Ztroskotání Christophera Martina

Ztroskotání Christophera Martina Originální název: Pincher Martin

Maťa - 2005
ISBN: 80-7287-102-1

Maťa (2005) 80-7287-102-1 211

Ztroskotání Christophera Martina je v pořadí třetí Goldingovo dílo, v němž autor využil své válečné zkušenosti ze služby na křižnících, minolovkách a torpédoborcích (účastnil se i operace proti německému křižníku Bismarck).
Tak jako Pán much či Dědicové, ani tato kniha není běžným románem, ale symbolickým podobenstvím, bájí, mýtickým příběhem. V tomto případě Golding téma smrti, hříchu a konečného soudu zpracovává na prostém příběhu námořníka, který na nehostinném skalnatém útesu „přežil" torpédování své lodi německou ponorkou.
Jako všechny Goldingovy romány i Ztroskotání Christophera Martina nabízí více otázek než odpovědí. Zde navíc originální „Goldingův trik" v závěru knihy narušuje již tak nejednoznačné vyznění příběhu a nutí nás opakovaně se zamýšlet nad Martinovým osudem a zároveň podrobit důkladnému zkoumání i náš vlastní život. Jen a jen na nás záleží, k jakým závěrům dospějeme.

William Golding William Golding
*19.09.1911 - †19.06.1993

JarKun
  21. 6. 2015, 16:35
Mrazivý příběh boje člověka bez šance, člověka, kterému fandíte a čím víc ho poznáváme, tím míň mu fandíte, až mu nakonec znovu fandíte, protože si uvědomíte, že se jeho osud zase tak moc neliší od těch našich vlastních, kdy možná až na prahu smrti budeme přemýšlet, jestli jsme žili dobře, nebo ne, až u toho možná ani nestihneme zkopnout ani holínky. Těžké čtení, nutné pročíst některé pasáže víckrát, ale je to kniha, která stojí za to.
jardadr
  23. 2. 2013, 13:39
Golding se většinou opravdu nečte lehce a tato kniha není vyjímkou. Ale na druhou stranu prokousat se jí je silný zážitek. Nejlepší na jeho knihách je to, že je s dočtením poslední stránky nezaklapnete a neodložíte, ale začínáte knihou znovu listovat, vracíte se k určtitým pasážím, znovu je pročítáte, hledáte v nich klíč k rozřešení hádanek, a to me děsně baví. Schéma Goldingových románů je složitě propracované, vše se zdá tam má svůj smysl. Nestačí jen číst a nechat děj proplouvat. S tímto přístupem byste ho znechuceně odložili po několika kapitolách. A opravdu zjišťuji, že největší rozkoš z této a jiných jeho knih mi činí přemýšlení a rozebírání jich, po tom, co už jsem je dočetl (možná že to úplně nezní jako poklona jeho literárnímu umění :-), ale je...)
I tentokrát obsah směřuje k morálnímu ponaučení a to velmi krutě bolestnému. Nakonec totiž nepřemýšlíte o Christopheru Martinovi, ale o sobě samém, zda-li také nesměřujeme k opuštěnému skalisku uprostřed moře. Mrazí mě z toho.

"Mohl jsem se pozorovat a odhadnout, jaký dopad má přítomnost Christophera Hadleyho Martina na svět."

To je základní myšlenka knihy. Ale to jméno by mohlo být jakékoliv.
eddiedean
  18. 3. 2011, 11:38
Opravdu silná káva..dokonalé rozebrání lidské bytosti až na samou kost. K tomu abyste ztroskotali opravdu není potřeba lodi, moře a útesu..Pro mnohé to bude asi těžce ztravitelná záležitost, ale mě to přišlo geniální.