Originální název: τὰ βιβλíα

Vyšlo jako audiokniha

Novinová edice (2013) 978-80-86938-99-8 672
Fortuna Libri (2012) 978-80-7321-571-2 768
Euromedia Group (2010) 9788024229003 1080
Česká biblická společnost (1993) 80-900881-8-X 296 podtitul: Písmo svaté Starého a Nového zákona
Popron Music Vyšlo jako audiokniha.

Bible (z řec. τὰ βιβλíα ta biblia knihy, svitky) je soubor knih, které křesťanství považuje za posvátné a inspirované Bohem. Bible je označována též jako Písmo svaté (lat. Scriptura sacra nebo Scriptura sancta) nebo krátce jen Písmo, některé církve jej označují také jako Boží slovo. Lze se také setkat s označením Kniha knih.

První část bible tvoří Starý zákon, který obsahuje židovský soubor posvátných knih (tanach), který křesťané převzali z židovství. Tato část spisů je oběma náboženstvím společná, židé ji ovšem jako bibli neoznačují; v akademickém prostředí se spisy společné židům i křesťanům označují jako hebrejská bible. Starý zákon byl původně z velké části napsaný v hebrejštině, některé části aramejsky a řecky.

Druhá část bible, Nový zákon, je specificky křesťanská a na Starý zákon navazuje; podle víry církve je vlastní obsah Nového zákona, totiž zpráva o Ježíši Kristu a jeho osoba naplněním očekávání starozákonních spisů. Původním jazykem Nového zákona je řečtina.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Fakoly)

vladislaus
  14. 11. 2011, 16:17
Kdo si opravdu přečetl bibli od začátku do konce a myslel u toho, tak musí být přesvědčeným ateistou. Starý zákon je slátanina a Nový zákon jen o něco lepší. Nechápu proč se točí pořád nějaké Biblické příběhy.
Ariko
  12. 9. 2014, 12:43
Myslím si, že Bibli člověk nemůže číst jako běžnou knihu. Je to spíše hodně alegorický výklad. Můžeme tu najít historické pasáže, ale zároveň i ryze mystické. Člověk bez náboženského cítění nebo alespoň bez nějakého duchovního pochopení jí může považovat za slátaninu, protože jí bere doslovně, ale ochuzuje se tím sám :) Přece v dnešní době už nikdo nevěěří, že Bůh stvořil svět za 6 dní :) důležitá je hlavní myšlenka, prostředky už jsou věc jiná.
achilles
  7. 6. 2016, 14:23
Ačkoliv jsem ji přečetl již před dvaceti lety, nenapadlo mě, že bych ji mohl zařadit mezi běžné knihy. A přitom to běžná kniha je. Hodnotím ji jako historickou. Příspěvek ke křesťanské kultuře a historii. Některé pasáže jsou hrozné, některé dobré. Každopádně je dobré knih přečíst. Lépe se pak orientujete v další literatuře a všeobecně kultuře jako celku. Ať se jedná o stavby, sochy, obrazy či hudební díla. Lépe se pak chápou jednotlivá umělecká díla.
prkali
  24. 5. 2016, 21:29
Bibli jsem si před pár dny chtěla přinést z naší knihovny, která je - v komoře. I šla jsem tam bez brýlí, vyšplhala se na židli a když jsem se naklonila a stoupla si na špičku levé nohy, tak se mi ji z nejvyššího regálu podařilo vydolovat. Když jsem se vrátila, usedla do křesla a zabrejlila, zjistila jsem, že ta kniha není Bible, ačkoli je na deskách kříž, ale Jednotný katolícky spevník (s najpotrebnejšími modlitbami pre kresťanov-katolíkov)... Kde ta naše bible sakryš může být? Zahleděla jsem se maně do regálu s knihami u kterého to moje čtecí křeslo je - a aj! - ona tam tiše ležela a čekala, až k ní pozvednu zraky.
To jednou někdo zazvonil u našich panelákových dveří (7. patro) - a dal mi ji. A odešel.
Je to ta z roku 1984 (EKUMENICKÝ PŘEKLAD - PŘELOŽILY EKUMENICKÉ KOMISE PRO STARÝ A NOVÝ ZÁKON - VYDALA EKUMENICKÁ RADA CÍRKVÍ V ČSR V PRAZE VE SPOLUPRÁCI SE SPOJENÝMI BIBLICKÝMI SPOLEČNOSTMI V LONDÝNĚ - VYTIŠTĚNO PÉČÍ EVROPSKÉHO PRODUKČNÍHO FONDU VE STUTTGARTU).
Já Bibli nikdy nečetla. Ani číst nechci. (A pokud čistě hypoteticky bych ji musela někdy přečíst, myslím, že bych na ni sdílela názor s doktorkou Arrowayovou z knihy Kontakt od Carla Sagana...) Přinesla jsem si ji kvůli knize Muži, kteří nenávidí ženy. Abych se podívala, jestli Larsson nekecal. Jestli tam to 32016, 32109, 30112, 32027 a 32018 je. A je. Třetí kniha Mojžíšova. Tresty.
... ráda bych věděla, kolik lidí bylo ve jménu této knihy zabito, zavražděno, umučeno. Může ji v tomto jiná trumfnout?
Abigor
  11. 4. 2012, 19:31
Jste blázni! Vy jste to očividně nečetli, ale jen jste se dívali na písmena, či co... Jsem sice křesťan, ale Bibli považuju spíš za rádkyni, než za cokoliv jinýho a Zjevení sv. Jana, nad tím jsem se už kolikrát pousmál! Kdepak, nejsem si vůbec jist, co z toho je pravda a co lež a co jen dementně zformulovaná metafora!
Je tam plno dobrejch věcí, moudrosti je tam na rozdávání, jen co je pravda (to, že je tam i pár hovadin ale nepopírám). Jistě, čte se to hrozně, ale neříkejte, že jste o tom nevěděli dřív, než jste se do toho heroického úkolu, totiž přečíst Bibli, pustili!
Dávám jen 2 hvězdy a to proto, protože se to blbě čte, nevím, co je pravda, co je metafora a co je lež.
wwwhisk@s
  17. 2. 2013, 19:25
Podle mne se Bible nedá hodnotit jako kniha na úrovni detektivek. Já bych jí vyčlenila samostatný žánr, ve kterém by byla jen ona. Nebudu brát názory ateistům, nehodlám měnit přesvědčení věřících, protože nejsem ani jedno z toho. Bibli nelze hodnotit. Pokud řeknu, že je to naprostá slátanina a snůška žvástů, poštvu proti sobě katolíky a když ji postavím nade všechno živé, budu ateistům za blázna. Proto ji nehodnotím hvězdičkami a pouze říkám, co si myslím: existují i horší knihy a říct "tahle kniha je lepší než bible" se podle mne taky nedá. Tahle kniha tu byla daleko delší dobu než věk všech uživatelů tohoto webu dohromady desetkrát znásobený. Myslíte si, že se ve starověku, středověku nenašel nikdo, kdo by ji odsuzoval vysmíval se jí, i když skrytě? A přece se podle ní spoustu lidí řídí dodnes. Na tom něco je, nemyslíte? Dnešní doba sice přikazuje být ateistou a pravidelně do kostela chodí už snad jen staré babky, ale za nějakých sto dvěstě let se nám možná budou naši potomci smát. Protože bible tu bude pořád a stále bude mít své příznivce.
Mariana.
  6. 8. 2012, 14:19
Ve jménu tak mnohdy moudré knihy (a mnohdy následovníky zprofanované, takže některým "neJežíšovským" pasážím bych nejraději nafackovala) od moudrého.... a taková zvěrstva. . . Vatikánci, styďte se.. Tak podle mnohých slátanina..? Asi to někdo četl příliš brzy. Já v 18. S tím, že od 4 let, co jsem začala přemýšlet do asi dnes mám antiklerikalistické období. Ale nazvat to slátaninou...? Tak jako přesvědčený ateista to má člověk pravděpodobně v popisu práce. První políčko: "vysměj se bibli, tak se to dělá a tak to TVÁ doba nosí." A zabední se k pochopení mnohé pravdy, která uvnitř je. Potažmo ke vnímání člověčenství a transcendentna od počátků člověkem samým. Člověk přehlídne ty kontrasty Nového a Starého zákona, přístupu k nebi, k ráji a penězům a unikne mu spousta nitek, které paraadigmaticky tuhle společnost ovlivňují. Happens :o)..
Hledající
  21. 8. 2011, 23:27
Bible ...kolik komentářů o ní bylo napsáno, kolik lidí se snažilo o přesné pochopení jejího poselství, kolik lidí se snaží žít podle jejího "ducha", kolik lidí si jen myslí, že "žije podle ní". Do dnešních dnů probíhají spekulace o tom, jestli brát texty doslova (což kromě fundamentalistů snad už asi nebere vážně nikdo), anebo spíše brát v potaz "text mezi řádky" či pouze "smysl" či určitý "princip" z textů vyplývající. Kdo je autorem - Bůh či lidé ? Byli pisatelé opravdu inspirováni Duchem Božím, nebo jen prožívali ve své mysli "něco", čemu dávali punc nadpřirozenosti ? Otázek je spoustu, odpovědí již méně, na něco nebude možná odpověď nikdy...pokud někdo začíná číst Bibli, tak si musí uvědomit jednu zásadní věc, že se nejedná o jednu knihu, ale o soubor knih psaných v rozmezí stovek let, tudíž i styl psaní, podání textu, způsob vyjadřování pisatelů atd. není stejné. K lepšímu pochopení je určitě nutné znát historické pozadí - dějiny Blízkého Východu, politickou, kulturní i náboženskou situaci, z pozice současnosti je vhodné se zajímat o archeologii v dané oblasti či texty "biblické kritiky", což není samo o sobě pejorativní slovo, ale seriozní rozbor...nedá se v pár řádcích popsat vše. Jinak se bude na Bibli dívat člověk, který vyrostl ve věřícím prostředí či se později k víře přiklonil, a bere tudíž Boha jako jasně danou existenci "jsem, který jsem", jako osobního Boha. Jinak se dívá na danou věc člověk "nevěřící", který má třeba jen zájem o předestřenou životní filozofii... rozhodnutí „čím pro mě Bible je a bude“ je dáno v osobním hledání a životním postojem. Já sám jsem "hledajícím" i v této oblasti, a to přesto, že jsem vyrostl ve věřícím prostředí, tak následná touha po osobním uchopení vlastního života do svých rukou, možnost podílet se na přemýšlení v pluralitě názorů a netrvat jen na jednom úhlu pohledu, mě odvedla od církevního společenství, a stále přemýšlím, zda-li i od Boha. Také představa, že mohu být "kvalitním člověkem", tedy celý život se o to snažit (i s jasnými pády a vzestupy), není u mě spojena s nutností být věřící. Spousta "nevěřících" žije v Božích očích kvalitněji než "věřící" (tím zcela nechci říci, že je to i můj případ)...co se týče toho, kterou z nabídek "Biblí" číst, tak osobně jsem vyrostl na ekumenickém překladu, který má velice hezký jazyk, je kvalitní, ale osobně dávám v současnosti přednost Jeruzalémské Bibli s bohatými výkladovými poznámkami (a ekumenickou používám, když potřebuji něco najít rychleji, či si text - verš - pamatuji v původním znění ekumenickém). Nové překlady , třeba Bible 21. století, mě neoslovily tolik (používaná slova z dnešní doby, která jsou daná do překladu, mi nesedí v použití v původním textu). A co se týče vlastních knih z Bible, které mě osobně nejvíce zaujaly, a které doporučuji (mají spíše filozoficko-náboženský charakter), jsou Kazatel, Job, Kniha moudrosti a Sirachovec (poslední 2 mají označení deuterokanonické, což není "hanlivé" označení, např. jako pseudobiblické či nebiblické, přesto je protestanté nikdy nepřijali - nejsou třeba v ekumenické Bibli, ale spíše je to dáno tím, že nebyly zavzaty do původního židovského kánonu - byli totiž napsány ve 2.-3. století před n.l. helénistickými židy, tudíž zde byla představa "přimíchání" řecké, tudíž pohanské filozofie do židovského textu). To je ale jen můj osobní názor, který nemusí být pravdivý, třeba je skutečnost zcela jiná. Z Nového zákona doporučuji třeba Janovo evangelium. Velice rád si v Bibli čtu, ale protože spíš vnímám její filozofickou linku s dopadem na běžný život než studium dogmatiky či přesvědčováním sebe sama o existenci Boha, tak se nemohu označit jako jasně věřící člověk či "jen" věřící… jsem prostě jen „hledající“.
HeM
  21. 1. 2013, 17:25
Nevím jakou přesně bibli jsem četl, ale bez urážky, je mi to jedno.. Bůh hodný, milý, srdečný a dobrotivý? Ani náhodou, celou knihu jen trestá bez soucitu, dává lidem zkoušky, které si nezaslouží nikdo a mu ještě za to děkují, to je přece nesmysl.. Je mi z tohohle na nic a nějak prostě nemůžu pochopit, co lidi přivádí, aby v to zaprvé věřili, za druhé nechápu to, proč všichni říkají jak bůh je milý, hodný atd. To samé pro Ježíše i když ten je o proti Bohu opravdu hodný a dobrosrdečný.
moonchild
  8. 10. 2013, 15:09
Bible by tu měla taky patřit.Je to kniha jako každá jiná jen jsou tam žalmy atd.Já jsem wiccanka a je tu plno naších náboženských knih a nepíšu tady že by tu neměly být.
Jandovka
  27. 3. 2013, 8:06
Bála jsem se, že tady budu za ztracenou existenci, ale zdá se, že můj názor na tuto prazvláštně mocnou publikaci již byl mnohými přede mnou vyjádřen.
Co dodat... slátanina to je, no.
dvormart
  24. 8. 2015, 10:43
NEMÁM JI PŘEČTENOU, takže vlastně lžu když ji dávám do přečtených. Ale snažím se ji číst průběžně... je to běh na dlouhou trať. Je tam pár věcí zajímavých, na počátku bůh stvořil....někdo stvořit musel. Jeho jméno....nějaké měl...možná. Je to mnoho příběhů, mnoho mýtů, mnoho polopravd. Ale i v Blesku se dá najít pravda, takže vzhledem k tomu, že historii píšou vítězové tak zatím můžeme číst bibli......korán snad pouze jen ze zvědavosti.
VaclavB
  5. 2. 2015, 15:41
I když je můj pohled na Bibli ambivalentní, je nesmysl její obsah spojovat s vírou/ateismem. Nemyslím si, že po jejím přečtení by člověk mohl zaujmout konečný postoj vůči náboženství. Dívám se na ni, jako na soubor knih, jako na kroniku židovského národa a na svědectví o hlavních událostech a osobách, které tu kulturu (a tím pádem i tu naši) utvářely. Nemůžeme plně pochopit například to, co bylo zapsáno v pradávných etapách z ústního podání. Líp se dají přijmout spisy Nového zákona. Literární hodnota je sporná - pro mně osobně to je jazyk archaický a neskousnutelný - prostě to nedokážu uvnímat a vnitřně zpracovat. Knihy psané jako dopisy jsou psány v jiné době někomu jinému, takže tomu můžu těžko porozumět. Ale některé části jsou překvapivě oslovující - ať už poetikou, která se za ty věky moc nemění, anebo pečlivým a obrazným popisem. (Některé kapitoly 1.-2. Mojžíšovy/Rút/Ester/Kazatel/Janovo Evangelium/Skutky apoštolů)... Přečtěte si to, a než si vytvoříte názor, snažte se tomu porozumět nebo si o tom něco prostudovat. Rychle a slepě to zavrhovat anebo přijímat je unáhlené a pošetilé.
andilek666
  20. 7. 2012, 12:13
Přečetla jsem zhruba 250 stránek a momentálně mám pauzu... =o) Už zhruba rok... Ale zvědavost mě jednou donutí jí dočíst... =o)
RedDuck
  21. 10. 2011, 17:50
Každý než bude hodnotit Bibli by se měl nejdřív podívat sem:
Lilithen
  12. 7. 2010, 20:12
Ač nejsem křesťan ani žid, Bibli jsem přečetla od začátku do konce (což bohužel leckterý křesťan říci nemůže). Myslím, že když už ne jakési duchovní uspokojení, tak alespoň zážitek ze zajímavých a často i poučných biblických příběhů přinese Bible každému. Jak už tu bylo zmíněno, je škoda, že do Bible nebyly zařazeny všechny texty. Při důkladném hledání v knihovně lze ale najít i knihy, které tyto texty (či alespoň úryvky z nich) obsahují. Kupříkladu kniha "Ztracená Bible" stojí za přečtení.
Benjo
  26. 4. 2013, 22:52
Myslím si, že Bible na tuto stránku nepatří, nedá se hodnotit tak jako beletrie...možná některé knihy, které jsou její součástí...

Lidé co tu vylévají své intelignetní názory hlouposti Bible, jen dokazují hloupost svou...nevěřím, že jste ji četli celou...prostě ne...a to co jste četli asi nejste schopni(ale možná spíš ochotni) pochopit. Člověk, který nemá základní biblický přehled a vzdělání, by měl nejprve vyslechnout nějaký výklad. A takový člověk, když se chystá Bibli číst celou, by měl začít NZ a né Starým....(např První kapitoly Genesis by podle Židovské tradice měly být přečteny až po třicítce...to je možná trochu přehnaný, ale myslí se tím, že by se měly číst až po té co člověk o životě něco ví)

Bible není učebnice dějepisu, biologie ani společenských věd, je to literatura o lidské zkušenosti s Bohem, o vývoji vztahu lidí k Bohu a obráceně. Mnoho věci je spíš jen obraz/model(např. stvoření světa není o tom JAK, ale PROČ). Události SZ, které jsou násilné, byly ve skutečnosti mnohem pokojnější, a zase je to spíš obraz toho, že víra ve světě je boj(ale vnitřní), když porovnáte chování Židů ve starověku s jejich okolím, jsou ještě docela mírní, a ne všechno co je v Bibli znamená, že to je správné, je to i o chybách člověka.

Křesťané věří, že Bůh je milující a odpouští a v to věří, právě díky tomu, že v Kristu to takto poznali a Kristus je Boží ztělesnění na zemi(ale to mu neubírá nic z jeho lidskosti, jak je vidět během ukřižování).

Autorem Bible není Bůh(to moh říci jen hlupák), ale lidé, kteří Boha nějak zažili a mají s ním osobní vztah a možná byli Boží vůlí ovlivněni k napsání těch textů.

SZ nejsou jen krutosti - zkuste Píseň písní - to je milostná báseň, nebo knihu Kazatel to je filosofické zamyšlení nad marností života (obojí napsal podle tradice král Šalomoun);
NZ nejsou jen Evangelia (jsou 4 od čtyř autorů..ty snad znáte), ale i Skutky Apoštolů(kniha o vzniku a životě první církve, od Lukáše - jednoho z evangelistů) a Epištoly - neboli dopisy - od apoštolů ruznym sborům a lidem - i pro nás. A Zjevení Janovo, filosfický a obrazný popis konce světa a vznikem světa nového.

Pokud se jí chystáte číst, doporučuji Český ekumenický překlad, pokud jste zkušenější tak krásnou Bibli kralickou(1613), ta je však obtížnější na porozumnění.
O kvalitě nového překladu-Bible21-mám vážné pochyby.

Pokud máte k Bibli odpor, tak ji nečtěte - to je váš problém.
Pokud ji neznáte, tak si o ní nejdřív promluvte s někým kdo ji zná a vy si ho vážíte. Bible opravdu není knihou, která by měla být čtena jako beletrie...některé pasáže se hodí ke konkrétním životním situacím, jiné zase ne. ALe ke všem je dobré slyšet výklad, a snažit se porozumnět.
Je mi 17 let a jsem člen ČCE
Jetelik
  13. 8. 2010, 12:39
První kapitola Genesis rychle vtáhne čtenáře do dějě a čte se skoro jedním dechem. Nastoluje spoustu otázek, tak jak je to v mýtech o stvoření světa běžné, a ponouká čtenáře číst dále. Další kapitoly počínaje Exodem ztrácí ze své kosmopolitnosti v počátku knihy a je škoda, že se soustředí jen na více méně dějiny a duchovní vývoj vyvoleného národa. Nový zákon je pak po předchozích kapitolách jistým občerstvením a dějově i filosoficky zajímavé. Kapitoly po Ježíšově příběhu pak rychle ztrácí na poutavosti a za zmínku stojí pouze Vidění Janovo, které ve svém "finále" vrací čtivost a poutavost z Genesis.
Menší Čtivka
  16. 9. 2016, 22:18
Patří mezi knihy, které nikdy nepřečtu celé. Číst ji je totiž jako ono příslovečné natírání Golden Gate- jakoby na vzpomínky stále ulpívaly nové poznatky a nálezy, jako na tom mostě přibývá stále nový nátěr, zatímco ten starý oprýská. Znám mnohé odstavce z řeči duchovních lidí, ale to je jen špička ledovce, za tím vším jsou stovky let dalšího času. A co teprve starý zákon. Na ten příval informací nemám hlavu. Ale uznávám, že je to úctyhodná a inspirativní literatura, v množství překladů a doměnek se skrývá pravda, kterou lze často odhalit pouhou cestou ve veřejně dostupných mapách, ale většinou zůstává tolik otazníků, že to inspiruje celé zástupy spisovatelů. Spoustu takových děl v dobrodružné literatuře mého srdce pak, co se mě týče, stojí za to.
RikaAkira
  23. 10. 2011, 16:30
Vůbec se to nedá číst jako souvislý text. Neustálé opakování, poučování a monotónní sloh mě dráždí a kdybych to hodnotila jako jiné knihy, tak nemůžu nevypíchnout, že je personifikace Boha pěkně nesympatická postava. Nicméně takový ty věci jako morální poselství, legendy, příběhy ovlivnily zásadně lidskou civilizaci a člověk by je měl aspoň letem světem znát (a při diskuzích je dobré mít nějaké znalosti pro argumentaci :)), takže to asi přece jen dočtu do konce. Někdy.
hasickat
  16. 8. 2011, 13:21
jsem věřící a k přečtení Bible jsem se snažila dokopat téměř 15 let. Vždy jsem přečetla jen kousek a musela ji přestat číst. Přijde mi, že i věřící lidé musí k tomu, aby si Bibli přečetli, dospět.
ScheRas
  20. 7. 2011, 23:41
K četbě bible mě vedly dvě věci. Jednou z nic byla zvědavost nad křesťanským výkladem světa, který, i přesto, že je na něm založena celá naše společnost, jsem úplně dokonale neznal a dalo by se říct že jsem si chtěl udělat vlastní obraz o tom, co slyšíme téměř každý den, ovšem v různých podobách. Druhý důvod je pouze praktický, jednoduše se alespoň základní znalost Písma hodí.
cmax
  5. 12. 2010, 23:28
Jako člověk žijící v kultuře, která je na této knize prakticky celá postavená, jsem vnímal přečtení spíše jako povinnost a sáhl alespoň po té Kralické, ve které jsem čekal nejméně překladových chyb. Občas jsem si to nedával a některé kapitoly odflákl. A občas mě to oproti očekáváním i bavilo. A sem tam ji náhodně otevírám se slovy: "Co mi dnes pěkného poradíš, ty zvláštní kniho? ... ... ... Aha, zase něco, čemu nerozumím, škoda."
Čikitka
  20. 11. 2012, 14:18
Ne... tak bible rozhodně nebude má oblíbená četba... vím že je to pro mnohé křesťany velice důležité, ale já v tom nevidím nic zajímavého. Podle mě je to snůška keců. Možná je to tím že jsem ateista, ale i tak. Rozhodně už si to nepřečtu protýe tato kniha mě nezaujala absolutně ničím.
lucaaa8
  9. 11. 2012, 1:12
Jsem křesťan, a i když jsem bývala zarytý ateista, měla jsem Bibli přečtenou, a považovala jsem ji za knihu, kterou by měl znát každý. Už jen z toho, že z bible vychází mnoha přísloví a věcí, které používáme a ani si je neuvědomujeme. Jako pro křesťana je pro mě Bible každodenním osvěžením pro duši, a i když některé pasáže čtu po padesáté, vždy v nich najdu něco nového. Nemyslím si, že Bible je knihou, která by patřila historii, a která by se vůbec netýkala našich dnešních moderních životů, právě naopak.
Matthias
  27. 7. 2011, 12:04
Začal jsem číst a ještě jsem nedočetl. Nicméně mě šokovalo to "Autor neznámý", není autorem náhodou Bůh? :-) A pokud není, tak aspoň starý zákon přece napsat Mojžíš, ne?
salahadin
  17. 8. 2010, 18:47
Bible, zejména Nový Zákon, je především učebnice morálních zásad, v tomto smyslu hodnotím 5*, protože toto dílo téměř nemá obdoby. A pro mě jakožto pro křesťana má Bible samozřejmě i jiný rozměr, než jen čtivý.
MM1979
  21. 4. 2016, 11:20
Není to moc čtivé... Hodně postav a nesouvislý děj. Chybí zařazení do sekce sci-fi, fantasy, pohádky. Za mě palec dolu - znova bych to nečetl.
martinek69
  17. 6. 2015, 12:33
Bibli jsem četl několik let, na etapy. Je to taková slátanina hovadin, kterým se rovná asi jen Mein kampf.. Ale možná tomu jen nerozumím :-)
Elaine Lóre
  26. 12. 2011, 22:09
Naprosto souhlasím s uživatelem vladislaus. Četla jsem, opravdu poctivě, od začátku do konce .... a světe div se - byla jsem, jsem a vždycky budu ATEISTOU .....
Anu.a
  26. 8. 2010, 11:49
Nejsem věřící, jsem ale toho názoru, že Bibli by měl znát a mít alespoň z části přečtenou každý. Když už kvůli ničemu jinému, tak kvůli Prvnímu listu Korintským.
sourekm
  14. 7. 2016, 5:56
Na Bibli je už jako u rádce věřících dost podivné, že každá sekta má svou. Připadá mi to jako Linux, akorát v tom rozdílu, že se autoři novodobých verzí svým dílem nechlubí. Ale ono je to jedno, protože při čtení si soudný člověk nemůže nevšimnout toho, že žádná kniha neprobírá nic konkrétně. Furt při čtení člověk čeká, že se něco konečně doví, ale nedoví se ani prd.
Může se tam najít pár mouder, která mi beztak k ničemu nebudou. Kupříkladu v Evangeliu svatého Jana se hned svatý Jan zmiňuje o někom, kdo je mezi námi ale my o něm nevíme. Takové to mluvení v hádankách. Nebo zjevení svatého Jana, kde se mluví o temné šelmě kterou si podle popisu nemůžu dodneška představit.
Pozoruhodná je i vágní (v té knize je jinak všechno vágní) pasáž o zhořklých vodách a o hvězdě s názvem Pelynek, což nemálo sekt začalo otravně připomínat po výbuchu Černobylského reaktoru jako důkaz o tom jak se proroctví z téhle stolní podložky nemýlí.
Docela zajímavý byl ale konec, o tom, jak Jan vidí město ve tvaru krychle (soudě podle popisu) kde je uprostřed strom života. O stromu života mluví, že musí být ostříhaný. Těžko říct, zda se Jan jen neuměl vyjádřit o tom, že si má člověk odstranit ze života různé nesmysly v podobě zbytečných větví. Řekl bych, že sama ta kniha je dobrá větev na odstřižení a společně s celou řadou sektářské literatury a Koránu nevyjímaje dobrá tak na zatopení.
Jinak nevím co bral například ten Jan a s ním i ostatní včetně tvůrců starého zákona, ale chci to taky.
Pokud někdo sebere odvahu na to riskovat poškození mozku, tak ať si před přečtením ještě koukne například na film "Kdo seje vítr" od Stanleyho Kramera, aby věděl jak moc má být opatrný na to, když na něj bude nějaký cancer z té brikerty dostatečně přesvědčivý.
V dnešní době samozřejmě manipulace lidstva pomocí tohoto svazku literárního odpadu postupně upadá, poněvadž Facebook se ukázalo, že manipuluje mnohem efektivněji. Facebook jsou lidé schopní na rozdíl od Bible číst i na záchodě, v pracovní době, na poradách, před vyprávějícím/umírajícím dědečkem, divadle, pod vlivem alkoholu a někdy i před spaním do rána. Zároveň je možné manipulaci upravit podle potřeby nějakou propagandou. Propaganda sice pořád stojí prachy, ale ne tolik jako nový výtisk Biblí. Navíc do Facebooku nemusíte své děti nutit jako do čtení Bible, naopak je budete muset držet, aby s ním nezačali příliš brzo.
Stále je ale vliv tohohle literárního sajrajtu dostatečně velký na to, aby se nepřestal podporovat. V každém případě jeho nástupce je silnější a pro váš mozek nebezpečnější.
Hezký den všem.
Daniel Janko
  19. 4. 2016, 8:24
Jsme národem J.A.Komenského a tak se tato kniha dá shrnout do jeho slov :
A poněvadž Pán náš Písma svatá zpytovati poručil, odkazuji tobě za dědictví knihu Boží, Bibli svatou.
Číst tuto knihu lze, jen je třeba jistých historických souvislostí.
Stejně jako je zde mnoho nadčasových mouder je i v oblasti historie zatim nezpochybněna.
Rozhodně doporučuji přečíst ....
Pokud by to byla "slátanina" tak by dodnes nezůstala zachována a navíc jednoznačně nejrozšířenější kniha...
BAADRAAM
  22. 2. 2013, 18:38
Nejrozporuplnejsi kniha dejin. Lec se zda, ze by tady snad ani nemela byt, je dobre, ze tu je. Lide snad prijdou i na to (ale spis ne), ze to je jen velmi velmi pusobiva kniha...Ale nic vic, nic min. Odpad to byt nemuze, protoze to odpad proste neni (co vic k tomu rict). Bible je na druhou stranu i neskutecne pusobivou knihou. Nemuzu vsak dat ani plne hodnoceni, nebot se mi prici svym nespornym vlivem. Udelam tedy kompromis a ohodnotim na ***.
zichisek
  20. 10. 2011, 15:08
Přesto, že věřící nejsem, tak si myslím, že bible je tak trochu základ a aspoň jednou by si jí měl přečíst každý.Starý zákon se mi dokonce i líbil.Dobře se to četlo a lépe chápalo,bylo to jako kniha příběhů.Některé pasáže jsem však také jen přeletěla očima.Ale každý si v tom něco pro sebe najde.
Bbrody
  26. 12. 2010, 17:30
Bible rozhodně ano! A to pro věřícího i nevěřícího. Je fakt, že pasáž kde je popisováno kdo byl syn koho a ten zase toho, jsem jenom přelétla očima, jinak ovšem kniha stojí za přečtění. Starý zákon obsahuje morální zásady, když už si v něm nenajdete nic jiného a nový zákon je už docela žáživný.
Ondřej Havala
  20. 11. 2016, 15:44
Zásadní dílo naší civilizace. Žádná jiná kniha neovlivnila svět jak bible. Nelze ji nějak objektivně hodnotit, komu byste měli vzpílat - Bohu, překladatelům, biskupům na koncilech nebo evangelistům? A kdo ji skutečně napsal? Jedno je jisté - to nevíme nikdo z nás.
cobykdyby
  4. 8. 2016, 21:07
Obsahuje spoiler spoiler Notoricky známé, já osobně jsem četla celkem 2x. Co mi z tohovychází? Rovnice o třech neznámých. V knize mám totální hokej.
Moc se mi líbil starozákonní příběh o Lotově ženě, tuším, že to byla Lotova žena. Jak utíkala z hořící Sodomy, utíkala, ale ohlédla se a proměnila se v solný sloup. Tak si myslím, že by člověk měl jít stále životem kupředu s praporem To je jedno, nebo Nech to plavat. Není to tak těžký, jen člověk je naučený se furt nimrat v nějakých problémech, vině, studu atp. Ne! Jedu dál! To je blbý. No a co? Máš nějakej problém? To není moje věc. Zkrátka jedu. Neřešim, jedu. Je to jeden z mnoha příběhů, napsat krátký komentář k Bibli je nadlidský výkon, tenhle příběh mi byl útěchou právě dnes.)) No, někde jsem četla, že je dobré si vzpomenout na nejoblíbenější příběh či pohádku z dětství. Nejraději jsem měla pohádku o Adamovi a Evě, chtěla jsem ji vyprávět od své tety vždy, když nás navštívila. Ale dost o mně. Chci říct, že se nedomnívám, jako mnozí učení filozofové a možná i teologové, že zakázané ovoce je vstupem do bran vědění či vědomí apod. Myslím, že Adam a Eva pouze dospěli. A stali se možnými rodiči, stejně jako Bůh. A tuto možnost uskutečnili. Bůh jako dobrý otec je vyhnal. Pamatuji si, že ve škole (husitské škole) se pan Blahoslav Hruška zamyslel a řekl: Snad jednou někdo rozluští symboliku Mariina panenství. No, ano, také nás učili, že Ježíš měl staršího bratra! Jak z toho? Myslím, že to má znamenat jediné: Ježíš se nenarodil z vůle lidské, ale boží. Chápete? Mně to přijde jasný. Nový zákon je příběh člověka: proměnit vodu ve víno: jak žít život? Jak pro měnit vodu ve víno, stejně tak chůze po vodě: co jiného je život, o kterém víte že se skončí smrtí, než chůze po vodě a kříž, smrt sama, čeká nás to všechny. A nakonec demokracie: Slovo se stalo tělem.
Seraphin
  10. 7. 2016, 12:31
Pane Bože, jak mám hodnotit takovouhle knihu... No jasně, že jsem ji četla... tedy alespoň to, co stálo za přečtení. Myslím, že kdo by se odhodlal si ji přečíst, tak by přišel na to, že většinu příběhů už zná. Čtenáře většinou odradí jen to že se jedná o obsáhlou náboženskou knihu, která obsahuje historii židů a křesťanů + jejich poučky o životě a příkazy, kterými se mají řídit.... tak tohle všechno jsem vynechala. Já nesnáším zaujatost, jak můžu kritizovat dílo, které neznám, ale když jsem řekla ve společnosti, že jsem přečetla Bibli, tak se po mně docela dívali a nevím jestli to bylo úctou nebo opovržením, ale mě na názorech takové společnosti příliš nezáleží. Přečetla jsem si ji, protože většina uměleckých děl vychází z Bible a biblických příběhů, které ve skutečnosti sedí i na náš život. Záleží na každém člověku, jak si příběhy vyloží, a vlastně i které příběhy si vybere. Nejvíc se mi líbila snad kapitola Proroctví, konkrétně Danielova.
Hayk
  14. 10. 2015, 14:41
Po přečtení Bible bych Vás mile rád odkázal na její "manuál". Kniha Mýtus a rituál v křesťanství od autora Alan Watts. Autor nahlíží "pod pokličku" a "za oponu" této "světové organizace". Po přečtení budete osvícenější než po Bibli.

Tato Wattsonova kniha není proti Bibli, není proti Ježíši ani křesťanství jak by se mohlo z názvu zdát. Jeden z největších problémů je v tom, že Písmo svaté je bráno doslovně a nejen to (představa nebe i pekla atd..) Teologové zvědečtili mýtus "věčnosti", o "bohovi", tedy zhistoričtili i příběh Stvoření apod. a tak je tu nenapravitelný zmatek.

Tato kniha tedy slouží jako manuál - snaží se vysvětlit z mytologického, nikoliv historického hlediska CO a JAK je myšleno v křesťanství - rozvádí příběh nejkrásnější ze všech, aby člověk, který je křesťan pochopil pravý význam.

Včera jsem ji dočetl a je opravdu krásným průvodcem a vysvětluje všechny svátky, tradice apod.

Když dokoukas úžasnej film, taky se možná podíváš kdo byli herci, na jména i scenáristů, režiséra, dále na zajímavosti o filmu, bonusovy materiál - rozhovory, behind scenes apod. Tato kniha je takovým dodatkem ke křesťanství, velice užitečným.

V každém případě je křesťanství modlářství a tmářství, nic jiného.
Medard Hüttenbach
  19. 2. 2015, 18:36
Kdyby už nic jiného, tak rozhodně minimálně nejkultovnější fantasy kniha všech dob. Docela jsem se bavil, i když v rodokmenech jsem se trochu ztrácel a postava Boha mi přišla dost neasertivní.
assez
  18. 8. 2014, 20:30
********************************************************************************Genesis
*********************************************************************************Kniha Jób
mrouba
  10. 5. 2014, 21:04
sice sem to nikdy nečet a asi ani nebudu ale i tak jako každej dobrej človjek musým hodnotit pjeti hvjezdičkamy.
Mina
  9. 5. 2014, 17:29
Bible není kniha, je to nevyčerpatelná studnice duchovního života. Ať ji čtete jednou nebo po sto padesáté, vždy v ní objevíte něco nového, vždy se vám bude daná skutečnost jevit v jiném světle, v rozličném kontextu a vy ji třeba po tisícé pochopíte jinak a zároveň stále stejně. V tom tkví její nesrovnatelná nadčasovost. Nikdy se vám neomrzí. Je to věčný text pro věčné bytosti.
Formosa Oolong
  8. 2. 2010, 21:36
Přesně jak píše Chemísek a jak jsem psala už u komentáře ke Koránu - hodnotit hvězdičkami náboženské texty je minimálně dost divné. A jestli to někdo hodnotí podle svých sympatií/antipatií k danému náboženství, tak je s odpuštěním pako. :} A krom toho snad každý, kdo Bibli kdy četl, uzná, že když už, tak je to jasná pětihvězdičkovka :}

---------------------

Jo, a ten "původní název" mě pobavil, ale v té kolonce nemá co dělat...
Elena9
  30. 3. 2013, 17:14
Bible je nadčasová a pro dnešní dobu se hodí perfektně. V některých částech je důležité číst mezi řádky. Můžeme zde vidět Boha snažícího se navázat vztah s člověkem a jen málo jich se o to snažilo také. A pokud je člověk, křesťan a věří v Boha a jeho všemohoucnost, tak zařídit, aby slovo od Boha bylo na zemi je brnkačka. Bůh z ná lidi lépe než oni sami sebe, takže řídit se jeho slovem( Bible) je to nejlepší co můžeme udělat pro svůj život. Samozřejmě musíme brát v potaz, že Starý zákon byl doplněn Novým zákonem = Nová smlouva s Bohem. Vykoupení z hříchů a tak jako skrze jednoho člověka přišel hřích na všechny lidi, tak skrze Ježíše jsme byli všichni zachráněni. Je to rozhodnutí každého jestli si zvolí jít cestou své vůle nebo vůle Boží !!!
mijoukou
  12. 2. 2013, 19:18
Kniha o mé oblíbené fiktivní postavě - Bohu :) Nijak mne neoslovila, přečetla jsem ji pouze ze zvědavosti....
ivishka
  8. 2. 2013, 4:47
Napadá mě snad jen takové to pověstné - klaněli se své falešné modle.. Aby mě nikdo nechápal jako naprostého "neznaboha" tak se považuji za agnostika a pokud se jedná o Bibli jako takovou jsem naprosto skeptická. Nebyla jsem vychována k žádné víře a sama prozatím i když mě potkalo v životě ledacos špatného o čem mnoho lidí z osobních zkušeností nemá ani potuchy, tak musím přiznat, že mě to k Bibli netáhlo ani když jsem dostala tzv."druhou šanci"...Podobně jako má sestra, která jistou dobu studovala historii jsem si přečetla velkou část Bible a nic mi to nedalo a rychle jsem ji pro jistotu zapomněla.
Lovely-Danielle
  27. 1. 2013, 11:51
Bibli jsem začala před pár týdny číst jen proto, abych konečně měla nějaké povědomí o Starém a Novém zákoně. Ve spoustě knihách i filmech jsou narážky na biblické příběhy a mně je tak trochu trapně, že je neznám. Tím, že nejsem křesťankou, musím prokládat bibli i jinými knížkami. Na jeden zátah bych jí asi přečíst nedokázala. Zatím mám za sebou Genesis, a docela dobrý :).
G.anicka
  9. 4. 2012, 17:00
Bible znamená pro křesťany a pro ateisty či příslušníky jiného náboženství vždy něco jiného. Pro křesťana je to něco, co ukazuje minulost jejich víry a také hromadu narážek, které pochopili lidé až teď a nebo teprve pochopí. pro ostatní to může být jen hodně příběhů(historických i "smišlených"), které však můžou i něco ukázat. Uvědomte si, že Bible nebyla psána nějakými obratnými spisovateli, ale normálními lidmi, kterým (možná) napovídal Bůh co napsat. dával jim však volnou ruku aby to napsali jak chtějí. Lidé kteří jsou bibli nepříznivě nakloněni si ji ani neoblíbí. Já ji však mám ráda.