Jak mi Jane Austenová zničila život

Originální název: Jane Austen Ruined My Life

Ikar - 2011
ISBN: 978-80-249-1497-8

Ikar (2011) 978-80-249-1497-8 240

Moderní milostný i detektivní příběh pro obdivovatelky Jane Austenové. Emma, mladá americká vědkyně se zaměřením na Jane Austenovou, přijíždí do Londýna za potrhlou starou paní, která prý vlastní stovky ztracených dopisů slavné Jane – pro badatelku úplný svatý grál! Jenže než si Emma dopisy vyslouží, musí složit řadu zkoušek, objevit zapomenutá tajemství, navštívit města, v nichž Jane žila a jen tak mimochodem najít lásku tam, kde už ji nečekala. (Založil/a: Aliskkka)

Beth Pattillo Beth Pattillo

alča87
  20. 5. 2014, 14:37
Dlouho jsem váhala, jestli mám dát knize tři nebo čtyři hvězdičky, ale po přečtení jsem se rozhodla pro tři. Ne že by se mi kniha nelíbila, ale asi jsme čekala, že to bude romantická kniha, která bude vše předkládat s nadsázkou a humorem. Místo toho jsem se setkala s obdivovatelkou Jane Austenové, která hledala dokonalého muže z knih Austenové, ale bohužel nebyla taková osobnost, jako jsou hlavní postavy těchto knih. Hlavní hrdinka této knihy je podle mě dost hloupá.
Ale musím ocenit konec, děkuji autorce, že se nesnažila o přeslazený závěr, který by působil nerealisticky. Emma dospěla k tomu, co pro ni bylo nejlepší. Ale myslím, že většina čtenářů pozná už zezačátku, kam příběh přibližně směřuje. Romantické na knize jsou hlavně dopisy Jane, které jsou bohužel smyšlené.
Je to oddychovka, která řekněme neurazí.
Fabienne
  19. 2. 2012, 11:15
Přes všechno moderní vybavení - pokladny po mé pravici, elektrické osvětlení, závan z klimatizace - jsem neměla dojem, že by se obchod od časů Jane Austenové příliš změnil.
"Budete si přát?" zeptal se postarší prodavač.
Nemohla jsem promluvit, jak jsem měla stažené hrdlo. Zavrtěla jsem hlavou a honem prošla dveřmi nalevo ode mě. Přízemí bylo hotové bludiště plné zákoutí a výklenků.Knihy o cestování. Místopis. Novinky a biografie.
Nespěchala jsem, přejížděla prsty přes hřbety knih, zastavovala se, vytáhla z police knížku a prohlédla si ji. Když jsem procházela přízemím, měla jsem pocit pohody. Bylo to lepší než meditace nebo nové střevíčky, dokonce lepší než čokoláda. Můj život byl v troskách, ale tady byly stále ještě knihy. Spousty a spousty knih. Útočiště. Zotavení.
Každá z nich nabízela možnost nového začátku.
* * *
Zklamání je mnohem běžnější než štěstí. Nikdo si to nechce přiznat, ale je to pravda. Je nám vštěpováno, že si zasloužíme šťastný konec, a k tomu ještě, že se ho dočkáme, když se budeme dost snažit. Ale tak to není. Šťastné konce, láska na celý život, to je kombinace úsilí a štěstí. Úsilí můžeme do určité míry usměrňovat, avšak štěstí, ta druhá složka, s tou nenaděláme nic. Můžeme tomu říkat boží plán nebo předurčení nebo zásah prozřetelnosti, ale všichni jsme tomu vydáni na milost. A Bůh jakoby někdy vůbec milostivý nebyl. To mě naučila Jane.
-----------------------------

Nejsem si jistá, jestli inspiraci k příběhu autorka nenašla v Posedlosti (http://www.cbdb.cz/kniha-10630-posedlost-possession). Každopádně je tento příběh jednodušší a tím pádem i čtivější. Drží se na hranici mezi dobrou knihou a harlequinkou a já nemohu neocenit autorčinu dojemnou snahu o vyznání se z lásky a obdivu k Jane Austen. Rozhodně je mi milejší takováto kniha, než pokusy jiných autorek pokračovat v příběhu Elizabeth a pana Darcyho z Pýchy a předsudku (Elizabeth Aston a dokonce i Colleen McCullough).
Olivka
  8. 8. 2013, 15:32
Jane Austen mám ráda, tak jsem si se zvědavostí půjčila tuto knížku. Oceňuji, že to není přehnaná červená knihovna, příběh mě zaujal, takže jsem knížku měla za pár dní přečtenou a opravdu jsem se bavila. V částech, kde autorka popisuje Londýn jsem se ráda zasnila, protože Londýn je moje oblíbené město. Jako oddechové čtení na proložení něčeho složitějšího ideální, stejně tak jako letní četba k vodě.
Clementine
  22. 8. 2013, 22:49
Tak tuhle knihu jsem si s jistým nadšením zapůjčila v knihovně... nečekala jsem toho od ní moc, ale i tak jsem byla docela zklamaná. Jane Austenová patří mezi mé oblíbené autorky, což byl hlavní důvod, proč jsem po titulu sáhhla...
Tahle kniha pro mne měla být "oddychovým čtením" , ale ani to se jí moc nepodařilo - za prvé, ač to není chyba knihy, můj výtisk měl strašně moc překlepů a to mi čtení prostě kazilo a co se týče hlavní hrdinky, přišla mi jako ufňukaná nána...¨
Ovšem na druhou stranu se mi líbilo - ač chabé - chození ve stopách Jane...
katapultova
  1. 1. 2013, 12:29
Přestože tuto knihu vydalo nakladatelství Ikar, nejedná se o červenou knihovnu (naštěstí). Hlavní hrdinka plní úkoly nějak související s životem Jane Austen, které jí ukládá tajemná dáma, aby nakonec dospěla k rozhodnutí ve svém vlastním životě. Dílko je svěží a rozhodně střízlivější než například Já a pan Darcy, přečetla jsem ho za dva dny. Jako oddechová literatura ideální.
trpaslyk
  27. 2. 2012, 10:33
Velmi jednoduše a čtivě napsáno, i když od začátku až dokonce velmi prvoplánovitě. Hlavní hrdinka se pohybuje v průběhu celého příběhu po místech, která jsou spjatá s Jane Austenovou, a odhaluje nejrůznější střípky z jejího života, a to jak ty, které mají být údajně veřejně známé a ověřitelné, tak i nově zjištěné. Podle recenzí na Goodreads.com ale autorka udělala i ve všeobecně známých faktografických informacích několik zásadních chyb. Navíc je cítit přespříliš silná citová vypjatost hrdinky, která všechno prožívá téměř až na hranici hysterie a reaguje dost přecitlivěle. Zřejmě to má být vlivem prožité citové tragédie, ale i tak je tam prostě znát typická americká přemrštěnost.
Jako oddychovka do vlaku nebo na dovolenou dobrý, pokud od toho člověk nic nečeká.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 23:40
Taková milá oddechovka, u které jsem se místy i zasmála. Doufala jsem v daleko lepší konec, ale i s tím, co je napsané jsem se dokázala smířit, tak jako hlavní hrdinka. Není to nic světového ani originálního, ale rozhodně to neurazí a potěší.
Lucciiik
  14. 4. 2011, 1:48
Měla jsem to přečtené za odpoledne, čtení co mě opravdu chytlo...a konec, který nikdo nepředvídal - ani moc velká slaďárna, ale ani tragédie. A konec vybízí k pokračování, tak doufám, že se co nejdříve dočkáme:)