Povětroň

Originální název: Povětroň
Poprvé vydáno celosvětově: 1934

František Borový - 1941

František Borový (1941) 222

Povětroň je společně s Hordubalem a Obyčejným životem součástí volné trilogie. Tento příběh začíná tím, že do nemocnice přivezou muže v bezvědomí, který se zranil při leteckém neštěstí. Nad jeho lůžkem se postupně vystřídají jasnovidec, jeptiška a básník a každý z nich se snaží přijít na důvod, který muže vedl k tomu, letět v tak špatném počasí.Vznikají tak tři příběhy, všechny stejně pravděpodobné, ale pravda zůstává skryta. (Založil/a: Edgar)

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

Tanmut
  26. 12. 2011, 21:23
Jeden ze svých čtyřiadvaceti čestných doktorátů má Lofti A. Zadeh i z Ostravské univerzity (v Ostravě, kdyby někdo...). To nedává moc šancí, že by o Povětroni byť jen slyšel. Proč to píšu: Fuzzy logika, jejíž je Zadeh zakladatelem, by mohla krásně přiblížit, jaké vlastnosti a jaký osud to vlastně chtěl pan Čapek svému polo- a následně zcela mrtvému letci přisoudit skrzevá lékaře, ctihodnou sestru, jasnovidce a velmi iritujícího básníka (hlavně ten prolog před samotnou povídkou; takový samolibý otrava).
Pokud existuje dvojobor Literatura-Matematika a někdo jej studuje, diplomová práce na téma, řekněme, "Matematická analýza Povětroně pomocí T-norem" by nebyla od věci. I když by nás za takovou numerickou simplifikaci autor asi pokáral.
Ducii
  18. 8. 2013, 19:59
Čapka mám velmi ráda (především jeho hry), ale tohle mne naprosto neoslovilo. Pro mne osobně nuda od začátku do konce.
Broza
  8. 4. 2014, 19:17
Ze začátku to vypadalo docela dobře, ale... Je to zdlouhavé, opravdu. Když to přeženu jsou to stejné příběhy pořád dokola. Stačila by jedno z těch vypravování.
Gwaihir
  10. 1. 2015, 15:56
Druhý díl noetické trilogie zabývající se životem člověka a mnohostí náhledů na jeho jednotlivé části je takřka dokonalá a poměrně blouznivá novela, jejímž hlavním hrdinou je záhadný umírající člověk vyproštěný z trosek letadla. Nad jeho lůžkem se setkají tři postavy a každá z nich se pak, pro sebe přirozeným způsobem, snaží poodhalit jeho životní příběh a příčiny jeho velice dramatického konce. Postupně tak ukazuje převážně duchovní pohled skrze sen milosrdné sestry pojatý v podstatě jako zpověď, dále pak poněkud horečnatější vyprávění jasnovidce složené z dojmů a nejrůznějších vzpomínek a nakonec také dobrodružnou fabulaci básníka snažícího se vytvořit realistický portrét bezejmenného. Každý z nich se dostává vlastními prostředky, ať už jde o vnuknutí, mimo-smyslové vnímání, či představivost, ke svému vysvětlení, které je s těmi ostatními nádherně propojeno mnoha společnými prvky majícími skutečně hluboký psychologický podtext. 100 %
andre
  4. 5. 2010, 21:46
První části díla mne velice bavily, avšak později jsem se začínal v oblastech Karibiku poněkud nudit. Celkově mi tato povídka přijde trochu nevyvážená, což je, myslím si, škoda.
Pluviaux
  13. 11. 2014, 17:12
Povětroň (a vůbec celá noetická trilogie) je chápána jako vrchol Čapkovy tvorby a já si myslím, že tomu tak skutečně je. Povětroň není pro ty čtenáře, kteří čtou proto, aby byli strženi napínavým příběhem a hltaly každé slovo, naopak, je to kniha pro ty, co se chtějí zamyslet, zafilozofovat si.
Zřítí se letadlo a jeho troskách najdou člověka, kterému shořeli veškeré dokumenty a je tak popálený, že neznáme kromě jména ani tvář. Lidé, kteří jsou mu nejblíže začnou vymýšlet tři příběhy tohoto Případu X.
Každý vytváří příběh jinak, každý se v něm sám zrcadlí, a přesto docházejí k překvapivým shodám. Jak je to možné? Pokud se zaměříme na povídku básníkovu, zjistíme, jak pravděpodobně i sám Čapek vytvářel své příběhy. Fantazie a logika jako by dovedli básníka nejblíže pravdě. Čapek zde také začal téma, které rozvíjí v Obyčejném životě, a to mnohost životů, které je možno prožít.
A to není jediné, co se dá v této knize najít. Chce to jen otevřít oči.
fix.a
  21. 12. 2013, 8:26
Podle mě je zde důležitý výklad slova povětroň. Není to neologismus, jak se uvádí v mnohých literárních příručkách či učebnicích. Jakmile pochopíte význam tohoto slova, příběh dostává zcela jiný rozměr a můžeme říct, že je naprosto geniální.
Lenijka
  6. 8. 2011, 23:56
Čtyři pohledy na jeden osud. Čtenáře láká hledání různých možností, kým vlastně pacient X je? Porovnává všechny podané možnosti, s dalšími a dalšími stránkami se každá vyfabulovaná realita jeví jako skutečná. Uznávám, že oblast Karibiku je vážně utahaná, to však nic nemní na faktu, že dílo je velmi dobře vystavěné kompozičně i dějově.