Sněženky

Originální název: Snowdrops

Euromedia Group - 2011

Euromedia Group (2011)

Sněženka
1. Brzy na jaře kvetoucí cibulnatá rostlina s bílými kvítky.
2. Moskevský slang; mrtvola pohřbená nebo ukrytá pod sněhem, která se objeví s jarním táním.

Britský právník Nicholas vzpomíná na svou „poslední zimu v Rusku": na pracovní problémy, které musel řešit při přípravě stavby nového ropovodu, ale především na osudové setkání se dvěma sestrami, Mášou a Káťou. Jejich teta disponuje rozlehlým bytem v centru Moskvy, a tak se Nicholas, bezhlavě zamilován do Máši, rozhodne pomoci s přípravou dokumentů potřebných k výměně nemovitosti. Nevšímá si postupně se vyjevujících nesrovnalostí - drobností, která na první pohled působí nevinně, ale skrývají velikou hrozbu...
Sněženky, prozaický debut britského novináře A. D. Millera, přinášejí bravurně zvládnutý, strhující obraz postkomunistické Moskvy a jejích obyvatel, vystavěný s neobvyklou stylistickou obratností, čistotou a elegancí. Autorův osobní prožitek města (coby kmenový zpravodaj listu The Economist byl tři roky jeho moskevským dopisovatelem) se na textu podepsal tím nejlepším možným způsobem: závěrečné Nicholasově nostalgii uvěříte do posledního písmene. (Založil/a: malc8k)

estrellita
  24. 6. 2012, 13:38
Čtivě napsaná, útlá knížka, kterou jsem přečetla během dvou dnů a bavila mě. Nápad, že knihu autor napíše jako dopis ženě, mi nepřipadá moc šťastný, nicméně na kráse to knize nijak neubírá. Hodnotila bych na 70%, což ovšem nejde a tak dávám čtyři hvězdičky, protože autor mě svým stylem psaní nutil brát knihu do ruky v každou volnou chvíli a to mám ráda :)
Tuleník
  27. 9. 2011, 20:25
Právě jsem ji zaklapla - relativně útlá knížečka a přesto mi trvalo několik týdnů ji přečíst, dostat se do obrazu, pochopit myšlenkové pochody a až poslední čtvrtina mě uchvátila a donutila k tomu, co mi obvykle knihy dělávají - dočíst za každou cenu.

Kniha je intimní zpovědí stárnoucího řadového právníka o pravděpodobně největším průšvihu jeho zrání, které vedlo k tomu, že jeho kariéra spadl na začátek a tam už zůstala.

Vyprávění je usazeno jako dopis=zpověď=zdůvodnění ženě, s níž plánuje svatbu - motivace mi uniká, při četbě mne tyto odkazy rušily. Jako žena bych asi od svého nastávajícího nechtěla číst o předchozím vztahu, který zanechal nepřekonatelné stopy fascinace.

Nicméně jako exkurz do psychiky porevolučního Ruska to nebylo úplně marné a závěr, když konečně získal spád je napsaný dobře a čtivě.

Takže zvyšuji původní hodnocení ze dvou na tři hvězdičky.
Merlink85
  14. 8. 2015, 21:54
Smutná kniha bez spádu. Docela dobrý nápad, leč špatně napsáno. Nebavila mě (a že patřím k těm co přečtou kde co..). Naposledy co jsem koupila knihu dle recenzí. Opět propadák :-/