List od Nimrala a jiné příběhy

List od Nimrala a jiné příběhy Originální název: Farmer Giles of Ham, Leaf by Niggle, Smith of Wooton Major, Roverandom and The Adventures of Tom Bombadil

Argo - 2008
ISBN: 978-80-257-0028-0

Argo (2008) 978-80-257-0028-0 178

Soubor klasických tolkienovských povídek. (Založil/a: Shapiro)

Gustik5
  15. 10. 2011, 10:24
Tuto knihu jsem si měl možnost poslechnout v namluvené podobě od pana Trojana, vřele doporučuji! Zvláště vhodné pro děti. Úžasná pohádkovost, kterou obsahoval Hobi zde jen prýští. :)
Samael
  28. 3. 2013, 23:11
Tohle dílo je spíše pro děti.Je to vyloženě pohádka,ale i dospělým se to bude líbit,je to hezky napsané.
TajemnaM
  28. 10. 2011, 7:15
Děsila jsem se toho, protože jsem si byla téměř jistá, že se mi krom Hobita a PP nic od Tolkiena líbit nebude, protože jsou to absolutně dokonalé knihy. Spletla jsem se. Tyhle čtyři příběhy (a jedna básnička) jsou tak krásné, že i když jsem se k nim věkově dostala trochu pozdě (četla jsem to ve dvanácti, kdy jsem začala najíždět na Kinga a spol.) líbila se mi možná snad víe, než dvojka pána prstenů, (kterou prostě nemám příliš v lásce). Ne moc složité, originální a hlavně krásné.
Jormont
  5. 5. 2013, 15:10
List od Nimrala je pěkná metafora života a smrti s takovým tím typickým Tolkienovským odérem, která určitě musí moc pěkně číst jak dětem tak i dospělým.
Arktos
  13. 4. 2016, 20:54
Skvělé krátké povídky a básně. Některé vyloženě pro děti, některé spíš pro dospělé. Každopádně ve všech povídkách si i dospělý něco najde, pokud při čtení trošku přemýšlí. Jestli někdy budu číst dětem před spaním, tak tohle bude rozhodně kniha, po které sáhnu.
Tomáš Štambera Jr.
  3. 1. 2015, 22:05
K Listům od Nimrala musím říct, že mi Tolkienův styl v kratších věcech příliš nevyhovuje. Jeho styl je na krátká díla příliš sofistikovaný a nedokáže na takovém rozsahu rozehrát epické příběhy, které jsou jeho doménou. Nota bene to ani nejde.
Jester
  13. 5. 2012, 20:08
Já se k tomuhle taky dostala až ve 13ti, ale nelituju. Ke knize jsem se dostala docela náhodou, když jsme s mamkou vybíraly knížky co jsem měla dostat k vánocům a protože jsem si vybrala jen Hobita a mamka mi řekla ať si vyberu něco dalšího, sáhla jsem právě po tomhle. Nelituju. List od Nimrala (příběh) mě naprosto dostal, popravdě moc nejsem na fantasy a líbilo se mi to snad i víc než celý Hobit. :)
Sasoribi
  12. 3. 2012, 11:24
Nedoporučovat tohle pro dospělé? A proč, proboha?

Právě tyhle "pohádky" od Tolkiena jsou svým způsobem krásně "postmoderní". Pro děti jsou opravdu pouze pohádkami, neklasickými a s velice vytříbeným smyslem pro fantazii.

Ale dospělý se na ně už dívá jinak. List od Nimrala je opravdu hřejivá a uklidňující alegorie na smrt, což malé děti nepochopí. Farmář Giles z Hamu si zase dělá legraci z lidské vyčůranosti. Zůstává jednoduchým příběhem, ale je čtivý. Kovář Z Velké Lesné vyvolává nostalgický pocit z dospívání.

Až na Dobrodružství Toma Bombadila (půlka textu je tvořena jen náhodnými výkřiky Bombadila typu "Uj! Juch! Tralala!") je pro mě kniha nenahraditelná.
Bayanus
  17. 8. 2011, 8:23
Doporučuji jako pohádky pro děti. Jednotlivé příběhy na sebe nenavazují, jsou zasazeny do netradičního prostředí, věřím že děti a mladistvé to musí zaujmout. Avšak nedoporučui jako literaturu pro dospělé.