Originální název: Suna no onna

Euromedia Group - 2005
ISBN: 80-86938-16-6

Euromedia Group (2005) 80-86938-16-6 174
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1965) 182
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1962)

Fantastický příběh entomologa, kterého na odlehlém japonském pobřeží vlákali do hluboké jámy, může v lecčems čtenářům připomenout některé z Kafkových děl. Stejně jako přízračné texty pražského rodáka totiž Písečná žena spojuje absurdní, nereálné dění s naprosto realistickým viděním a její protagonista se ocitá v typicky kafkovské bezvýchodné situaci: buď zemře, anebo bude kopat písek, který vesničané každý den odvážejí a prodávají. Ovšem Abeho próza je kořeněna neobyčejně černým humorem a oslňujícím proudem myšlenek a nápadů, většinou nemilosrdně krutých. Autorova studia medicíny se navíc odrazila ve "fyziologickém" zájmu o člověka a v biologickém pohledu na svět vůbec. A tak se nešťastníkovou společnicí v písečné jámě stává mladá žena, jejíž smířenost s hrozivým údělem je až živočišně fatální — s pocitem samozřejmé povinnosti vykonává svou práci, na útěk ani nepomyslí a polapeného entomologa považuje za jakousi odměnu od svých zaměstnavatelů za věrné služby.
Zdánlivě nezfilmovatelné látky se roku 1964 chopil režisér Hiroši Tešigahara a natočil podle Abeho předlohy slavný a oceňovaný stejnojmenný film. (Založil/a: Fakoly)

Kóbó Abe Kóbó Abe
*07.03.1924 - †22.1.1993

lusk_lusk
  16. 10. 2012, 22:26
Musím říct že mne především ze začátku kniha docela nudila. Přitom ve mne ale narůstal pocit, který mne nutil číst dál a dál. Slovo které mi celou dobu leželo na jazyku bylo DIVNÉ. Přesto mám dobrý pocit, že jsem podlehla tomu nutkání číst dál, protože děj i když velice jednoduchý až do samého konce gradoval. Kniha je založená především na psychologii, a to uplně jiného ražení, než na kterou je většina evropských čtenářů přivyklá. Z každé stránky je silně cítit naprosto odlišný postoj k životu, krajině, sexualitě,což pro mne byla hlavní příčina toho "divného" pocitu. Nemůžu Písečnou ženu označit za svou oblíbenou knihu, ale určitě ji doporučuji k přečtení. Jsem si jistá že méně konzervativní čtenáři budou nadšeni, třeba už jen proto že je opravdu tak odlišná od všech knih co mi doposud ležely na nočním stolku.
Kordulka
  28. 1. 2016, 23:49
Na mě tato kniha velmi zapůsobila. Souhlasím s tím, že začátek knihy je těžko stravitelný, kdy je popisován život v nudném, nenaplněném manželství. Pak se ale stane to, že je hlavní hrdina uvězněn v poušti se cizí ženou. Jak k této životní situaci přistupuje on a jak ona, zda je šance se zachránit, to bylo pro mě tak silné, že si tdojem z knihy pamatuji i po mnoha letech.
simon111
  12. 1. 2012, 19:04
Zajímavá kniha. První polovina se mi docela vlekla. Druhá polovina byla pak pravým opakem. Kniha ve mě vyvolala takový divný, těžko popsatelný pocit.
SallyTorres
  17. 12. 2011, 14:12
Jedna z nejdivnějích knih, co sem kdy přečetla. Začátek mě hrozně nebavil, ale potom se to najednou celé zvrtne a čtenář se veze po nekončých písečných dunách napětí a bezmoci.
horovska
  17. 5. 2010, 15:50
Silná kniha a svým způsobem opravdu vyjímečná. Dílo které skřípe pískem mezi zuby ještě roky po přečtení. Psycholoická sonda chování člověka v mezní situaci. Navíc poučení pro člověka, kterého zajímají přírodní zákonitosti pouště.