Originální název: The Danish Girl

Domino - 2016
ISBN: 978-80-7498-138-8

Domino (2016) 978-80-7498-138-8 376
Domino (2011) 978-80-7303-584-6 298

Dánský malíř Einar Wegener byl podle dostupných informací prvním transsexuálem s chirurgicky změněným pohlavím. V románu začíná jeho přeměna ve chvíli, kdy se převlékne do ženských šatů, aby postál manželce, také malířce, modelem pro ženskou postavu. Tím začíná proces, který zpočátku vypadá jako fetišismus a záliba v ženských převlecích, vyvine se ale v zásadní změnu sebevnímání. Einar se začne cítit ženou, což vyvrcholí roku 1930, kdy se v Německu podrobí tehdy nebezpečnému chirurgickému experimentu, totiž operativní změně pohlaví. Autor vypráví Wegenerův příběh především skrze jeho ženu, sleduje proměny jejich vztahu i jejího uměleckého i soukromého života. Použil jména skutečných postav (jen manželku přejmenoval z Gerdy na Gretu), román ale nelze považovat za zdroj životopisných faktů. Zatímco ve skutečnosti se manželství rozpadlo a Einar, už jako Lili Elbe, zemřel následkem pooperačních komplikací, v románu vztah přetrvává, i když se značnou dávkou nezávislosti, a před Lili se otvírá nový život ženy...
Románová verze Wegenerova příběhu zaujala hollywoodské producenty a připravuje se její filmová podoba. (Založil/a: wyrda8)

Tereeeza
  31. 1. 2016, 11:47
O Dánské dívce jsem se dozvěděla až v souvislosti s filmem. Věděla jsem, že ten příběh chci vidět na velkém plátně, ale nejprve ho chci prožít knižně. Přesto, že jsem si po celou dobu čtení představovala hrdiny po svém, je mi jasné, že Eddie v roli Einara a Lily zazáří.
Chvilku jsem se musela začítat, knížka je poměrně neobvykle napsaná, často se střídá úhel pohledu či přítomnost s minulostí. Po pár stránkách jsem si ale zvykla a moc se mi to líbilo, příběh není naservírovaný přímo, autor vše neodkrývá hned na začátku a k některým závěrům příběhů z minulosti se opravdu dostáváme až na konci.
Hlavní linie však sleduje život Grety a Einara/Lily. I když Greta z počátku působí trochu povrchně, časem člověk přijde na to, že tomu tak není, k Einerovi i Teddymu chovala neskutečné city a život s nimi neměla nejlehčí. Její láska pomáhala Einarovi vypořádat se s nelehkým osudem. Lily jí ale pomohla také, bez ní by se nestala umělkyní. Je hrozně zajímavé sledovat, jak všechno ovlivní úplně každého, vždy zároveň v dobrém i horším smyslu.
Hodně silné byly jednotlivé prohlídky u doktorů, diagnozy přes homosexualitu až k schizofrenii. Je neskutečné, co i před takovou dobou zvládli lékaři za operace.
Konec je silný, i když předvídatelný. Mrzí mě, že lidé, když se něco zadaří, nemají dost a chtějí víc.
Příběh je založený na skutečných událostech, ale jak říká autor, chtěl vyzdvihnout především lásku mezi Gretou a Einarem/Lily, což je z větší části autorova fikce. Každopádně pohltí a celkově mi ten příběh připadá neskutečný. Nádhera, užila jsem si ho a těším se na film.
orisi
  17. 1. 2014, 12:34
Podstatě nic nového neřekla, tedy mé maličkosti. Nezasvěcením snad poví mnoho užitečného. Znám podobné příběhy ze života. Které naštěstí dopadly dobře. Pánové, pokud máte výhrady, považujete podobné témata " za nenormální" jelikož vybočují a my vybočujeme. Skousněte své Ego a přečtete si tento příběh. Po přečtení si zkuste odpovědět na otázku.... co je normální. Přetvářka nebo být šťastná - ý.
Ivet
  1. 11. 2016, 19:14
Trvalo mi několik měsíců knihu dočíst, a to jsem se do ní začetla až po shlédnutí filmu. Naštěstí delší časový odstup mi pomohl nesrovnávat knihu s filmem a plně se ponořit do literárního příběhu od Davida Ebershoffa. Některé pasáže byly až příliš dlouhé a nudné, jiné naopak byly příliš silné a musela jsem se u nich zastavit a zamyslet.
Hrdinkou příběhu pro mě je beze sporu Greta, která pro štěstí svého muže obětovala vše.
Dojímavý román, který jistě ještě někdy vezmu do ruky, až budu mít pocit, že je celý můj život jeden velký chaos.
Ronnie
  24. 9. 2016, 19:29
Asi jsem měla moc velké očekávání (a to jsem film neviděla). Dánskou dívku jsem četla snad čtrnáct dní, zdálo se mi to nekonečné. Hezké popisy, ale nijak mě to nemotivovalo, abych četla dál, dočetla jsem to spíše z principu.
Chtěla jsem dát tři hvězdičky, ale po přečtení doslovu a rozhovoru s autorem na konci knihy jsem získala trošku jiný pohled na celý příběh, proto přidávám ještě jednu hvězdičku. :)
Makulenka
  14. 5. 2016, 13:42
Jako prvni jsem videla film, coz v tomto pripade ani nevadilo - byl uzasny nejen pribehem, ale i dobovymi kulisami, modou a hereckymi vykony. Pri patrani o dalsich podrobnostech o zivote Lili a Gerdy jsem nemohla vynechat ani knizku.
Pribeh je pro me doslova strhujici, cca 160strankovou knizku jsem precetla za necele 2 dny, tezko se dalo odtrhnout.
Je to pribeh nesobecke lasky, pratelstvi, vernosti a hledani sebe sama a vnitrniho boje. To, ze je inspirovan skutecnymi udalostmi mu na pusobnosti jeste pridava.
Svizne a ctive napsano, presto jsou uvahy a psychologie postav a jejich pohnutek popsany podrobne tak, ze se clovek okamzite vciti...
Mili232
  20. 2. 2016, 12:55
Teda..tak toto je opravdu silný příběh! Ke knížce jsem se dostala vlastně náhodou, protože jsem zaregistrovala nějaký film, který byl natočený podle skutečného příběhu. Je to silný příběh, plný bolesti, ale také lásky. Vůbec si nedovedu představit, čím vším si hlavní hrdinka před sto lety musela projít.
zirafak
  10. 9. 2015, 14:49
Nádherný příběh o lásce, přátelství sebezapření a samotné proměny člověka. Z každé stránky na Vás bude dýchat emoce. Tento příběh není má oblíbená space opera ani detektivky. Přesto má čestné místo v mé knihovně, rozhodně si jí časem opět přečtu. Většinou využívám své rychločtení, v tomto příběhu sem zpomalil a vychutnával každou stránku. Ještě mám pocit z dobrého čtení, který jen tak nezmizí.
Táňa Plačková
  2. 8. 2016, 17:54
Vlastně ani nevím, jak se ke knížce stavět :/ Knížka se mi líbila, ale byla hrozně moc zvláštní. Neobvyklé téma :) A na mě nejspíš ještě složité
Camillque
  15. 5. 2016, 12:21
Uf uf uf mám to za sebou, ale bylo to utrpení. Dle mého názoru zbytečně přeceňované. Byl problém se začíst. Hodně popisné. A velice ponuré.
KatVonS
  20. 3. 2016, 14:34
Nemyslím si, že se mi tahle kniha nějak dlouhodobě otiskne do duše, ale rozhodně stálo za to si ji přečíst. S hlavním hrdinou i hrdinkou, která z něj vznikne, se tu v mnoha pasážích ztotožní nejen translidé, ale i jakýkoliv jiný schizofrenik, jako třeba já. :)
Občas mi dělalo obrovské potíže se začíst, ale jinak velmi pěkný počin v příjemném provedení.
Marvina
  9. 6. 2015, 22:51
Výjimečná kniha.
Velmi pěkný humánní příběh inspirovaný skutečnou událostí, který mě zavedl do světa hlubokého pátrání po vlastní identitě, do světa lidské odvahy a především do světa lidské lásky s velkým L, kterou k sobě mohou cítit dvě duše, bez ohledu na pohlaví.
Doporučila bych také čtenářům, kteří by třeba rádi pronikli do vnímání světa malířem, nebo si chtějí představit, jaké to je, mít uměleckou duši.
Autorův styl vyprávění je střízlivý - dává čtenáři tak akorát - tam, kde není třeba se rozepisovat, nechává prostor pro čtenářovu imaginaci, a naopak tam, kde by si čtenář představoval určité situace obtížněji, mu autor přispěchá na pomoc s bližším popsáním.
Za mě plných 5 hvězd. (A nový přírůstek do vlastní knihovny:) )