Nahý oběd

Maťa - 2003
ISBN: 80-7287-063-7

Maťa (2003) 80-7287-063-7 274
Arcadia (1994)

Nahý oběd býval označován za pornografický, obscénní, násilnický, necitelný, za výplod chorého či zfetovaného mozku, za knihu, jíž chybí srozumitelný i smysluplný děj. Slovník spisovatelů - Spojené státy americké z roku 1979 o knize uvádí, že „vzbudila nejprve jen posměch a odpor, ale po chvále několika známých literátů, toužících po senzaci (Mailer, McCarthyová), začala být veřejností aspoň načas považována za ‚knihu našeho století‘". Allen Ginsberg Burroughsovi věnoval své Kvílení jako autorovi „nekonečného románu, který každého dožene k šílenství". Všechny zmíněné prvky v knize skutečně jsou. Teprve později vyšly najevo satiričnost, grotesknost, umné skloubení okouzlenosti detektivním škvárem a stylistického novátorství. Až jako poslední se objevilo Burroughsovo jasnozřivé proroctví o postupně, nenápadně a dobrovolně se totalizující společnosti, v níž slova a jazyk slouží k vyplachování mozků.

ForFreedom
  16. 11. 2011, 20:06
Šílená ironie, Burroughs s ní hlava-nehlava metá ode zdi ke zdi, ke čtenáři a zpět do svého vytřeštěného svíjejícího se já - občas tak nejednoznačně, že není možné se tomu paradoxně ironicky nesmát...
Kompletní satira na nejen americkou společnost 50. let - zběsilé vize mimořádně inteligentního umělce-feťáka, vizionářské črty dnešního světa, hrubá nadsázka v každé oplzlosti, které zde přisoudil familiární výraz. Děsivé a škádlivé, nesmírně odvážné, šíleně šílené.

,,Američané mají zvláštní hrůzu z toho vzdát se kontroly, nechat věci, aby si dělaly podle své vlastní vůle, a nevměšovat se do nich. Nejraději by hupsli do žaludků, trávili tam jídlo a vyhazovali hovna."
Dadzi
  4. 10. 2011, 13:29
Jestli existuje kniha, která dokonale zhmotnila svobodu a překročila všechny nám dané zásady a principy, je to právě Nahý oběd! Burroughs se pouští se čtenářem do tak vysoké hry, že jsem tomu nemohl uvěřit. V podstatě absurdní a nesmyslná slovní spojení a obraty, světy, iluze, postavy, všechno, ... nakonec utvoří jeden až úzkostně pravdivý obraz naší společnosti, nebo její jisté vize a zároveň rozráží naší vlastní manipulovatelnost (predevším jazykově). Je to výtvor sfetovanýho přecitlivělýho mozku, kterej dokáže vnímat dál než my, běžní lidé... prostě otevírá dveře do úplně jiný dimenze porozumění! A to dává knize ten ráz který má, tedy naprosto neotřesitelnou originalitu jak jazykovou tak řekněmě "kompoziční", ale především vizionářskou, protože si troufnu říci, že takhle daleko se svojí představou jakéhokoliv dění žádný jiný autor nezašel a možná ani nezajde...

Díky Ti, Williame!
cmuchal
  2. 11. 2014, 13:40
Autorův nesouvislý styl psaní mi připomíná věrně Jamese Joyce. Tématem drog, souložemi s homosexuály apod. mi na mysl přišel Adam Georgiev ze spisovatelů, které jsem doposud přečetl. Stejně jako Odysseus již zmíněného spisovatele je tato kniha, ke které se vyplatí v budoucnu vrátit. Na pochopení a intenzivní analýzu tohoto díla je třeba alespoň pro mou osobu velká dávka trpělivosti, klidu a koncentrace.

Dost mě rozesmálo:

"Jeho prdel si vyvinula malé, dovnitř zahnuté skřípavé háčky, podobné zubům, a začala se krmit. nejdřív si myslel, že to je docela roztomilé, a udělal s tím jedno cirkusové číslo, ale prdel se mu na ulici prokousala kalhotami a začala pindat a nahlas pokřikovala, že chce mít stejná práva. také se občas namazala a pak měla plačtivé záchvaty, jak jí nikdo nemiluje a jak chce, aby jí líbali, stejně jako všechna ostatní ústa."
MuMura
  27. 11. 2013, 22:13
Na tohle musíte mít náladu. Ale já ji neměla nikdy. Mám ráda šílenosti, ale tohle bylo spíš.. divný. Vůbec jsem nevěděla, co vlastně čtu, kdo že je ten a kdo zas tamten. Já vim, asi to tak má být, ale není to nic pro mě. Každopádně našlo se tam pár dobrých částí, to jo.
Sabotteur
  25. 8. 2012, 17:08
Nejdůležitější kniha 20. století, když chcete. Obscénní kuriozita, když nechcete. A teď mě omluvte, jdu si zasadit novou repliku.
Preambule
  6. 9. 2014, 17:43
Rozhodně kniha, na kterou se nezapomíná. A to jak v negativním, tak pozitivním smyslu. Není to jednoduchý bestseller, ke čtení se úplně nehrnete, a přesto si s vámi text (potažmo autor)hraje. Hraje si s našimi city, našim vnímáním světa, sebe sama, hraje si s tím, co nám připadá krásné nebo naopak nechutné, překrucuje to, dává tomu nové významy. Burroughs píše Slovy. Slova a Slovní Spojení vás doslova pohltí, obklopí vás tak těsně, že se vám to nebude líbit a uprostřed všeho se najednou objeví smysl (I když rovněž velice nejasný a zabalený v metaforách a ta Slova stejně nakonec vítězí).
Náročnost textu je ale značná - těžko se zvyká na knihy bez děje.
PS: Drogy ke čtení doporučovány. (Po celou dobu čtení a i teď přemýšlím nad tím, že to asi fakt zpraktikuju)
stonedstone
  2. 9. 2013, 15:06
Nahý oběd je těžko stravitelný a uchopitelný, protkaný stavy šílenství a hnusu, ze kterých ze zrodil a do kterých neváhá uvrhnout čtenáře (zvlášť ve své době to musela být pecka). Je v něm vážně docela hodně násilností a dalších nechutností, které ale aspoň většinou nejsou samoúčelné. Pokud se totiž tím vším čtenář probrodí, uvidí před sebou nahý obraz lidské společnosti poháněné potřebou kontroly, jak se celá ta mašinérie průběžně požírá, od hlavy k patě.. Ten obraz by asi nebyl zdaleka tak sugestivní, kdyby byl podaný jinou formou. Nahý oběd je tak asi víc než cokoli jiného varováním před touhou po moci a z ní pramenící totalitě, skoro takový trochu abstraktnější 1984. Ta temnota autorovy duše je tu ale pořád cítit a možná právě její kontrast s v podstatě humanistickým poselstvím je na knize zajímavý.. Což ale rozhodně není to jediný. Pokud budete mít dost nadhledu tak se i zasmějete. Dál potom slovník, obraty a všechny ty neuvěřitelně surreálné drogové vize a roztříštěná struktura knihy - to všechno tvoří celek, kde do sebe všechno zapadá a který vás pohltí, když se necháte..
mab175
  27. 9. 2012, 9:58
Číst tu knihu mi připadalo jako prohlížet si něčí zvratky po velkém rautu. Vidíte změť všeho možného a možná je v tom i něco výživného. Ale vidět to neni, hledat se mi to nechce, jen se mi zvedá kufr.
danekk1165
  13. 11. 2013, 15:40
Jo, vole, jasně že to není pro každého a už vůbec se to nedá číst jako ty romány, které zhltnete během jednoho dne. Řekl bych, že jsou to vlastně jen takové abstraktní obrazy popsané slovy, nebo tak něco. Ale abych se přiznal, ani jsem ji nedočetl do konce, protože nejspíše málo fetuju, aby mi Burroughsovy obrazy dávaly smysl. Přesto dík za možnost nahlídnutí do jiného světa. 50%
koriandr
  12. 8. 2012, 17:23
Naked Lunch je neuvěřitelně vtipná kniha, ze které občas běhá mráz po zádech. Burroughs ví jak člověka znechutit. Čtení je to hutné a intenzivní, pro někoho možná těžké strávit.
,,These people should not only be prevented from learning to read, but from learning to talk as well."
Davey
  20. 6. 2012, 21:15
Přečteno a nic moc mi neřekla (až na pár pasáží). Snad příště v tom najdu něco víc a bude mě více bavit.
Jaroslaf
  6. 3. 2013, 3:58
Tohle se vůbec nedalo číst. Čekal jsem feťácké postřehy o životu na heroinu, dostal jsem změť nudných, zvrácených a úchylných výjevů bez špetky smyslu, příběhu, čehokoliv. S drogami a halucinacemi mám slušnou zkušenost, ovšem pro toto jsem opravdu neměl pochopení.
PinPrick
  23. 1. 2010, 1:30
Přečetl jsem padesát stran, na víc jsem neměl. Metoda střihu je holt metoda střihu. Snad někdy příště.
Vaclavka
  13. 6. 2012, 15:59
Tahle kniha se prostě musí vzít, sníst a když se vám ji podaří rozkousat a spolknout, zjistíte, že jste právě ochutnali něco o čem jste nikdy netušili, že může existovat a dá se jíst! A mě chutnala velice.
wintersmith
  12. 4. 2011, 12:23
Hodně zvláštní kniha. Kdykoliv jsem se začetl, bum a už jsem netušil co se děje. Díky tomu si prakticky nic nepamatuju, ale vím, že to na mně zanechalo silný dojem
Luka27
  16. 10. 2010, 22:20
Škoda ta tu metodu střihu, bez ní by to bylo mnohem lepší...Ale jinak jsou tam naprosto úchvatné pasáže, pokud ale hledáte příběh, tak tuhle knihu ani nezkoušejte. Nenajdete v ní logiku, ale vize. Burroughs byl génius - doteď ho všichni vykrádají - hudebníci, spisovatelé, akademická půda - ale trvá to nějakou chvíli, než to člověk pochopí.
Frakira
  9. 4. 2010, 14:07
Tak nějak matně si na to vzpomínám, ale nejsem si úplně jistá. No četla jsem to ještě než jsem byla plnoletá, a to ve vás něco zanechá. Ke čtení tohoto díla doporučuji minimálně něco požít, jinak jste bez šance...