Dějiny moderní Afriky od roku 1800 po současnost

Dějiny moderní Afriky od roku 1800 po současnost

Grada - 2011
ISBN: 978-80-247-3079-0

Grada (2011) 978-80-247-3079-0 336

Druhý největší kontinent světa je skutečnou a dosud neobjevenou pokladnicí historie. Neuvěřitelná pestrost prostředí, nejrůznějších druhů krajiny a domovské fauny není tím jediným, čím nás Afrika může přitáhnout. Ve skutečnosti je toto všechno překonáno dechberoucím bohatstvím lokálních kultur, jazyků a národů. Tato pestrost se pochopitelně musela dynamicky odrazit na historických událostech, které kontinent zasáhly v posledních dvou staletích. Během této doby se dramaticky měnily politické, ekonomické a náboženské systémy – na konci tohoto procesu je moderní Afrika naprosto odlišná od Afriky z dob počátku kolonialismu. Kniha nás tímto bouřlivým obdobím dvou posledních staletí provádí se zaujetím a v celé šíři. Autor Richard Reid se nebojí provokativních myšlenek a pestře nám popíše historii kontinentu od dob obchodu s otroky, přes vzestup islámu, až po boj za nezávislost a následující vývoj. Čtenář pochopí, jak africky bohatá diverzita ovlivňuje celou historii a přináší střídající se vlny totálního zoufalství a krutosti s vlnami naděje. Všechno do sebe zapadne: krvavá genocida ve Rwandě oproti nejrychleji rostoucí ekonomice světa v Botswaně, byrokratická rutina voleb v Ghaně oproti šílenému režimu v Zimbabwe. Autor citlivě vnímá rozdíly mezi jednotlivými Afričany a jejich kulturami. Kniha nám rovněž poskytne výhled na nejisté obrysy africké budoucnosti. (Založil/a: bokul)