Feťák

Maťa - 2002
ISBN: 80-207-0412-4

Maťa (2002) 80-207-0412-4 117
Odeon (1992)

První Burroughsova kniha Feťák vyšla v roce 1953 pod pseudonymem William Lee, pod jménem, jež se v pozdějších knihách stává autorovým alter ego. V necenzurovaném vydání však vyšla až v roce 1977.
Kniha pojednává o osobních zkušenostech autora s drogami a o jeho několika pokusech ukončit návyk. Svým věcným, žurnalistickým popisem vznikající závislosti, traumatických způsobů léčby, změn, k jakým dochází v psychice narkomana, a prostředí, v němž se narkoman pohybuje, je dodnes aktuálním a inspirujícím dílem v neutuchajících a stále nikam nevedoucích diskuzích na téma „boj proti drogám".

ForFreedom
  11. 8. 2010, 13:38
Burroughsova silná stránka podle mě spočívá v autentičnosti a realisticky pravdivých detailech, které by si jako neznalec tématu jen tak z prstu nevycucal - a v tom se také liší od masy rádoby podobných autorů, jejichž zkušenost s drogou a drogovým prostředím se pohybuje někde na pomezí trávy a doslechu. Feťák je strohé dílko o životě feťáků, o jejich postavení ve společnosti a ve světě, stejně jako o postoji světa a společnosti k nim. Burroughs nepřipouští žádné srdceryvné scénky osobního života, neoblomně píše pouze o "podsvětí", fetu a daných lidech a jako čert kříži se vyhýbá stokrát omýlaným frázím součastných autorů - že totiž drogy jsou, samozřejmě hned po tom povyražení, samej hnus a bída - a tak nějak smysluplně vám dokáže vemluvit, že život na droze jako takovej, je pro našince celkem fájn.
Jedna z mála knih, která si na nic nehraje, nic nezveličuje, nedramatizuje, ani zbytečně, idealogickýma žvástama nedělá pěknější.
Dadzi
  8. 9. 2011, 11:41
Nejlepší kniha o drogách, kterou jsem četl! Všechno pusobí tak syrově a skutenčně, že tomu člověk prostě a jednoduše naprosto propadne... není místo na to, aby pochyboval jestli to tak bylo, kniha mluví jasně, Burroughsuv zivot mluvi jasne! Miluju tu uprimnost, se kterou o sobe pise... byl to obrovskej spisovatel!
Abigor
  7. 7. 2014, 7:39
Docela dobrý, o dost lepší, než pokračování - Teplouš. Popisy všeho jsou dobrý, čtivý. Feťácká atmosféra vystižená - cítil jsem se špinavej, trochu dusivě. Nikdo mi nebyl sympatickej, všechno bylo ošklivý. To asi nebyl autorskej záměr, ale mně to tak přišlo. Bylo to fajn, ale už se ke knize asi nikdy nevrátím. Nestojí mi za to. Ale je fakt, že na zabití času to bylo dobrý!
domingo
  8. 3. 2010, 17:42
Burroughsův vliv na světovou literaturu se neuvěřitelně přeceňuje; tenhle autor totiž zpopularizoval v próze metodu filmového střihu. To je chvályhodné. Jinak je to ale docela nuda, provařené téma podané nikterak zajímavou formou, takové čtení na pláž, které vyvolá pocit "jojo, ješteže máme co žrát a nemusíme brát ty zlý, ošklivý věci." Nejslabší článek beat generation, to mi nikdo nevymluví. (2/5)
Seňorita Eskimo
  16. 3. 2014, 16:02
Na jednu stranu oceňuju, že to není senzacechtivá a rádoby dojemná klasika o nevinném puberťákovi, co do toho spadne a moc se diví, na druhou stranu se ale nemůžu zbavit pocitu, že je to spíš dlouhý seznam nejrůznějších jmen a přezdívek lidí, co si vzájemně prodávali, okrádali se, nebo společně odvykali.
lusk_lusk
  9. 10. 2013, 20:51
Oceňuji že i přesto, že se jedná očividně o skutečné životní zážitky burroughse, myslím především podrobnsti, smýšlení atd, zachovává si uctivý nadhled, to je v knihách s "destruktivní" tematikou velmi netypické. Popisuje negativní důsledky svého jednání a přitom v čtenáři neprobouzí pocit kárání a varování, ale ani touhu vyzkoušet zmíňěné substance na vlastí kůži. Mnohokrát na mne četba podobných knih s takovým zabarvením působila vtíravě a senzacechtivě. Uvědomuji si že je to cílem, avšak nepřítomnost tohoto prvku ve Feťákovi ho dělá výjmečným - skoro jako by se jednalo o nějaký protokol ze života.
Anett
  3. 9. 2012, 14:21
Mrazivá realistická knížka. Přečteno na jeden zátah. V žebříčku knih s drogovou tématikou bych knížku zařadila na jednu z prvních stupínků.
Weetr
  4. 11. 2012, 22:01
Zřejmě nejhorší kniha, kterou jsem kdy o drogách četla. Nemyslím tím, co se stalo, to ponechávám stranou, ale autorův styl. Dost dlouho se mi nechtělo věřit, že někdo takovou knihu může poněkud amatérským stylem vůbec napsat. Přečetla jsem dost knížek o drogově závislých, někteří autoři nebyli nikdy na drogách, a přesto to uměli lépe podat, než tento "spisovatel". Podle mě brak literatury.
Ann-K.
  2. 8. 2016, 13:49
Kniha o drogách a jejich uživatelích. Mohlo by to být velmi dojemné a srdceryvné, ale není. Autor popisuje holou skutečnost. Bez nějakých dalších řečí. Navíc je vidět, že je to z první ruky :D Čte se to velmi dobře. Kniha mi přijde rozhodně několikanásobně přínosnější než český dokument Katka (který má samozřejmě také mnoho kvalit), ale hraje moc na city a není to zkrátka z té první ruky. Mimochodem po přečtení knihy jsem měla jakoby abstinenční příznaky, nebo něco podobného (nevím jak je to možné) :D Zkrátka vás to vtáhne bezprostředně do děje a nepustí.
Davey
  3. 8. 2012, 14:02
Tak po Nahém Obědě jsem si Burroughse konečně trošku užil. Kniha se výborně čte a určitě si ji zařadím mezi TOP drogových knížek. Není to v "drogové literatuře" nějaký skvost, ale své místo tam má hlavně kvůli tomu (jak zmínil Mahoney níže), že nepíše o tom (jako 99% bývalých či stálých feťáků - autorů) jak jsou drogy špatné a jak mu zničily život. Burroughs prostě napsal část ze svého života a to je vše.
Mahoney
  12. 9. 2010, 19:39
Burroughs zde podává svoje svědectví. Nic víc, nic míň. Nesnaží se drogy hanit ani ospravedlnit, předhodí nám svou zkušenost a je jenom na čtenáři, jak se s tím vyrovná.
PinPrick
  22. 1. 2010, 20:43
Nejsyrovější kniha o drogách!