Veřejná růže

Veřejná růže
Originální název: La rose publique

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1964)

Sbírka obsahuje celkem 19 básní psaných volným veršem a jednu báseň v próze (Za jednoho velmi chladného odpoledne). Převážnou část básní tvoří milostná lyrika. Ústřední téma ženy jako motivu erotické touhy je pojednáno v mnoha variacích, v nichž je vynalézavě uplatněna surrealistická metoda volného proudu asociací a řazení obrazů. Časté je spojení tématu ženy s motivem krajiny, ve shodě s názvem sbírky se najednou uplatňuje i asociativní vazba žena - růže. Dominantní tendence tělesné lásky vystupuje v celé škále žádostí od polibku až k vrcholnému milostnému splynutí v křehkých i vášnivých, ale vždy výsostně poetických obrazech.

Závěrečná báseň sbírky Man Ray, z oddílu Týmiž slovy je věnována významnému surrealistickému malíři a fotografovi.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Dadzi)

MsAndy
  23. 5. 2016, 20:56
Básně jsou téměř všechny lyrické, takže je velmi obtížné je číst a ještě obtížnější jim porozumět. Kniha mi nepřinesla nic nového.