Vraždy v ulici Morgue

Mladá fronta - 1969

Mladá fronta (1969) 184
Mladá fronta (1964) 174
Mladá fronta (1960) 184

Vraždy v ulici Morgue je povídka Edgara Allana Poea z roku 1841. Patří mezi první detektivní příběhy a je prvním popisem zápletky, která se dnes označuje technickým termínem záhada uzavřené místnosti či záhada zamčeného pokoje (v uzavřené místnosti, z níž nebylo možné uniknout, se najde mrtvola bez pachatele). V povídce je dále použit motiv omezené policie, která z neschopnosti nebo z lehkomyslnosti přehlíží stopy, později objevené velkým detektivem, nebo z nich vyvozuje falešné dedukce, a která vedena fixní ideou o povaze zločinu nebo pachatele zatýká nevinné a přizpůsobuje indicie své utkvělé představě.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Edgar)

Edgar Allan Poe Edgar Allan Poe
*19.01.1809 - †07.10.1849

Ghoulman
  25. 9. 2016, 14:41
Zatímco třeba příběhy Sherlocka Holmese stojí na překvapivém rozuzlení (samotný průběh vyšetřování je pouze matematickou řadou jdoucí k jasnému výsledku, který je nejdůležitější částí rovnice), u této povídky mistra hororu jsem si spíše užíval průběh vyšetřování. Především pak skvěle vyvedenou potemnělou atmosféru, jež je dle mého názoru nejsilnější hned při počátečním ohledávání místa činu.
togaf
  30. 6. 2011, 11:21
Stejně jako u Doylových detktivek mi vadí neuvěřitlnost řešení. Zločiny jsou příliš komplikované a jdou vyřešit jen pomocí malých indícií, které ovšem čtenář není schopen dát do souvislostí, protože se silně vážou na dobu, kdy se případ děje.
Raggen
  13. 1. 2012, 8:16
Vše co mě napadá už tu bylo řečeno... Úplně nejvíc mě dostalo celé vyřešení a odhalení pachatele... To jsem vážně nečekala!
eugeene
  18. 12. 2011, 13:22
Prosím uživatele, který knihu vložil o smazání, kniha tu již je... *************************************************************************************************************************
Yellow
  20. 1. 2010, 22:13
Opět stejný problém jako u "Jámy a kyvadlo"... Ve skutečnosti neexistuje originální název této knihy, protože nikdy v originále nevyšla.
Peeters
  20. 1. 2015, 21:35
Obsahuje spoiler spoiler Tak už vím, kam chodí autoři brakové literatury na náměty :) Ten příběh je tak přitažený za vlasy, že není možné, aby ho dnes bral někdo vážně, ale chápu, že v té době to musel být hit. Vyčpěl. Bohužel. Když bychom dosadili za vraha-opici vraha s motivem a za detektiva-podivína jiného, co to umí s houslemi, tak je to Sherlock jak vyšitý. Mluvil jsem shodou okolností se zoology a ten výstup s orangutanem je opravdu nemožný. Slabých 30%. Jinak to nevidím.
Henry Morgan
  29. 10. 2010, 1:08
Jako milovník detektivek jsem si to nesměl nechat ujít, protože původní možná předloha Doylova Holmese mě velmi zajímala. Je to velmi chytré, poměrně převratové a především je to významný mezník v tvorbě detektivek a musím říct, že mě to nadchlo.
darakna
  4. 4. 2013, 18:28
Dopodrobna líčený průběh vraždy mi přijde uvěřitelnější než u Sherlocka. Radost ze čtení mi hatil fakt, že jsem už dávno znala pointu, kterou nás ve škole učili :-(