pak ji náhodou vezmete do ruky a s překvapením zjistíte, že to, co jste se o ní učili ve škole, co jsem zaslechli v televizi, co jste se dočetli někde jinde, není vůbec důležité, že TO důležité v ní je něco úplně jiného? Mě se to občas stává a stalo se mi to také u divadelní hry Matka Kuráž a její děti.
Byl jsem přesvědčen, že Brecht napsal prvoplánově protiválečnou hru, která sice přestavuje léty prověřenou kvalitu, ale není nic nového pod sluncem. Ano, přiznám se, mýlil jsem se. Protiválečné drama musí v této hře čtenář (divák) hledat, pídit se po něm i přes odpor hlavní hrdinky. Je skryté, zakopané nesmírně hluboko, pod vrstvou pragmatizmu, pod nánosem touhy přežít.
Neměl jsem to štěstí vidět Brechtovu hru na prknech nějakého divadla, ale teď, po jejím přečtení, se ve mně probudila zvědavost, jestli to režisér vidí podobně jako já.
Preambule
  26. 4. 2014, 14:19
Překvapení, ohromné. Očekávala jsem klasické dílo z války, depresi. Ale tato hra vše předčila. Charaktery postav v jsou nám pouze naznačeny, během tak dlouhého časového rozptylu se vyvíjejí, ale přesto zůstávají stejné. Dusná atmosféra třicetileté války, drsní lidé válkou vychováni.
Má nejoblíbenější scéna je ta s Katrin, která se obětuje pro svou matku a celé město.
maratach
  17. 3. 2012, 16:27
Příběh markytánky, zvané Matka Kuráž, a jejích dětí, pro které třicetiletá válka znamená život, ale zároveň i smrt. Až do samého konce hry Kuráž nepochopí, že válka je jejím nepřítelem. Základní dílo Brechtova epického divadla vychází v překladu Rudolfa Vápeníka v edici D jako 63. svazek.