Zmatky chovance Törlesse

Mladá fronta - 1993
ISBN: 80-204-0379-5

Mladá fronta (1993) 80-204-0379-5 215
Mladá fronta (1967)

Zmatky chovance Törlesse (v německém originále Die Verwirrungen des Zöglings Törless) je románová prvotina rakouského spisovatele Roberta Musila vydaná v roce 1906. Záhy dosáhla značného úspěchu a etablovala Musila jako literáta; vyvolala i veřejný skandál zobrazením šikany a homosexuálních praktik na chlapeckém internátě.

Expresionistický příběh, napsaný dle autorových slov „z dlouhé chvíle“, líčí prožitky mladého kadeta rakousko-uherské internátní školy (Musil vychází ze své vlastní zkušenosti s Vojenskou kadetní školou v Hranicích na Moravě): jeho zrání a morální a ideové tápání mezi konvenční společností a vlastními představami o světě stejně jako první sexuální zkušenosti. V tomto díle Musil poprvé nastínil obraz zkázy měšťanského světa a zhroucení světového řádu, který později rozpracoval v trojdílném románu Muž bez vlastností.

Zdroj: Wikipedia (Založil/a: Shyrker)

Robert Musil Robert Musil
*06.11.1880 - †15.04.1942

nataliethomp
  9. 10. 2016, 19:03
Kniha na mě působila velmi zvláštním dojmem, což rozhodně nehodnotím jako negativum. Líbil se mi popis vnitřních popisů Torlesse a jeho filozofické smýšlení.
Václav Bednář
  2. 10. 2013, 12:26
Mám pouze malou připomínku. Robert Musil v Hranicích nestudoval kadetní školu, ale od 1.9.1894 do 1.9.1897 t.zv. Vyšší vojenskou reálku (Höhere Militärrealschule zu Mährisch Weisskirechen)
V Hranicích v letech 1875 - 1918 existovala Vyšší vojenská reálka a v letech 1878 -1918 Jízdní kadetní škola. Obě byly až do poloviny 1. desetiletí 20. století jedinými daného druhu pro celou habsburskou monarchii - a díky tomu se často pletou.
meru
  12. 4. 2011, 19:24
Törlessovo myšlení mi bylo víceméně vzdálené, celý tento příběh mě vlastně dost mátl, nic vlastně nebylo pořádně řečeno a člověk si musel domýšlet co a jak, napsané to bylo ale nádherně.. jistě kvalitní čtení s velkou dávkou filosofie