Bratři Ramazovi

Originální název: Bratři Ramazovi

Akropolis - 2007
ISBN: 978-80-86903-47-7

Akropolis (2007) 978-80-86903-47-7 146

Doposud tiskem nepublikované dílo Bondyho z roku 1985 je, jak titul napovídá, jakousi parafrází či spíše pastišem slavného románu F. M. Dostojevského. Na obdobném rodinném schématu" a na dějovém plánu, v němž se zrcadlí klíčové partie ruské předlohy, demonstruje autor nejen devastaci morálních hodnot po stu letech", ale též upadlost soudobých filosofických učení a nemožnost dosáhnout skutečné naděje ani cestou náboženské víry. Dílo je vlastně jakousi bilancí hodnot exponovaných Dostojevským, které se v československém kontextu 80. let dvacátého století vyjevují jen ve své zkarikované podobě, kdy se vlastně stávají kvazihodnotami, a to dokonce i v případě motivu zločinu, jenž u Bondyho nabývá charakteru tragikomického estébáckého krimi", při němž také již není důvodu pro případné pokání". Do textu je zamontována řada filosofických úvah a je protkán Bondyho osobitým hořkým humorem. Postava Ivana Ramaze je obdařena řadou autobiografických rysů, je tedy též v jistém smyslu prostředkem autoakuzace.

Sabotteur
  25. 3. 2012, 17:20
Po slibném začátku přišlo mnohé zklamání; očekávat moderní verzi Bratrů Karamazových ode mne bylo naivní, to na prostoru zhruba sto stran samozřejmě udělat nejde. Bondy si tak z původního příběhu bere jen několik scén, které se mu hodí a zbytek tak buď vynechává úplně, nebo (což je horší, neb to uráží fanouškovy jemné citečky - hodně se v tomto ohledu provinila hlavně Grušeňka/Nataša) ukazuje v karikované podobě, ani zdaleka se nevyrovnávající hloubce původního díla. Výsledná novela se se mnou míjí mílovými kroky, neb nejvíc prostoru je zde věnováno postavě Ivana (který byl mým nejméně oblíbeným sourozencem i v původních Bratrech Karamazových) a jeho rozhovoru s "ďáblem"; Ivan zde evidentně funguje jako zástupná postava autorova, jehož způsob myšlení je mi úplně cizím. Materialisté a jejich podivná morální/nemorální pravidla, jak asi fungují... třeba se za pár let vrátím a s panem Bondym si najednou porozumíme, jeho boj s molochem však protentokrát zůstal nepochopen. Kdo se chce nad něčím zamyslet si však přesto v Bratrech Ramazových pravděpodobně na své přijde.