Šaman

Originální název: Šaman

Akropolis - 2006
ISBN: 80-86903-28-1

Akropolis (2006) 80-86903-28-1 142

Jedna z nejznámějších a vedle Invalidních sourozenců asi jedna z nejvíce ceněných Bondyho próz (samizdatově poprvé roku 1976) je vybudována na reáliích pravěké, neolitické společnosti, jíž však prorůstají prvky soudobého policejního „komunistického" státu. Na osudech stárnoucího „šamana", tedy jakéhosi duchovního vůdce tlupy, se odráží pervertovanost doby: kompromisnictví, zvůle mocných, manipulace lidmi, snaha přežít na úkor bližního: „ďáblův svět", v němž již není naděje na obrat k lepšímu, na východisko, na uchování morálních hodnot. Již I. M. Jirous kdysi poukázal na skutečnost, že ústřední postava je stylizovaným autorovým autoportrétem, v němž se sebeobžaloba mísí s apologií. Šaman je mj. jednou z mála Bondyho próz, doplněných též ad hoc psaným cyklem básní, tedy dílem, v němž je překračován rozpor mezi „didaktickou" epikou a „autokonfesní" lyrikou. Dílo vychází poprvé v nezkrácené, necenzurované podobě. Ediční příprava Martin Machovec.

ForFreedom
  17. 5. 2011, 18:19
Bondy byl vynikající spisovatel a zajímavý člověk - podle mě na poli české literární scény vyplnil místo, které tu do té doby skálopevně zelo prázdnotou. Šaman je dobrá kniha, Bondy byl experimentátor, mísí své čistě společensky přízení úvahy s filozofickými výšinami morálních hodnot a svojí apologií o své postavě v nevybíravé době, tak že ten útlý svazek působí komplexně a zajímavě - obzvlášť dnešní doba z něj může stále čerpat...
cunicekb
  9. 9. 2012, 19:44
Šaman jistě vynikající dílo, avšak hvězdu musím strhnout z důvodu svého subjektivního pocitu. Knížku jsem totiž nedočetla. A důvod? Přesto, že se mi velmi líbilo téma i zpracování - tak zkrátka skalpování a jiné mordy mi nedělaly dobře. Třeba se jednou překonám a knihu konečně dočtu.
Margret
  15. 1. 2012, 12:55
Šamana jsem přečetla na posezení a jsem si jistá, že jsem ho nečetla naposledy. Naprosto přímý popis Bezpečnosti a režimu bez žádných jinotajů mi skvěle přiblížil soudobou náladu, kterou jsem nezažila a kterou, pokud mi ji někdo "na férovku" nevykreslí, asi nemám šanci pochopit. Zasazení do pravěku se povedlo.