Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Karneval revoluce

60%
3 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Karneval revoluce

Podtitul: Střední Evropa 1989


Originální název: A Carnival of Revolution

Nejnovější vydání:
BB art - 2005
ISBN: 80-7341-562-3
Počet stránek: 390
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 2x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
BB art (2005) 80-7341-562-3 390

Americký historik, profesor evropských dějin na Coloradské univerzitě, se ve své práci věnuje pádu komunismu v zemích Střední Evropy v roce 1989 a zasazuje je do kontextu událostí, které mu předcházely. Podle něj byly události vyvrcholením veřejných vystoupení nových hnutí, která probíhala v předcházejících třech a půl letech. Je to strhující příběh hudebníků, výtvarníků a herců pouličního divadla, kteří podvraceli tradice a státní moc; příběh mladých společenských hnutí, jež se v osmdesátých letech objevila v Polsku, Východním Německu, Československu, Maďarsku a v částech Jugoslávie a Sovětského svazu.
Kenney tvrdí, že tato hnutí působila už dlouho před glasností. Některá protestovala proti vojenské nebo enviromentální politice. Jiná usilovala o ožití národních tradic nebo se snažila pomáhat lidem na okraji společnosti. Mnohá překračovala zamčené hranice, aby se setkala se svými protějšky v sousedních zemích. A všechna přemáhala strach a apatii a vyváděla lidi do ulic. Výsledkem byla revoluce odlišná od předchozích: nenásilná, neukázněná, dokonce bezstarostná, ale také s nezlomně politickým zaměřením – revoluce, která ve vzrušujících událostech let 1988 a 1989 přeskakovala z jedné země do další.
Dílo je založené na dvou stovkách rozsáhlých rozhovorů, uskutečněných ve dvanácti zemích a na písemnostech v šesti jazycích, a patří k těm nezasvěcenějším a nejpřesvědčivějším pohledům, které kdy byly uveřejněny o historickém milníku, jenž označuje začátek naší doby. Do češtiny přeložila Petruška Šustrová. (Založil/a: Soffie)

(více)  

Štítky

více  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace