Moc bezmocných

Originální název: Moc bezmocných

Nakladatelství Lidové noviny - 1990
ISBN: 80-7106-005-4

Nakladatelství Lidové noviny (1990) 80-7106-005-4 64

Esej bývalého prezidenta České republiky Václava Havla z roku 1978 o tom, jak (ne)fungoval soudobý komunistický režim a jakým způsobem proti němu může obyčejný člověk bojovat. (Založil/a: Hejtmy)

CarolineS
  16. 6. 2015, 18:06
Pro mé vnímání post-totalitního systému naprosto přelomová práce, kterou by dle mého každý měl přečíst povinně. Perfektně napsané, s hlubokou myšlenkou, naprosto mě přesvědčila o ryzosti Havlova charakteru, o které mnozí lidé v posledních letech začali pochybovat. Ano, jistá naivita tady zřejmě je, ale čert ji vem, díky za život v (relativní) pravdě.
jatox
  17. 6. 2013, 21:26
Výstižná esej o fenoménu dizidentství, nejen o post-totalitním, ale i o post-demokratickým bludišti. Potěšil mě závěr, kterej právem poukazuje i na nesamospasitelnost tzv. demokracie. Havlova vize toho, z čeho by měla vyrůstat politika, se mi líbí. Líbí se mi i pravdoláskařství. Ale nemůžu se zbavit dojmu, že je to moc naivní. Nebo jsem pesimista... a nebo realista? :/
Dost dobrý to je. Pěkně, trefně napsaný. Havel to se slovama fakt uměl. Určitě si od něj ráda přečtu i nějaký to drámo.
prkali
  6. 6. 2016, 21:28
"Post-totalitní systém se dotýká svými nároky člověka téměř na každém kroku. Dotýká se ho ovšem v ideologických rukavicích. Proto je život v něm skrz naskrz prorostlý tkání přetvářky a lži; vláda byrokracie se nazývá vládou lidu; jménem dělnické třídy je zotročena dělnická třída; všestranné ponížení člověka se vydává za jeho definitivní osvobození; izolace od informací se nazývá jejich zpřístupněním; mocenská manipulace veřejnou kontrolou moci a mocenská svévole dodržováním právního řádu; potlačování kultury jejím rozvojem; rozšiřování imperiálního vlivu je vydáváno za podporu utlačovaných; nesvoboda projevu za nejvyšší formu svobody; volební fraška za nejvyšší formu demokracie; zákaz nezávislého myšlení za nejvědečtější světový názor; okupace za bratrskou pomoc. Moc je v zajetí vlastních lží, proto musí falšovat. Falšuje minulost. Falšuje přítomnost a falšuje budoucnost. Falšuje statistické údaje. Předstírá, že nemá všemocný a všeho schopný policejní aparát. Předstírá, že respektuje lidská práva. Předstírá, že nic nepředstírá."
Čtec
  25. 3. 2016, 16:50
Dostal jsem se k Moci bezmocných později, než by bylo záhodno, ale zároveň dostatečně včas na to, abych ji četl ještě jako strojopisnou, nevím kolikátou a tudíž velmi těžko čitelnou kopii. Za sametové revoluce. Měl jsem ale dost času k luštění, četl jsem v posteli, o víkendu během demonstrací na Letné, s horečkou, již jsem si uhnal v předchozích pěti dnech na Václaváku.

Právě Moc bezmocných - asi spolu s Audiencí, ale zde těžko porovnávat - považuji za klíčové dílo Václava Havla. Tak jasné, srozumitelné, pregnantní vyjádření nejen politických, ale i obecně lidských myšlenek je naprosto výjimečné. V tom tkvěla jeho největší síla (a ano - moc, jakkoliv se zdál zrovna bezmocný). Moc bezmocných je politickým manifestem a zároveň humanistickou chartou.

Zvláštním se mi jeví zdejší zařazení Moci bezmocných do žánru Politologie. Ale snad ano, v hodně širokém chápání pojmu politologie. Nikdy mne nenapadlo o Havlovi uvažovat také jako o politologovi. Zato politikem, státníkem a jedním z nejvýznamnějších duchů své doby byl zcela jistě.
irulan
  8. 6. 2016, 19:15
Tohle je humanistický a nezaujatý pohled na jednu z etap historie moci. Posttotalitni společnost - jak trefně a srozumitelné vyjádřené rysy oproti "klasické " totalitě. Číst to za komančů, pochopím některé veci lépe a hlavne by mi to dodavalo naději, ze je mozno neco "delat" - snazit se zachovat tvář pred zrcadlem, sam pro sebe. A nezrikat se odpovědnosti.
Mimochodem neni to jen o době již minulé - dnes aniž si to mozna uvědomujeme, schovávane se mozna mnohem více za masovost a zmanipulované spolecenstvi. Povrchní rádobyvolby čehokoliv nám dávají zdání nasi autonomie a svobody, ale přemýšlíme trochu hlouběji o jejich autenticitě? Myslím, ze pohodlnější je přenechat mysleni jiným....
Matylda
  13. 4. 2012, 17:50
Celou esej si můžete přečíst zde:
Hejtmy
  12. 3. 2011, 20:35
Havlova esej z roku 1978 je minimálně velmi přesnou a jak se v budoucnu ukázalo i pravdivou analýzou toho, jak tehdejší komunistický režim fungoval a jak se k němu lidé stavěli.