Život a dílo skladatele Foltýna

Originální název: Život a dílo skladatele Foltýna
Poprvé vydáno celosvětově: 1939

Československý spisovatel - 1974

Československý spisovatel (1974) 79

Poslední Čapkovo dílo je historií člověka, který chce být umělcem, a přitom podvádí sebe i druhé. (Založil/a: Edgar)

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

svobodka
  11. 11. 2012, 16:18
Čapek zde podal obraz člověka chorobně citižádostivého, nečestného a vypočítavého. A přitom ve mně víc než opovržení vzbuzoval lítost. Zaujalo mě také, jak tento obraz podává - jednotlivými výpověďmi různých lidí, které se navzájem doplňují.
Morloth
  3. 2. 2010, 20:28
Nedokončený román Karla Čapka, jenž by se dal považovat pokračování noetické trilogie. Foltýnův život je probrán velmi podrobně a stejně jako v zmiňované trilogii nejsou závěry, plynoucí z informací, právě pozitivní, a to jak pro Foltýna, tak pro čtenáře. Diletantství, přehnaná ctižádost a skepse.
Marta007
  13. 7. 2015, 11:16
Poutavě napsaný příběh nabubřelého hochštaplera, který se cítí být někým lepším než ti ostatní. V tomto případě je to samozřejmě uvedeno až do absurdity. Párkrát jsem se s podobnými lidmi potkala, a proto ve mně dílo nevzbudilo lítost vůči Foltýnovi, ale spíš zadostiučinění, že je tento povahový rys takhle krásně v díle odhalen. V osobním životě je třeba se takovým lidem pokud možno vyhnout.