Utkaný svět

Originální název: Weaveworld

Laser-books - 2004
ISBN: 80-7193-166-7

Laser-books (2004) 80-7193-166-7 783

Utkaný svět je epickým dobrodružstvím představivosti. Začíná u koberce, v němž se skrývá svět divů a kouzel; světa, jenž se probírá k životu a nutí k ostražitosti temné síly, před nimiž se ukrýval. Začíná zoufalý boj o uchování posledních pozůstatků, k nimž má lidstvo pořád ještě přístup. Ke koberci a do světa, jenž představuje, jsou záhadně přitahováni Cal Mooney a Suzanna Parrishová, dva mladí lidé, kteří netuší, co zanedlouho prožijí a s čím se střetnou. Neboť se schyluje k poslednímu souboji mezi silami dobra - Divotvůrci - a zla, ztělesňovanými strašlivou Imakolatou a jejími děsivými přízračnými sestrami. Utkaný svět je knihou vizí a hrůz, skutečný jako svět, v němž žijeme a dýcháme, který však přesto otevírá dveře zážitkům, místům a lidem, o nichž všichni sníme, ale neodvažujeme se doufat, že jsou skuteční. Je příběhem o hledání, bojích, o lásce a naději. Je triumfem imaginace a vypravěčství, dobrodružstvím, noční můrou, příslibem... (Založil/a: Fakoly)

HPL
  4. 3. 2015, 14:14
Hned na úvod musím přiznat, že se jedná o velmi poutavý nápad a taky nemůžu nepochválit krásně vyvedená počáteční písmena kapitol. Dobré myšlenky, ale bohužel poněkud kýčovité podání (to ale naštěstí platí hlavně ze začátku). To byl taky vždycky můj problém s Barkerem. Má výborné nápady a skvělou fantasii, ale jeho spisovatelský talent za nimi těžce pokulhává.
Co se postav týče, levobočci jsou pěkně ostří a jak vystřižení ze Silent Hillu, Shadwell má krutý sako a sestry byly pekelně cool, snad jen Imakolata podle mě měla trochu větší potenciál (vlastně vůbec postavy trpí nemocí typu: chvíli nezničitelej frajer, pak totální chcípák). Ale málem bych zapomněl na Metlu! Ta se mi (až na škaredý, leč správný překlad) líbila nejvíc! Dokázal bych si představit příběh, který by se točil výhradně okolo podobné "bytosti".
Po rozvláčné první čtvrtině mě kniha ale dost chytla (stránky navíc utíkají jak voda, vzhledem k jejich formátu). Ze stránek místy přímo odkapává lsd. Dále chválím zasazení do postindustriálního Liverpoolu oproti klišoidnímu a tisíckrát omílanému Londýnu. Budování atmosféry je opravdu dlouhé, ale pak stojí za to!
Sečteno podtrženo - povedená pohádka pro dospělé, přesto zbytečně dlouhé (ubral bych tak 100 až 200s). Taky to mohlo být víc děsivější (to mě mrzí asi nejvíc). Navíc některé pasáže byly super a jindy se to dost vleklo. Přesto docela dynamické vyprávění, dočkáme se i několika málo zvratů (i když nijak světoborných, přesto potěší).
Konec byl možná až moc sladkej, ale každopádně se tam takovej hodil. Nakonec - byla to pohádka.

PS: Barker si to u mě po Hellraiserovi trochu spravil, ale pořád má co zlepšovat.
Pend
  12. 11. 2012, 19:12
Barker opět oslnil svou fantazií. Svět odehrávající se v koberci, řada opravdu nechutných stvoření, místy opravdu fungující hrůza.
S.monika
  15. 2. 2014, 18:24
Tohle je vysloveně fantazijní libůstka!! nestačí se jen číst, ale i to celé prožívat!! je to již řádka let, co jsem toto četla, ale už tenkrát mě naprosto pohltil celý utkaný svět!
Streamline
  26. 8. 2012, 14:04
Skvelý autor hororov Clive Barker nám prináša trošku netradičný počin z jeho tvorby a to fantasy z reálneho sveta. Príbeh začína na predmestí Liverpoolu a točí sa okolo koberca, ktorý na prvý pohľad nevyzerá zvláštne či nezvyčajne. V skutočnosti je v ňom skrytá ríša divov a zázrakov, ktorú sa usilujú všetci získať pre seba. Príbeh začína pomaly, pozvolne, ale postupne začína stále viac a viac gradovať; občas sa síce zasekne a upadne do priemerného šedého tempa, ale ďalšie udalosti dej opäť vystupňujú. V knihe je menej hororových prvkov oproti iným barkerovým knihám, ale to jej neuberá na dobre stavanej atmosfére. Barker dokázal pekne vypracovať charaktery postáv aj ich postupný vývin. Kniha je vypracovaná na 780 stranách, je rozdelená na 3 knihy, každá z kníh má niekoľko častí a tie časti majú niekoľko kapitol. Pred každou novou knihou alebo časťou je krátky citát iného autora, nad ktorým sa dá zamyslieť. Barker využíva až poetické prostriedky a opisy. Niektoré miesta v knihe sú hluché, stagnujú, takže by pokojne mohla mať o niekoľko desiatok strán menej. Postavy, ktoré ma zaujali: Shadwell – chamtivý obchodník, ktorý by aj zapredal dušu len preto, aby koberec získal; Imakolata – démonická spoločníčka, Shadwella priahnúca po pomste; Suzanne – obyčajné anglické dievča, ktorému sa jeden deň totálne zmení život; Metla – jeden z najlepšie vykreslených a najdesivejších démonov s ktorým som mal tú česť. Celkovo je kniha veľmi nadpriemerným dielom, ktoré sa dá pri menšej trpezlivosti dočítať do konca s dobrým pocitom a obohatený o zážitok z poznania nového fantasy sveta. 90%!
Kattie
  28. 5. 2012, 15:24
Zpočátku knihy jsem byla unešená příběhem, s přibývajícími stránkami mi však přišlo, že se tak nějak vlastně nic neděje, pořád jsem čekala, až autor využije své myšlenky k tomu, aby vytvořil výborný strhující děj. Ale ono to bylo pořád dokola chytli je - unikli - chytli je - unikli... pak jsem se ocitla asi 50 stránek u konce a koukám, že stále nic. Knihu jsem nakonec neměla chuť dočíst. Dávám ale tři hvězdičky za nápad a za autorovo nadání vymyslet si a popsat postavy tak odporné a nechutné, že se mi chce zvracet kdykoliv si jen vybavím název této knihy.