Originální název: Trainspotting

ISBN: 978-80-257-1091-3

Argo (2014) 978-80-257-1091-3 351
Maťa (2004) 80-7287-022-X 362
Maťa (1997) 80-86013-28-6 362

Kniha z prostředí skotských narkomanů hledajících smysl života, plná černého humoru. (Založil/a: Tanmut)

Tiwala
  30. 9. 2012, 23:03
Jediné, co mi na této knížce vadilo, bylo neustále střídání postav, které příběh vyprávěli. Ze začátku bylo opravdu těžké je rozlišit. Po několik kapitolách jsem si ale zvykla. Naprosto úžasná kniha a první z drogového prostředí, kterou jsem četla.
ondrasek
  28. 7. 2013, 9:53
Skvěle a drsně napsané, se spoustou vulgarismů (ty tam prostě sednou, je jasné, že feťáci nebudou mluvit slušně a spisovně), někdy tragické, jindy humorné. Dobrý je i film s vynikajícím Robertem Carlylem ve vedlejší roli Begbieho.
Ramirez85
  2. 9. 2015, 19:43
Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family, Choose a fucking big television, Choose washing machines, cars, compact disc players, and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol and dental insurance. Choose fixed-interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisure wear and matching luggage. Choose a three piece suite on hire purchase in a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who you are on a Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing sprit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pishing you last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked-up brats you have spawned to replace yourself. Choose your future. Choose life.But who would I want to do a thing like that? I chose not to choose life: I chose something else. And the reasons? There are no reasons. Who need reasons when you've got heroin? Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četl, co víc dodat.
Melian
  28. 7. 2014, 17:02
Jako první jsem viděla (výborný) film a jsem za to moc ráda - jak už tu hodně lidí psalo, to střídání postav je ze začátku docela oříšek, ale díky filmu jsem si ty charaktery alespoň krásně představila. Nakonec to bylo tak, že už podle prvních pár slov jsem poznala, kdo že to teď vypráví. Protože mám drogovou tematiku ráda a z téhle knihy mnou žádaná atmosféra přímo prýštila, byla jsem z Trainspotting nadšená.
Jokolo
  17. 9. 2014, 21:36
Jen poznámka: ty nedokončené věty jsou schválně! Uvědomte si to, drazí. Stejně jako skoky mezi postavami, jako zdánlivě nesouvisející "povídky". A to je na knize super, vůbec bych jí to nevyčítal, naopak, dokonale to dotváří celkový obraz.
Jedna z mála knih, u které se okamžiky, kde jsem se doopravdy nahlas smál (i v metru, jako správnej úchylák), vyváženě střídaly s takovými okamžiky, kdy jsem musel knihu zavřít a znechuceně kroutit hlavou (kapitola Bad Blood s Daviem. Brr.)
Neznám feťáky, ale myslím, že Welsh přesně vystihl aspoň jakýstakýs obrázek jejich situace, jejich životů a každodenních strastí a slastí. Nepodsouval nám žádný souvislý příběh s ujasněným koncem, nevkládal nám do hlavy nějaké názory, prostě nám barvitě popisoval situace a sledy myšlenek dokonale popsaných hrdinů. Když už s nimi začnete sympatizovat, provedou nějakou chujovinu nebo použijou chuj k něčemu docela jinýmu a rázem jsou zase dost nízko na žebříčku oblíbenosti, takže nezbývá nic jiného než sledovat jejich další vývoj (mnohdy spíš krnění).
Nejlepší je ale ten jazyk! Takhle napsanou knihu jsem ještě nezažil. Neodkážu si představit, jak by si s tímhle nějak obstojně mohl poradit jakýkoliv český překlad, to prostě nejde - přečtěte to v originále! Nebo můžete i v češtině. Ale prostě to přečtěte.
rahzul
  29. 1. 2016, 15:16
Trainspotting je pro mě naprosto srdeční záležitost. Filmová adaptace Dannyho Boyla se pro mou generaci stala kultovní stejně tak i soundtrack. Bohužel jsem se ke knižní předloze dostal až nyní, jelikož ve fondu naší městské knihovny se do dnešní doby nenacházela, narozdíl od dalších výborných Welshovo knih, které na Trainspotting volně navazují. Ve čtečce jsem objevil pouze slovenskou verzi, kterou jsem radši nepokoušel už vzhledem k tomu, jakym jazykovým stylem je celá kniha napsána. Ten žargón je mimochodem vcelku snesitelnej, i když v psané formě strašně tluče do očí. Kdo ale přečetl Mechanický pomeranč, tak dá i toto.
Celá ta jejich parta je úplně ukázková, víšjak. Ty charaktery se daj potkat i dnes. Úplně vidim, jak dneska pujdu na pivko a cestou potkám Spuda, kterej neustále schání nějaký matro. Otevřu dveře od putyky a u baru uvidim dělat bordel Begbieho. Sifon vedle něj nabaluje nějakou buchtu, co neznám. V rohu u stolu sedíspí Druhá cena, protože tu je už od rána, a tak si sednu k Rentovi, aby mi po třicátýpátý řek, že už s tim smahem skoncoval...

"Řiká se, že abyste poznali nějaký místo, musíte tam žít, ale abyste ho uviděli, takový jaký je, musíte do něj čerstvě přiject."

Eset
  5. 7. 2014, 15:15
Tato kniha z drogového prostředí mě teda nedostala. Neustálé měnění postav v kapitolách a skotský dialekt mě osobně neoslovilo. Jediné co jsem si při dočtení knihy řekla bylo : Proboha co to bylo za k*****
Taylor
  2. 9. 2014, 22:42
Oproti filmu je knížka o dost drsnější a postavy jsou o dost zlejší. Přesto se mi kniha líbila víc než film. Je taková skutečnější. Z knihy je opravdu poznat jaký sou fetky...ne jako krásný, hodný lidi jako z filu. Pokud někdo váhá nad knihou tak by neměl už jen z toho důvodu, že v knize je daleko více hlavních postav než ve filmu a zásadní věci z filmu se v knize ( tedy v předloze ) dějí a stávají úplně někomu jinému....nemusíte mít však žádné obavy....KOTĚTI NEBYLO NIC.:)))
mauvais-ange
  29. 11. 2013, 1:16
Realistický pohled do světa narkomanů. Drogy, násilí, alkohol...přitom ale autor nechává čtenáře, ať si udělá obrázek sám. Mně se kniha líbila moc, má skvělý příběh i prokreslené postavy. A film také řadím mezi své oblíbené.
Francesco
  3. 9. 2014, 14:47
Přehešel postav mi občas způsoboval zmatek a musel jsem se vracet v knize zpět. Také jsem několikrát nevěděl, která postava zrovna danou kapitolu vypráví. Několik kapitol dějem vůbec nesouviselo s hlavním příběhem čemuž nějak nerozumím ?! Z těchto důvodů knihu hodnotím jen jako průměrný drogový román. A poznámka k poslednímu vydání od nakladatelství ARGO - v kapitole "Obřadně do díry" chybějí části vět.
maris
  11. 2. 2011, 21:12
Kultovní předloha kultovního filmu. Asi objektivně řečeno - formálně nikterak geniálně napsáno. Podle mě je ale knížka lepší než film a rozhodně stojí za to si ji přečíst - čte se to jedním dechem.
Emma89
  18. 7. 2015, 18:56
Je pravda, že styl psaní asi nebude to pravé ořechové pro všechny, ale zase na druhou stranu právě tento styl dává dílu onu jedinečnost. Postavy jsou dobře rozpracované, surovost prostředí odhaluje komunitu drogově závislých z jiné stránky. Můžu doporučit i stejnojmenný film a soundtrack.
basa_Pitrs
  27. 8. 2015, 0:53
Drogy, sex, bitky, krev, smutek, radost, zoufalství, drogy, podvod, zločin, trest, ženský, děti, potrat, drogy, přátelství, závist, nenávist, strach, pomsta, štěstí, smůla, nemoc, bezmoc, smrt, drogy, haš, speed, heroin a drogy. To a mnohem více (například drogy) nám naservíroval Welsh jako nezapomenutelnou poznávací jízdu ve společnosti feťáků, alkoholiků a nejrůznějších úchylů. Návyk (alkoholový, sexuální a hlavně drogový) je zde všudypřítomným společníkem. Bez něho by byl příběh mnohem jemnější, pozitivnější, veselejší, šťastnější, ... no prostě nudnější. Takhle se člověk, zasměje. Takhle se člověk vyděsí. Takhle se člověk skoro až pozvrací. Takhle si člověk uvědomí, že je důležité mít v životě priority.
TerezaDou
  6. 4. 2014, 17:15
Miluju film i knihu, kniha je sepsána více do detailů a je podle mě lepší než film, zase je ale kniha ochuzena o skvělí soundtrack. Herec který hrál Rentona byl taky svělej, za mě film i kniha 5*****!
jethro.tull
  16. 11. 2011, 15:53
Je to taková rozházená mozaika příběhů a postav, která byla pro film úhledně srovnaná a vytvořila tam poměrně ucelený příběh. Tím se také připojuji k debatě, co je lepší, jestli film, nebo předloha. Kniha je prostě jiná než film, ne lepší, ne horší, je jiná. Pro mě je nejsilnější, nejpůsobivější povídka Zlá krev. Ta je ovšem tak trochu atypická pro tuto knihu, protože obsahuje víc děje a má složitější zápletku.
Gabriel
  7. 11. 2010, 18:36
Myslím si, že film byl lepší než kniha. Protože co kapitola, to jiná postava a obvykle chvilku trvá, než si čtenář zvykne na vyprávění další postavy. Navíc, co se týče jazyka, v českém překladu mi přišel hodně kostrbatý. To film je opravdu skvěle natočený a před jednu postavu lze sledovat počiny těch dalších. I když, možná mi to tak jen připadá, protože film jsem viděla dřív než jsem se pustila do knihy, a opravdu mě nadchl...
mimbral
  26. 6. 2013, 0:54
Nechci se stavět nijak proti této knize, nicméně tu byla spousta věcí, která mi vadila. Tak například již zmiňované střídání postav, kdy jsem si ani po půlce knihy nebyla jistá, kdo je kdo. Další věc, se kterou jsem se těžko srovnávala je nespisovný jazyk, kterým je psána. Oceňuju snahu překladatelů, co nejvěrněji napodobit onen skotský "pouliční" dialekt, ale číst neustále dokola slova typu "voe" a další nespisovné výrazy (nejen vulgarismy) mi opravdu dělalo problémy. Románů z drogového prostředí jsem přečetla desítky, ale tahle ve mě zanechala snad nejméně. Působila na mě neuceleně. Měla bych se podívat i na film, abych toto dílo poznala i z jiné stránky.
Morphine_queen
  9. 9. 2010, 21:26
Kniha, která mě \'naučila číst\' Kdybych se kdysi nezajímala o drogy a kdyby mi kdysi někdo nedoporučil ať si jí přečtu, kdo ví, kde bych teď byla. Rozhodně jedna z mých velice oblíbených knih.