Černý anděl z Ravensbrücku

Černý anděl z Ravensbrücku Originální název: Frau im Pelz

Víkend - 2010
ISBN: 978-80-7222-724-2

Víkend (2010) 978-80-7222-724-2 304

Příběh Carmen Mory, jež byla po válce odsouzená k smrti jako kolaborantka, podílející se na smrti a mukách žen v koncentračním táboře v Ravensbrücku, kde jí vězenkyně přezdívaly Černý anděl, je životopisným románem. Popisuje mimo jiné dobu, kdy se v Německu rozmáhá nacismus a Carmen prostřednictvím svého snoubence poznává budoucí pohlaváry NSDAP. Podléhá nacistické ideologii a po Röhmově puči a noci dlouhých nožů se vzhledem ke svým kontaktům s funkcionářem SA dostává pod tlak gestapa a stane se agentkou fašistického Německa v Paříži.
Černý anděl – už tato přezdívka vypovídá o dvojí perspektivě, v níž byla Carmen Mory viděna: jako vězenkyně se stala starší bloku a její činnost byla po válce hodnocena velice rozporně. Některé bývalé vězenkyně svědčily v její prospěch, mluvily o tom, jak pomáhala nemocným, statečně se dohadovala s německými doktory a dozorci, obstarávala jídlo a léky, jiné naopak vypovídaly o tom, jak vězenkyně bila, mučila hlady a podílela se i na jejich zabíjení podáváním neznámých injekcí.
Carmen Mory je velmi rozporuplná osobnost a od začátku do konce ji nelze jednoznačně hodnotit. Je to těžce nemocná žena, vzbuzuje lítost i pohoršení. Je odsouzena k smrti spolu s ostatními dozorci a lékaři z Ravensbrücku, ale než je rozsudek vykonán, spáchá v cele smrti sebevraždu. (Založil/a: Antonín)

Babsi
  9. 12. 2012, 19:18
Tato knížka ve mě zanechala rozporuplné dojmy. Ráda čtu životopisy zajímavých a méně známých lidí.Carmen byla nepochybně zajímavá osoba, ale celkové pojetí knížky mě zklamalo. Vadí mi přeskakování v ději mezi dobou, kdy je Carmen ve vězení a čeká na rozsudek a hlavní postavou této linie je švýcarský konzul a dobou, kdy Carmen vypráví svůj životní příběh. Podle mého názoru by se v knize mnohem lépe orientovalo a četla by se lépe, kdyby zde byla pouze jedna dějová linie. Toť můj názor.