Magické střípky

Magické střípky Originální název: Śviat króla Artura, Coś się kończy, coś się zaczyna

Leonardo - 2009
ISBN: 978-80-85951-56-1

Leonardo (2009) 978-80-85951-56-1 315
Leonardo (2002) 80-85951-28-2 315

Kniha obsahuje rozsáhlou a velmi zajímavou esej o jedné z nejznámnějších a nejslavnějších středověkých legend - králi Artušovi a rytířích kulatého stolu. Na ni navazuje povídka Maladie, která je inspirována příběhem rytíře Tristana. Další příběhy jsou zčásti hororové, fantastické, ale zároveň také romantické. K napsání Zlatého odpoledne inspirovala autora Carrollova Alenka v říši divů. V poslední povídce V kráteru po bombě Sapkowski nastiňuje možný vývoj Evropy po roce 1989 a vyjadřuje svůj hluboký odpor k fanatismu a netoleranci. (Založil/a: Huntress)

janeicka
  27. 1. 2014, 10:59
Nejprve mi chvilku trvalo se do knihy začíst a zvyknout si na odlišný styl psaní (a moderní poznámky), ale nakonec jsem celou povídkovou knihu přečetla velmi rychle. Esej o králi Artušovi byla opravdu rozsáhlá a podrobná, z povídek mě pak ještě zaujaly Maladie a Událost v Mischief Creek.
rahzul
  14. 6. 2016, 16:00
Esej o mýtu krále Artuše byla velmi podrobně rozebraná, pro mě pak dosti poučná a bylo poznat, že se autor keltskou historií později inspiroval i při psaní Zaklínače. Z přidaných povídek z jeho původního povídkového svazku se mi nejvíce líbily Tandaradei!, Muzikanti a zejména Zlaté odpoledne. U té jsem se skvěle pobavil. Alenka v říši divů z pohledu kočky Šklíby - pardon, tedy kocoura Chestera - mě velmi zaujala. Rovněž sdílím autorovu zálibu v kočkách a věřim v jejich tajemnou moc.

Knihu jsem původně začal číst v elektronické čtečce, kde ale chyběly veškeré ilustrace, o kterých jsem se dozvěděl zde v komentářích. Proto jsem neváhal si knihu objednat a zbytek pak dočíst se vší parádou.
Slarque
  28. 5. 2014, 18:33
Sbírka, jejímž základním kamenem je asi třetinu rozsahu zabírající esej o světě krále Artuše. Není to zrovna jednoduché čtení, ale rozhodně je to velmi zajímavé z mnoha úhlů pohledu. To docela vhodně doplňuje povídka Maladie, která také vychází z artušovských legend, konkrétně z jejich části zabývající se rytířem Tristanem a jistou Isoldou. Další povídky ze sbírky Něco končí, něco začíná byly přidány, asi aby to vypadalo solidněji. Všech šest povídek už ovšem v češtině vyšlo a všech šest už jsem četl. Kniha je vybavená černobílými ilustracemi a její hodnocení odráží i fakt, že to byla ze dvou třetin recyklace.
Xaire
  10. 11. 2015, 15:34
Jedna z mých oblíbených knížek. Ale nemám ji v osobní državě, nejraději si ji půjčuju z knihovny, jako by vyprávěla i příběhy jiných lidí, kteří si ji půjčili.

Úžasné příběhy se kterými jsem dost často ztratila pojem o čase i prostoru. A samozřejmě, že nemůžu zapomínat na ty skvělé ilustrace.
Czech13
  24. 1. 2016, 18:49
Soubor Magické střípky odhaluje mnoho o svém autoru. Je zde skvěle zaznamenaný jeho tematický přesah, jeho zájem, inspirace, zároveň je však zachován jeho osobitý styl. Vedle celkem nevinného nadšení kočkami se ale trochu odhaluje autorův zápal pro kult Velké Matky. Přidává se k těm, kteří toto novodobé náboženství vydávají za romantickou rekonstrukci čehosi dávného. Snad pod vlivem této fascinace se opomněl zmínit, že citovaný Gerald Gardner (nepojmenoval podle něj dokonce svého rivského hrdinu?), zakladatel Wicci, za zdroj svých informací označuje poslední existující koven, který našel krátce před smrtí všech jeho čarodějek. Jestliže Sapkowski zpochybňuje tajemné odkazy na ztracené písemnosti, tomuhle by se musel vysmát. Podobně je to s „antropoložkou“ Margareth Murray, která tvrdí, že je tu přítomno nejstarší světové náboženství sahající až do paleolitu, ve kterém nechápaví křesťané spatřovali čarodějnictví a ďábla. I tento zdroj Sapkowski neprověřil. Jinak by zjistil, že důkazy podané Murryovou jsou smyšlené. Nicméně povídky jsou co do příběhů něčím, co by si žádný z nadšených milovníků Sapkowského díla neměl nechat ujít!
kachniknihy
  4. 6. 2015, 21:41
Četla jsem ji před delší dobou, ale moc se mi tenkrát líbila. Krásné povídky. Ale co mi utkvělo v hlavě nejvíce, to jsou překrásné ilustrace (vydání se zeleným přebalem, které ej na obrázku).