Velitelovo děvče

Originální název: Kommandant’s girl

Víkend - 2010
ISBN: 978-80-7222-714-3

Víkend (2010) 978-80-7222-714-3 336

Krásnější život by si Emma nemohla představit – právě se vdala za svého milovaného Jacoba, žijí spolu v pohodlném domě v centru Krakova, čeká je nepochybně růžová budoucnost. Jenže se píše rok 1939 a sotva pár týdnů po svatbě vypukne válka. Emmě se během jediné noci změní celý život – její manžel se zapojí do odboje a ona se z pohodlného domu vrací ke svým rodičům do židovské čtvrti. Spolu s nimi se pak ocitne v ghettu, kde pro ni má odboj úkol, aby se postarala o malého chlapce, syna významného rabína, odvlečeného nacisty. A tak se život mladé ženy znovu mění, po útěku z ghetta na ni čeká nová identita, bude z ní katolička Anna, která se svým malým bratrem přijela žít ke své tetě.Ovšem čeká na ni další překvapení. Má pracovat jako asistentka významného německého důstojníka,muže, který ještě nedávno velel koncentračnímu táboru, kde zahynuly tisíce lidí. Zdá se, že pro ni velitel má slabost, ale i ona si musí přiznat, že se do něj zamilovala. Je to vůbec možné? Může milovat muže, kterého by měla nenávidět? (Založil/a: Antonín)

Pam Jenoff Pam Jenoff

vanous95
  11. 3. 2016, 23:06
Velice dlouho mě již žádná kniha takto nepohltila. Nevím, jakým způsobem to autorka dokázala, ale dokázala ve mně vzbudit lítost i nad lidmi (resp. postavami), kterými všeobecně vysoce pohrdám, tedy nacistickými příslušníky. Místy jsem přemýšlel nad tím, zda Emmina/Annina láska k veliteli je opravdová, nebo zda vše opravdu jen hraje a myslím, že jsem byl stejně rozpolcen jako sama postava. Brilantní příběh, skvělé zpracování. Když jsem na konci knihy zjistil, že se jedná jen o fiktivní příběh, nejprve mě to zamrzelo, ale ihned jsem si uvědomil, že je víc než dobře, že se (doufejme) nic takového v reálu nestalo, byť kdo ví... Kniha míří zaslouženě mezi oblíbené. Konec se mi nezdál nikterak nevhodně otevřený, jak zde někteří čtenáři zmiňují. Líbila se mi celá kniha, konec nevyjímaje.
Claire27
  4. 3. 2016, 23:53
Příjemná oddechová knížka. Styl autorky se mi velmi zamlouval, určitě si přečtu i její další díla :) Otevřený konec mi vůbec nevadil, spíš naopak.
silvaren
  25. 3. 2016, 8:58
Téma německé okupace za druhé světové války svádí autory k velkým činům jejich postav a ústí ve velkolepé románové ságy. Jsem moc ráda, že přestože se tenhle příběh odehrává během vzrušujících událostí, je v podstatě obyčejný. Emma zůstává obyčejnou a normální, reaguje a miluje jako každá žena. Líbilo se mi, že se nebála přiznat svou neznalost, nezkušenost, naivitu a slabosti a strach. Činí ji to lidskou a její příběh naprosto uvěřitelný. Knížka nemá hluché místo a rozhodně stojí za přečtení.
MsAndy
  10. 6. 2016, 16:12
Na knihu jsem se velice těšila, protože jí tady všichni vychvalují a má dobré hodnocení, nicméně úplně nesplnila mé očekávání. Přebal knihy nás informuje o tom, že to je "příběh lásky německého důstojníka a židovské dívky", ale nic takového se v knize nenachází. Ačkoli velitel Annu opravdu miluje a je pro ní ochoten udělat cokoli, Anna k němu chová pocit lítosti, úcty, částečně i nenávisti, ale rozhodně to není láska. Přitahuje ji svou osobností a mocí, ale stále více miluje svého manžela Jacoba. Na druhou stranu kniha byla poutavě napsána a četla se opravdu jedním dechem.
Aladriel
  29. 3. 2014, 22:29
Kniha je velice čtivá, příběh napínavý nemám co vytknout... není to červená knihovna, aby to muselo dopadnout happyendem. Naopak mě se takový konec líbil mnohem víc a kdo potřebuje nutně vědět jak přesně to dopadlo vše je vysvětleno v knize (volné pokračování) Diplomatova žena.
kimby
  18. 11. 2012, 8:40
Krásně čtivá kniha,hezký příběh,ale plně souhlasim s recenzí uživatelky Stenatko,ten konec me zklamal,chybelo mi jakoby vysvetleni,jak to dopadlo s otcem atd.
stenatko
  8. 8. 2012, 11:52
Kniha byla dobře čitelná a jako romantický příběh to docela šlo, ale v knize mě zklamal konec, čekala jsem, že tam bude víc o setkání s Jacobem (nějaký vysvětlení kde se celou dobu skrýval,nebo jestli vůbec přežil), nebo jak to dopadlo ve vesnici do které Emma nakonec dorazila,co se nakonec stalo s otcem Emmy atd. Také mě tam vadilo,že tam nikde není uvedeno v jakém období se během války vyskytují.