Originální název: Neviditelný

Nezjištěno / Jiné - 2016
ISBN: 978-80-906111-2-2

Nezjištěno / Jiné (2016) 978-80-906111-2-2 504 Vydal: Klímová Nikola - Take Take Take
Nakladatelství Lidové noviny (2006) 80-7106-789-x 548
Československý spisovatel (1979)

Z díla prozaika Jaroslava Havlíčka se dodnes těší mimořádné čtenářské pozornosti zejména jeho pronikavé psychologické romány, v nichž se projevuje jeho umění nelítostné analytické psychologičnosti a groteskní tragičnosti. Ve svém románě Neviditelný z roku 1937 zachycuje postavu mladého, sobeckého a vypočítavého muže, který s chladnou sebeironií líčí svůj životní příběh, jímž se dovršuje zhouba jeho rodiny stižené rodovou kletbou - dědičným šílenstvím. (Založil/a: Twiggynkaa)

nevermore
  26. 2. 2012, 13:41
Klenot české literatury. Cynismus hlavního protagonisty mi byl velmi blízký. Navíc detailní propracování hlavně záporných postav probudí ve čtenáři emoce a tím i neskonalý zájem o knihu.
janeicka
  24. 6. 2014, 20:47
Obsahuje spoiler spoiler

Brilantní psychologický román, u kterého bych si myslela, že ho může napsat jen Ian McEwan :-) Děj románu je propracovaný od začátku do konce, a když už jsem myslela, že má snad hlavní hrdina svůj dlouholetý boj proti šílenství konečně vyhraný, přišel takový konec... Opravdu neskutečný čtenářský zážitek, ihned knihu řadím mezi mé oblíbené a ještě dlouho mi zůstane v paměti.

"Stal jsem se sluhou dítěte bez rozumu. Jmění, které jsem uchvátil, statky, jež jsem získal, jsou jeho statky. Nikdy nedosáhne zákonité oprávněnosti disponovati svým bohatstvím. Poselství z hrobu bylo přetvořeno v strašlivou pomstu. Byl jsem učiněn galejníkem na vlastní lodi. Mé dítě je uschlou haluzí. Pochopil jsem význam slova peklo. Hle, dědic mého jména, mého přičinění, mých podniků! Mé jařmo je otrocké. Povleku je do smrti a povleku je marně."
Romanka
  9. 11. 2015, 17:35
Vynikající psychlogoický román. Když se prokoušete začátkem, který alespoň pro mě byl problematický, nezáživný, budete uchváceni! Dlouho se nezbavím pocitů z této knihy.
zoro2
  20. 1. 2016, 9:57
Mistrovsky psané psychologické pošušňáníčko. To jo. Hlavní hrdina, Petr Švajnar, je cílevědomý, sebevědomý, emočně plochý jedinec, který leze přes mrtvoly, má tah na branku a manipuluje s lidmi s chladným racionálním kalkulem a suchou logikou, jen aby dosáhl svého cíle. De facto prototyp dnešního úspěšného managera (a já vůl si myslel, že můj šéf je originál). Svým způsobem mi ho nakonec bylo i líto (myslím Švajnara), i když…
Knihu jsem dlouho nemohl sehnat, zachránil mě až illy (díky, kámo).
Ivulina
  20. 9. 2016, 18:11
Ostatní prominou, chtěla bych si nechat hvězdičku do zálohy pro příští čtení.
V prvních řádcích si mě Havlíčkovo psaní získalo. Styl je složitější, snad příliš hranatý pro naše jazyky. Ale kreslí atmosféru. Děj plyne, tu nabírá na rozměrech filosofickými úvahami, onde se zužuje do krátkých dialogů (stále ještě pod dojmem češtiny z počátku minulého století vidím, že ani mé vyjadřování nezůstalo nepostiženo..). Psychologie postav v tomto díle je tak detailní a obsáhlá, až mě z toho mrazí. Bohužel si mě kniha nedokázala zcela udržet a určitou část (přibližně čtvrtou pětinu?) jsem se trochu do čtení nutila - děj se přestal posouvat, vše se omezilo na mnoho času v jednom prostoru, s momentálně nehybnými povahami. Můžu to přičítat vlastní nepozornosti, neschopnosti, zaměstnanosti něčím jiným. S nejvyšším hodnocením bych však podvedla sama sebe. Třeba příště.
Venceslao90
  9. 7. 2011, 23:27
Velmi zajímavá kniha. Pro někoho snad příliš obsáhlá, ale autor potřeboval prostor k vykreslení psychologie postav. Pokud se prokoušete méně záživným začátkem, tak budete odměněni výtečnou zápletkou a skvělým rozuzlením a závěrečným vyznění díla. Všem doporučuji ;)
PeťkaW.
  17. 4. 2013, 20:58
Úžasný román, který někomu může přijít nudný a o ničem, ale mě jeho provedení, výstavba a celkový ráz, naprosto pohltily. Vše je naprosto přesně a do detailu vystavěné. Vše má v příběhu svůj důvod, který se vysvětlí dříve či později. Kniha ve mně vyvolala snad všechny možné emoce a vryla se mi hluboko pod kůži.
svobodka
  11. 11. 2012, 16:54
Kniha je mimo jiné zajímavá i tím, že všechny postavy, které v ní vystupují, jsou vlastně postavy záporné. I hlavní hrdina, který je současně vypravěčem příběhu. Jenže já osobně ho za zápornou postavu tak docela nepovažuji - snad je to tím, že je mi ho tak hrozně líto.
ondrasek
  5. 5. 2012, 19:20
Psychologický příběh, po jehož dočtení mě mrazilo v zádech především nad rozmary lidského mozku, který prostě může ze dne na den vypovědět službu. Nad touto knihou budu ještě dlouho přemýšlet.
dida
  4. 9. 2013, 20:43
Úúúúžasný počtení.Vůbec sem se nemohla odtrhnout od čtení a když jsem nečetla neustále jsem nad knížkou přemýšlela. Brilantně napsané, žádný kladný hrdina, z příběhu běhá mráz po zádech, co víc si přát. Všem vřele doporučuji.
cheyene
  29. 6. 2013, 12:02
Tohle je panečku román! První kapitola - totální chaos. Říkal jsem si, zda jsem nepřecenil své schopnosti, neboť je psána opravdu náročným stylem. Ale od druhé kapitoly začíná autor psát jednodušeji, avšak nádhernou, bohatou češtinou, a brzy čtenáře vtáhne do děje.. Poté už kniha nejde odložit. Musíte číst a číst a číst, dokud ji nedočtete. Hlavní hrdina mi byl sympatický, ačkoliv je jasné, že nejde o ryze kladnou postavu. Je to prospěchář. Cynik. Cílevědomý ironik. Vypočítavý muž, který pro splnění svých snů udělá cokoliv. Proměna a postupné rozvíjení charakterů postav, střety různých povah, prostředí vily a továrny, rodová kletba. Dokonalé. K závěru je příběh doslova strhující a vyprávění Petra Švajcara je umocněné o jeho sobeckost, chladnost, vypočítavost a cynismus, avšak v mnohém jeho jednání jsem ho dokázal pochopit.. Je pravdou, že všechny postavy v knize (snad kromě Katy, Filipa a Paříka?) jsou via facti záporné a tak nakonec čtenářovi (alespoň mně) nezbývá, než sympatizovat s hlavním hrdinou. Ve své podstatě mi ho bylo líto i přes značně stinné stránky jeho charakteru.
Bookworm
  16. 9. 2011, 12:50
Brilantní psychologická analýza sledující vnitřní rozpad lidské existence. Události, které se zdají v době svého průběhu nepatrné, až banální nakonec nezvratně strhávají běh života k tragickým koncům. Mrazivá atmosféra, jednoho z našich nejlepších psychologických románů, vám vezme dech ...... upřímně doporučuji
jana80
  13. 1. 2012, 14:45
Od Havlíčka jsem četla Neviditelného a Petrolejové lampy. Neviditelný mě rozhodně oslovil daleko více a knihu jsem nemohla odložit, dokud jsem ji celou nepřečetla.
Bonolennes
  19. 7. 2011, 21:23
Jeden z nejlepších československých románů meziválečného období neprávem opomíjeného autora. Každá pasáž má své pevné místo v příběhu a společně s ostatními pasážemi vytváří chladně logický celek, přesto však plný emocí.
venculinek
  29. 5. 2015, 20:39
Geniální román, jehož čtivost si vás na dlouhé hodiny podmaní. Geniálně propracovaná mysl hlavního protagonisty, jehož počínání mi bylo do jisté míry sympatické, i když by správně být nemělo. Jedna z nejlepších knih, které byly napsány ve 20. století.
eval
  13. 10. 2013, 21:17
Neviditelny je stara kniha, ale Havlicek pise dobre, krasnou cestinou, co by nam mela obohatit slovnik. Jen ten zacatek je tezsi, jak hlavni hrdina pise, ze bude psat pribeh. Pak se to pomalu rozjizdi a Havlicek je holt sef psychologickeho romanu u nas. Jen na konci jsem nebrecela jak nad Petrolejovymi lampami, snad ze v Neviditelnem je hlavni hrdina muz a v Petrolejovych lampach je to zena? Mozna
Kaat
  29. 2. 2012, 22:21
Dobře, i kdyby děj stál za zlámanou grešli, vyšperkovaný Havlíčkův jazyk by Neviditelného zařadil i tak mezi nadprůměrné knihy. S propracovaným dějem se tak stává bezkonkurenčně mou oblíbenou českou knihou. Vcucla mne a nepustila.
daisy miller
  12. 10. 2011, 22:05
Petrolejove lampy jsou výborné, ale Neviditelného považuji za nejlepší Havlíčkův román. Psychologie postav je brilantně nastíněná. Tuhle knihu rozhodně člověk neodloží v půli...
Eldren
  30. 1. 2016, 21:26
Tuto knihu jsem měl přečíst jako povinnou četbu, nicméně nelituji. Mile mě překvapila. Začátek je nudný, ale zhruba ve třetině to začne být napínavé a tempo si kniha drží až do konce. Postavy jsou živé a děj uvěřitelný. Musím říci, že mě chování postav a konkrétně Soni pěkně rozčilovalo (spíše klad :) ). Litoval jsem Petra.
Člověk se do této knihy skutečně ponoří, protože je velice dobře napsaná a propracovaná.
syl
  2. 5. 2014, 0:35
Je to geniální román! Už jen proto, že vyprávění a myšlenky hlavního protagonisty působí naprosto důvěryhodně. Je to jako nahlédnutí do duše. Samotný děj příběhu je dosti rozvinutý, ale celistvý a velice zajímavý. Krásný sloh, krásná čeština.
otgo
  19. 9. 2013, 21:24
Snad nejlepší kniha, kterou jsem kdy četl. Kdybych se někdy rozhodl napsat knihu, přesně takhle bych si ji představoval. Děj postupně graduje, vše je zahaleno rouškou tmy, přesným, geniálním popisem okolí, charakterů postav a počasí. Autor zde výborně smíchal vše pozitivní a negativní dokupy. Neskutečně jsem se těšil na každou další stránku a přesto knihu odkládal, abych se měl na co těšit i příště. Dávám pět hvězdiček a vím, že za pár desítek let, za dušičkového počasí, si knihu přečtu znovu.
Sati
  19. 6. 2013, 17:52
Chlad, vypočítavost, egoismus, nenávist a temná atmosféra se k vám dostane přes listy stránek, jako byste sami stáli v koutě a neviditelně vše pozorovali...

Politovat hlavního hrdinu? NE. Však "každý svého štěstí strůjce..."
Shirilka
  20. 11. 2011, 21:22
Když se mi dostal Neviditelný do ruky netušila jsem, co mě čeká. Lehkost, s jakou jsem byla vtažená do děje, mi nedala spát až do poslední stránky. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla.
Ay'Le
  28. 2. 2011, 16:27
tuhle knizku - ac pro nektere asi poradnou bichli - jsem slupla jako malinu. havlicek je genius ktery setsakra vi jak vystavet roman tak aby clovek nemohl prestat cist az do uplneho konce. kdo se nezalekne tlousky nebude litovat!:)
luckidd
  14. 1. 2011, 11:40
Běhal mi mráz po zádech. Výtečná psychologie postav a spád děje. Je těžké smířit se s osudem. Osobně nejvytříbenější Havlíčkův román. Vřele doporučuji. 100%