Závoj a džíny

Závoj a džíny

Podtitul: ženy v islámském světě

Originální název: Závoj a džíny

Vyšehrad - 2005
ISBN: 80-7021-776-6

Vyšehrad (2005) 80-7021-776-6 207

Sférou, v níž se západní životní styl výrazně odlišuje od způsobu života islámských společenství, je postavení žen. Jestliže na Západě, vycházejícím z židovsko-křesťanské tradice, se žena domohla po zápase trvajícím více než sto let alespoň navenek rovnoprávnosti, v islámských zemích její postavení zůstává od role mužů zásadně odlišné. V čem tato odlišnost spočívá, to ukazuje soubor čtrnácti příběhů, sestavený publicistkou M. Frouzovou. Kromě reportáží tu nacházíme obecnější zamyšlení i osobní vzpomínky, mezi autorkami jsou vedle žen pocházejících přímo z islámských zemí také Češky, např. známé novinářky P. Procházková a P. Jazairiová. Editorka se snažila čtenáři zprostředkovat charakteristiku života žen jak v nejrůznějších islámských státech, tak i v těch, kde muslimové představují menšinu (Francie, Indie, Česká republika). (Založil/a: borntolive)

Magdaléna Frouzová Magdaléna Frouzová
*1977

togaf
  10. 3. 2016, 9:43
I já se musím vyjádřit k předmluvě, ač paní Šiklovou a její názory respektuji a s mnohými se ztotožňuji, její projev mi nesedí. Naštěstí má kniha jiné autorky s jiným tónem psaní. Některé jsou literárně nadané a jejich části se čtou dobře, jiné části jsou slabší. To je ovšem riziko takovéhoto díla. Celkově jde ale o dobrou knihu se zajímavými příběhy a osudy. Často jsem měla chuť s autorkou debatovat nebo vyvracet její názory.
marta-b
  7. 12. 2012, 22:09
Líbilo se mi hlavně to, že se v knize sešlo tolik různých příběhů a tím pádem i pohledů na věc. Islám a svět muslimů je diskutované téma a bylo zajímavé si o něm přečíst nejen popis teorie, ale hlavně praxe z běžného života.
Moc se mi nelíbila předmluva Jiřiny Šiklové, která mě od přečtení knížky skoro odradila, ale jsem ráda, že jsem to nakonec překousla a knížku neodložila.
Alyss Mainwaringová
  8. 10. 2015, 21:30
Příběhy smutné i veselejší, ale hlavně pravdivé. Musím nesouhlasit s marta-b, předmluva se mi líbila snad nejvíce z celé knihy, která nemá příliš hodnotu literární, ale ta obsahová stránka je nedostižná. Názor na islám se velice různí... Snad jen přát každému to, po čem touží...