Obyčejný život

Originální název: Obyčejný život
Poprvé vydáno celosvětově: 1934

František Borový - 1939

František Borový (1939) 214

Kniha začíná rozhovorem dvou mužů o smrti starého železničáře, který byl prostým, obyčejným, hodným člověkem. Jeden říká, že je škoda, že tento muž nesepsal o svém životě knihu. Druhý ho však vyvádí z omylu a říká mu, že železničář vskutku knihu sepsal. V první části vzpomíná na svůj život a ve druhé části, již více filozofické, rozebírá zda jsme schopni poznat sami sebe, všechna svá já a potlačit sobeckost při našem počínání. (Založil/a: Edgar)

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

Tanmut
  10. 3. 2012, 21:08
Stylisticky hůř stravitelné, sušší a šedivější (čti: méně barevné), zato myšlenkově nejucelenější dílo z té tzv. trilogie. I přes kvalitu Hordubala a Povětroně je Obyčejný život TA kniha, ke které se budu chtít vracet.
huttershofen
  6. 2. 2013, 21:10
Perfektně nadčasová, stále aktuální, skvěle napsaná, z celé trilogie se mi líbila nejvíc. Vlastně moje asi vůbec nejoblíbenější Čapkova kniha.
RockWagram
  14. 7. 2014, 21:22
Vskutku geniální. První polovina knihy opravdu vyznívá obyčejně, ale od druhé poloviny si držte klobouky. Tady Čapek spustí precizní a zároveň velmi vnímavý psychologický rozbor toho obyčejného spořádaného člověka, ale zároveň šablony lidského ega, které je v každém z nás. Mistrovi se klaním. Tahle kniha má duši. Já měl navíc to štěstí, že se ke mě dostal voňavý a perfektně zachovalý výtisk z roku 1939.
Gwaihir
  10. 1. 2015, 15:56
Třetí díl noetické trilogie zabývající se životem člověka a mnohostí náhledů na jeho jednotlivé části je naprosto skvělé vyprávění jednoho člověka o svém, podle něj zcela obyčejném, životě, který však najednou, pod perem bilancujícího muže začíná naplno ožívat rozličnými a dávno zapomenutými příběhy a příhodami, které mohou být vždy vnímány a vykládány různými způsoby v závislosti na uvažovaném kontextu. Každé další zamyšlení se nad jednotlivými událostmi ve vlastním životopisu přináší úplně nový pohled a chápání sebe sama, přičemž se stále objevují některé důležité prvky, jež drží všechno pohromadě. Vyvstává zde také velmi mnoho zajímavých myšlenek, v jejichž světle se osobnost stává nečekaně rozmanitou a často také rozporuplnou, přičemž se ukazuje, že všechny její součásti a vlastnosti mají své místo a uplatnění. Zároveň tedy jde o propracovaný rozbor lidské duše poskytující skutečně hlubší náhled, který nutí čtenáře k přemýšlení. 100 %
Kubinka48
  9. 9. 2016, 14:10
Tuhle knizku proste obdivuji uz od dob studia na gymnaziu, nedavno jsem ji znovu precetla a nasla jsem v ni spoustu novych postrehu. Je vazne skvela a je ro pro mne synonymum k velkemu jmenu Karla Capka.
MilkaF
  7. 6. 2014, 20:40
Nepřestává mě překvapovat Čapkův postřeh. Myslím, že svým způsobem se v této knize najde každý. Z trilogie jednoznačně nejlepší.
kybernaut
  7. 5. 2011, 12:32
mě tato kniha svým dějem a hlavně slohem hluboce oslovila a řadí se mezi mé nejoblíbenější. ne každému se může líbit poněkud neobvyklý styl vyprávění.