Krev a voda

Originální název: Blood and water

Naše vojsko - 2010
ISBN: 978-80-206-1141-3

Naše vojsko (2010) 978-80-206-1141-3 248

Toto je příběh odvahy, vytrvalosti a hrdinství příběh jedné z nejsmělejších a nejvytrvalejších akcí druhé světové války. Nejtajnější snaha Spojenců zabránit Hitlerovi, jehož vědci v roce 1938 objevili štěpení jádra atomu, v získání atomové bomby. Tato poutavá sága odkrývá čtyři pokusy, které byly podniknuty pro zničení vodní elektrárny v nepřístupné horské oblasti jižního Norska, kterou zabrali Němci na jaře 1940. Norsk Hydro byla největší výrobce deuteria oxidu (těžké vody) na světě, životně důležité složky pro výrobu atomové bomby. Dan Kurzman vykresluje tyto náročné operace od prvního odvážného útoku ze vzduchu, při kterém bombardéry Halifax táhly kluzáky se 34 britskými commandos. Tato akce se ukázala být sebevražednou. Při druhém pokusu překazit Němcům sestrojení atomové bomby byli na padácích vysazeni commandos, kteří pronikli do továrny, rozmístili nálože a podařilo se jim i v pořádku Němcům zmizet. Způsobené škody byly nedostatečné, aby dokázaly vyřadit Norsk Hydro. Následovalo soustředěné bombardování, ale také s malým účinkem. V zimě 1944 unikla zpráva, že Němci plánují vyvézt zařízení továrny a kanystry s těžkou vodou z Norska. Spojenci ihned pověřili odboj, aby během cesty do Německa zničil zásilku na trajektu. (Založil/a: Antonín)