Originální název: Filth

Argo - 2015
ISBN: 978-80257-1492-8

Argo (2015) 978-80257-1492-8 424
Maťa (2001) 80-7287-014-9 506

Román autora knih Transpotting a Acid House je ich-formou vyprávěný příběh zkorumpovaného edinburgského detektiva seržanta Bruce Robertsona, který se ukájí vlastní mocí. Jeho povolání mu umožňuje ventilovat všechny jeho skryté pudy, touhy a vášně, stejně jako latentní rasismus a šovinismus či frustraci ze svého nízkého společenského původu. A protože může z moci úřední ovlivňovat osudy lidí a navíc z toho mít osobní prospěch, nerozpakuje se menšinovým černochům či katolíkům dát řádně pocítit svou nadřazenost bílého protestanta, a služebně podřízeným distingovaným ženám či prostitukám zase sílu svého nadrženého chlapáctví, a ještě brát příplatky za množství přesčasových hodin, které je schopen odkroutit jen pomocí kokainu a dalších drog. Ale i jemu dochází, i když jen velmi zvolna, že není Bůh a že neumí vrátit život člověka, který dostal infarkt, stejně jako se nedokáže zbavit ošklivé vyrážky kolem svých genitálií ani mluvící tasemnice, která jej užírá zevnitř. (Založil/a: Tanmut)

janeicka
  2. 5. 2014, 8:28
Ke knize jsem se dostala díky perfektnímu stejnojmennému filmu, takže jsem věděla, co asi očekávat - kdybych neviděla film, tak bych knihu určitě nedočetla. Velké množství vulgarismů, popisování odporných věcí, kruté a vypočítavé chování hlavního hrdiny, ale přes tohle všechno příběh literární hodnotu má, posledních 80 stran je naprosto výjimečných a vyplatilo se na ně počkat. Konečně nám tasemnice vypoví celý životní příběh Bruce Robertsona, který bohužel dlouhou dobu spěl ke svému konci. Právě díky konci a celému příběhu prostě musím dát nejvyšší hodnocení, a i přes občasné potíže při čtení budu na toto dílo ještě dlouho vzpomínat - překvapivě v pozitivním smyslu.
rahzul
  31. 3. 2015, 15:23
Jako natlemil jsem se do sytosti, to bez prdele diviš :D Hlavní hrdina je sviňák každým coulem, na nikom nenechá nit suchou. Že není úplně v pořádku se dozvíme hned od začátku, ale že to bude až takhle... no hnus. Těšim se na další knihy od Welshe. Na nově vzniklý film podle této knihy se dívat nebudu, protože polobuzík typu James MěkEvoje nikdy nedokáže zahrát D.S. Bruce Robertsona!

"Poznávám jeden ksicht hned u kulečníkovýho stolu. Begbie, určitě. (...)
Ten bastard se podívá a hned se zas otočí ke stolu. Je tak paranoidní, že když se ho jen tak v hospodě zeptáš jestli si pamatuje, kde byl, když zastřelili Johna Lennona, řekne, že hrál kulečník ve Volley a že na to má hromadu svědků."
waltrk
  8. 1. 2012, 17:08
Co sem v posledni dobe videl film Pomáhat a chránit / the Guard. Rek bych, ze se autor filmu v mnoha ohledech inspiroval prave u tehle knizky. Mozna se pletu, ale kazdopadne sem se chechtal jako blazen.
jegor
  8. 5. 2012, 23:08
Jo na tu občas zavzpomínám když jsem jí četl v 16,17 tak to byla hodně drsná palba. Hlavně musej pro všechny platit stejný pravidla. Pro všechny kurva stejný pravidla. Jo jo Bruce Robertson byl trvdej.
finn
  7. 1. 2011, 10:58
fakt výtečná kniha, od Welshe mě bavila nejvíc. hlavní hrdina je prostě frajer, využívá svého postavení co to dá a užívá si života :) a o mluvící tasemnici ani nemluvim...