3x Egon Bondy

Panorama - 1990
ISBN: 80-7038-203-1

Panorama (1990) 80-7038-203-1 248

3x EGON BONDY: Šaman, Mníšek, Nový věk

Tři kratší prózy, které vznikly v 2. pol. 70. let a počátkem 80. let. Všechny tři se obracejí k současnému člověku a jeho základním etickým problémům.
Próza Šaman z doby pozdního paleolitu vypráví o člověku, který na přelomu dvou epoch v osobní beznadějné situaci odpovídá za lidi svého kmene a svou revoltou proti současné moci zasévá semeno vzpoury do budoucí generace. Novela Mníšek z 9. stol. popisuje cestu mladého mnicha za poznáním ve světě rozvráceném náboženskými i politickými sváry. Nový věk, situovaný do 1. stol. , je podobenstvím o lidské aktivitě, kterou probouzí naděje na lepší budoucnost. (Založil/a: charlosina)

Sedmikráska
  29. 9. 2011, 0:49
Šaman je mi sympatický svojí nespokojeností se společenstvím, ve kterém žije, a přemítáním o tom, že brzo bude příliš starý a líný, než aby se vydal jinam. V Mníškovi obrazy náboženských nepokojů působí až neskutečně a ukazují něco, co bych nazvala společenskou apokalypsou.
Ten aspekt, který se těžko popisuje a přitom bere dech, spočívá asi v nevyslovené skutečnosti, jak každá doba hněte jednotlivce i masy k obrazu svému a vytváří jejich z vnějšího pohledu nepochopitelné chování ..