Podtitul: Život a umučení svatého Václava a jeho babičky svaté Ludmily

Originální název: Vita et passio sancti Vencaslai et sanctae Ludmilae aviae eius

Vyšehrad - 2012
ISBN: 978-80-7429-291-0

Vyšehrad (2012) 978-80-7429-291-0 176
Vyšehrad (1978) 33-508-78 165

Od 12. století se u nás rozvíjí latinská literatura, která má především církevní charakter. Vznikají hlavně legendy, kroniky a písně. Legenda je středověká epická skladba obsahující vypravování o životě světců a zázraky s ním spojené. Kristiánova legenda je latinský spis o počátcích křesťanství a o prvních českých světcích. Vznikla před rokem 994. Autorem je pravděpodobně řeholník Kristián, příbuzný biskupa Vojtěcha. Totožnost autora však s jistotou není známá, jednou z hypotéz je ztotožnění Kristiána s Boleslavovým synem Strachkvasem. Legenda je dochována až v rukopise z 1.poloviny 14.století pod názvem Vita et passio sancti Venceslai et sanctae Ludmilae, eviae eius. Autor vychází ze starší legendistiky a snaží se doplnit a opravit mezery v událostech podle vlastních informací. Jako první vytvořil obraz kulturní a politické kontinuity Velké Moravy a přemyslovských Čech. (Založil/a: wendelin9)

Autor neznámý Autor neznámý
*? - †?

Ariko
  13. 9. 2014, 17:57
Školní literatura, taková ta povinná četba, kterou spoustu lidí odfláklo a já jsem musela být zase trapně poctivá :D
Luci-ye
  20. 9. 2013, 17:08
Ten jazyk nakonec nebyl tak hrozný, jak jsem se domnívala, že bude. Jen dlouhým souvětím jsem měla problém porozumět, občas jsem se ztrácela. Ujasnila jsem si trochu vztahy, které už jsem pozapomněla (Bořivoj+Ludmila, ti měli 3 syny a 3 dcery, Vratislav+Drahomiř - zde Drahomiř, nikoli Drahomíra!).
Ale četla jsem ji převážně na cestě vlakem a autobusem. V autobusu jsem pak díky tomu /ale bylo to i kvůli něčemu-někomu jinému/ nechala na sedačce peněženku. A věřte mi nebo ne, nějaký poctivý člověk mi ji vrátil. Asi pomohlo to, že jsem se modlila k svatému Václavu.