Originální název: Pan Wołodyjowski

Práce (1977) 589
Odeon (1973) 483
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1965) 545
Kvasnička a Hampl (1928) 797

Pan Wołodyjowski je kniha polského spisovatele Henryka Sienkiewicze. Patří do velké historické trilogie, předchází jí romány Ohněm a mečem (1884) a Potopa (1886). Byla vydána v roce 1888. Hlavní postavou je hrdina plukovník Michał Wołodyjowski.
Na začátku knihy zemře panu Wolodyjowskému snoubenka Anuše a on se z žalu rozhodne odejít do kláštera. Mazaný pan Zagloba ho však s pomocí jejich společného přítele Kettlinga přemluví, aby klášter opustil a dál si užíval života, zprvu pouze načas. Postupně začne pan Zagloba pana Wolodyjowského přesvědčovat, aby se do kláštera nevracel a ten mu tváří v tvář světským radovánkám vyhoví. Brzy poté se pan Wolodyjowski a Kettling seznamují se dvěma dívkami, Baškou a Kristýnou, s nimiž se posléze i ožení. Zatímco se polská šlechta oddává malichrným sporům, Polsko je ohroženo tažením Tatarů a Turků. Pan Wolodyjowski se svou ženou odjíždějí do pohraniční pevnosti Chrepťovo, kde se věnuje hraničářské službě. Jsou mu podřízeni mladí důstojníci jako Muszalski, Nowowiejski a Azja Tuhaj bejovič, který je původem Tatar. Tváří v tvář blížícímu se tureckéhmu vojsku Azja zradí a pokusí se unést paní Bašku. Ta ho však zraní a uteče mu. Azja poté zabije otce a sestru pana Nowowiejského. Nowowiejski jej pronásleduje, a když Azju chytí, nechává ho nabodnout na kůl. Pan Wolodyjowski a Kettling posléze zahynou při obraně města Kamenec, vázáni přísahou, že neustoupí, dokud nepřijde posila. Když se Kamenec vzdává, vyhodí do vzduchu městskou pevnost a zahynou v troskách společně s mnoha Turky. Hetman Sobieski sice dorazí pozdě, nakonec válku přesto vyhraje, a to i díky zimě, na kterou nejsou turecká vojska zvyklá. (Založil/a: Huntress)

rahzul
  8. 10. 2015, 16:51
Poslední díl Sienkiewiczovi historické trilogie pro mě byl asi nejslabší.. První částí knihy o námluvách našich hlavních hrdinů jsem se musel vcelku prokousávat. Od opevnění v Chrepťově až po bitvu o Kamenec to už ale byla jiná káva. Vítaným zpestřením pak pro mě byla postava Bašky, se kterou přišel svěží elán. Pan Zagloba sice stále hlásí "ostošest", ale je již stár. U nového "záporáka" Azjy mě nepřekvapilo jak nakonec dopadl, jelikož dostal, co si zasloužil (svíce). A už jen díky svým megalomanským představám o moci jsem mu nedával moc nadějí. Kvůli němu jsem pak nakonec lítoval více Nowowiejského než Wolodyjovského, který jako pravý rek bránil do posledního dechu Kamenec. Husí kůži jsem měl, když Michal vyjel v čele svých dragounů na harc a nemilosrdně svou šavlí roznášel smrt mezi osmanskými hordami.. Sienkiewiczovi popisy velkých bitev jsou prostě špičkové!! Zejména proto se vyplatí pustit se do této velkolepé ságy.
Veve721
  26. 9. 2016, 1:08
Z trilogie můj nejoblíbenější díl. Szenkiewicz dokáže vtáhnout do děje, kniha se dobře četla a na rozdíl od Quo vadis to není taková propaganda křesťanství.
Anapi
  1. 8. 2012, 20:00
Už v Ohněm a mečem byl mou nejoblíbenější postavou pan Wołodyjowski a tahle knížka mě bavila mnohem víc než Ohněm a mečem. Pamatuju si, že když jsem ji četla poprvé a strašně jsem se tam smála (scéna, kdy se dá konečně dohromady pan Wołodyjowski s Baškou), tak na mě vedle sedící paní fakt divně koukala. Konec jsem probrečela.