Invalidní sourozenci

Originální název: Invalidní sourozenci

Zvláštní vydání - 2002
ISBN: 80-85436-79-5

Zvláštní vydání (2002) 80-85436-79-5 183

Vizionářský román, v němž Bondy ukazuje zánik opovrhované totalitní společnosti. Příběh se odehrává někdy kolem roku 2600 na místě, které pozvolna zaplavuje stoka odpadků po bývalých generacích. Hlavními postavami jsou nevlastní sourozenci A. a jeho sestra B.
Bondy představil společnost, jež se skládá z důstojníků, postiženců, řádných občanů a invalidů. Všichni kromě invalidů - intelektuálů, pro které neměla totalitní společnost místo - se ženou za něčím, což ve skutečnosti nemá smysl. Z života nemají žádný užitek, pouze se honí a předstírají to, co není pravda. Invalidé nechápou snahy ostatních „vrstev" a opovrhují jimi.
A. a B. spolu spokojeně žijí a největší událostí jejich dnů se stává těhotenství B. a porod dcery Terezky. Její narození oslavují všichni invalidé. Svou spontánností, skromností a uměním vystačit si i bez „nutných" věcí ostatní společnosti se invalidé přibližují zástupcům undergroundu.

Román byl odměněn Cenou Egona Hostovského.

Jan.S.Harold
  18. 8. 2014, 10:04
Invalidní sourozenci – ačkoli se jedná de facto o Bondyho vyloženě ikonický spis – nepatří zrovna k jeho nejlepším textům, těžiště i výšiny jeho fabulace jsou prostě někde jinde. Sourozenci byli psáni takměř "na zakázku" pro undergroundovou mládež, aby měla pocit, že i o jejím světě vzniká literatura. Tím je dílo medle důležité a asi i osloví víc člověka, který má k čs. undergroundové (sub)kultuře blízko (já sám, ač mám underground rád, jsem čtení taky přetrpěl spíš z povinnosti, nicméně stejně dílo považuju za pro naši literaturu zlomové, tedy boduji s přihlédnutím k jeho významu historickému). Mimo její rámec – jak vidět v komentáři PeťkyW. – spíše nefunguje.

(P. S.: "Jen jsem si pokládal otázku jestli to mohl Bondy za komančů, když to psal číst..." – Stoprocentně. Orwell i Huxley se "za komančů" opisovali, až se psací stroje vařily.)
PeťkaW.
  17. 4. 2013, 21:02
Ne, tohle dílo mě absolutně neoslovilo. Nebyla jsem schopná v něm vidět nic hlubšího, nevžila jsem se do něj, těžko se mi četlo. Pokud můžete, rozhodně sáhněte po jiné knize tohoto autora. Na Invalidní sourozence musí být člověk ve správné rozpoložení a náladě, jinak to dopadne, jako u mě - mizerně.
Luremaster
  24. 4. 2016, 20:52
"Nikdy jsem nedovedl a nedovedu pochopit," poznamenal A., "jak mohou vůbec žít lidé, kteří necítí stále tak jako já tu neznámost naší a vůbec veškeré ontologické existence, kteří od probuzení do usnutí necítí tu naléhavou nutnost rozluštit ji, kteří necítí úzkostiplnou zodpovědnost ze svého života a necítí tíhu a prekérnost svého konání a svého životního díla - nikdy jsem nedovedl pochopit, nač vlastně ti lidé vůbec celý den a celý rok a celý život myslí, když ne na Boha, na přiblížení se k pravdě, na otázku bytí a koneckonců i na smrt - nedovedu si vůbec představit, že je možné, aby někdo tímhle nebyl naplněn až k prasknutí i při chlastu i při veselí i při koitu - mám občas dojem, že to jsou jakési nedotvořené stíny, že jsou to halucinace nebo chuchvalce mlhy a ne lidi jako my - ne, naprosto nedovedu pochopit, jak vlastně dokážou žít."
Sedmikráska
  23. 4. 2016, 17:40
Při vší úctě k Bondymu toto dílo mezi mé oblíbené patřit nebude. Prvních pár desítek stran mě celkem zaujalo, ale poté to nějak sklouzlo k opakování a banalitě, kterou se nějak nedokážu prokousat dál. Navíc životní postoj postav (nejenom hlavních) nijak zvlášť nesdílím, jakož ani nefandím prvoplánovému vysmívání se jiným lidem. A to lidskou společnost nijak zvlášť nemusím. Názory a chování, které autor popisuje, by se nejspíš daly označit dětinskými a nevyzrálými. Oproti třem novelám, které jsem četla kdysi (3x Egon Bondy), je tato kniha kvalitativně mnohem níž.
skableska
  17. 5. 2012, 14:02
Tuhle knihu doporučuji. Je napsaná velice zajímavě a popisuje krásně dobu undergroundu, zákazů a možností té doby.

---------------------

Gianni_B
  8. 8. 2012, 11:21
Post-apokalyptický román v československém prostředí plný biblických i jiných odkazů a pojednávající především o opravdových hodnotách a o relativitě politických a společenských systémů. Těžko říct, zda je možné závěr Invalidních sourozenců chápat jako happy-end, autor celou dobu naznačuje, že společnost se bude patrně vždy vyvíjet podobným směrem. Rozhodně výjimečné dílo, nejen pro fanoušky undergroundu.
Pete.
  24. 7. 2011, 23:43
Noo musím říct, že když jsem to četl měl jsem dejavu jak blázen. Měl jsem pocit že čtu podruhé 1984 od Orwella a ještě mě napadá srovnání s Koncem civilizace (Brave new world) od Aldouse Huxleyho. Jen jsem si pokládal otázku jestli to mohl Bondy za komančů, když to psal číst... Ta knížka je těmhle dvěma hodně podobná a je taková česká variace na téma utopického nefér světa s hipíkama, kteří si to náramně užívají.