Originální název: Kniha apokryfů

Vyšehrad (2016) 978-80-7429-698-7 200
Dokořán (2009) 978-80-7363-256-4 154
Československý spisovatel (1964)
František Borový (1945)

Rozšířené vydání Apokryfů - původní výbor pěti čísel (Apokryfy, 1932) se postupně rozrostl na devětadvacet (Kniha apokryfů, 1945).

Čapkovy apokryfy patří k textům, které k nám stále promlouvají současným hlasem. Čapek je příležitostně psal v průběhu celé své literární dráhy, a představují tedy určitý průřez tématy, jimiž se zabýval. Apokryf je specifický literární žánr s dlouhou tradicí původně se jednalo o texty, které měly vyplnit mezery v biblických příbězích a kanonických životopisech svatých. Čapkovy apokryfy se však nesnaží dobrat toho, jak to bylo nebo dokonce jak to bylo doopravdy. Z každého velkého historického či literárního příběhu si autor bere pouze střep postavu, větu nebo scénu a zasazuje ho do vlastního rámu. Cílem není poučení, ale hra. (Založil/a: Edgar)

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

rt12
  16. 11. 2014, 19:31
Napsat, že cílem není poučení, ale hra (popis knihy), je podle mě ne příliš pravdivé. Tak jak Čapek pojal biblické a ostatní dějinné úseky je skvostné. Pro mě se prokousat samotnou Biblí bylo a stále je opravdu obtížné. Po přečtení výňatků v Apokryfech, ze kterých jsem mimochodem nadšená, jsem i něco pochopila. Čapek svým způsobem polidštil a přiblížil co mě přijde jinak studené a nezáživné.
Iwíček
  9. 1. 2016, 10:51
Kniha se mi moc líbila. Jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst a zároveň mě mrzí, že jsem ji neobjevila dříve. Tentokrát jsem ji četla pro školní účely, ale časem si ji určitě přečtu znovu. Více píši zde: http://iwikovaknihovna.blogspot.cz/2016/01/ceska-klasicka-literatura.html
engai
  6. 4. 2012, 15:14
Tak k téhle knize sem se dostala skutečně kuriózním způsobem. Když jsem se učila na jednu nepěknou zkoušku, hledala jsem podložku pod notebooka... velké rozměry této knihy byly přesně to co sem potřebovala. Učení však bylo natolik nezáživné, že sem začala zkoumat tuhle vtipně ilustrovanou podložku. Nakonec jsem se do ní začetla a učení šlo stranou. Parádní příběhy, jeden lepší než druhý, člověk se zasměje i zamyslí. Fascinovalo mě taky jak zde Čapek rype do biblických příběhů...takové názory na přelomu 19. a 20.století? Zajímavé.
Jedinou výtku mám a to že i když jsou příběhy krátké, pro dnešní dobu jsou pořád místy dost rozvleklé a zdlouhavé. Stejnou myšlenku několikrát opakuje a to začne po chvíli dost nudit. Kdyby si někdo dal tu práci a čapkové díla zestručnil, myslím, že by Čapek mohl zažít velký comeback :)
MichalDiatka
  17. 1. 2011, 13:02
Čapkova Kniha apokryfů patří mezi mé NEJ knihy, ovšem to vydání s \"netradičními ilustracemi\" ... z toho je mi hodně smutno.
Krom toho, viz popis knihy, tvrdit že "cílem není poučení, ale hra" mi přijde odvážné.