Tyrolské elegie

Tyrolské elegie Originální název: Tyrolské elegie

Tribun EU - 2009
ISBN: 978-80-7399-846-2

Tribun EU (2009) 978-80-7399-846-2 157
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1956)

Název elegie (tj. nářek, žalozpěv) je ironickou nadsázkou; dílo je humorným a satirickým popisem Havlíčkova zatčení a internace v Brixenu v Tyrolsku. Kritizuje policii, společenský systém. Používá skutečných jmen a příhod (např. příhoda o zatčení, kdy se splašili koně, a Havlíček sám je musel krotit). Skládá se z devíti zpěvů. Objevují se zde satirické, lyrické a ironické prvky. Celé dílo je psáno v pravidelných rýmovaných čtyřverších. (Založil/a: Thingol)

Anael
  20. 5. 2014, 23:43
Velmi vtipná a skvěle napsaná satira, která vystihuje dobu bachovského absolutismu. Dobu, kdy se nepohodlné osoby odsouvaly pryč, aby neukazovaly pravdu, o které se stejně vědělo.
lensha95
  13. 1. 2013, 22:31
Jednoduchá, vtipná satira. A ačkoliv nejsem zrovna příznivcem poezie, tohle se mi příjemně četlo. Žádné znechucení z povinné četby.
Mariana.
  6. 8. 2012, 14:02
75%? Tak to je dle mého názoru neskutečně podceněné. Ono .. k tomu asi ale člověk musí mít určitý typ humoru. Já se smála od začátku do konce. Povinná gymnaziální četba se asi skoro žádnému rebelantskému gymplákovi číst nechce. A když si svého oblíbeného autora vytáhla na maturitě, často jsem ho citovala. I černé ovečce musely paní učitelky dát za 1 a ten den nejen ony =D. A když mi tehdy během přípravy bylo špatně.. brala jsem si právě tyto Tyrolské elegie. Myslím, že se snad dobře může číst každému a někteří v ní najdou pod řádky ještě více.. A jeho sarkasmus je dodnes platný..//
"Ach ty vládo, převrácená vládo!
Národy na šňůrce vodit chceš,
ale čtyřmi koňmi na opratích vládnout nemůžeš."

"A žandarmům že nařídil, ať mě hodně nutí,
Kdybych nechtěl ze skromnosti přijmout jeho nabídnutí."
...
„že už musí ten hloupý zvyk mít, že nemůže ŽANDARMŮM s flintami pranic odepřít" //

Takže všem kdo jsou ochotni poslouchat... K.H. Borovský JE BRILANTNÍ! :)
inhalium
  10. 5. 2013, 15:36
Ale tak hlavně, že má Havlíček anglickýho buldoka. Hlavně že to.
Zmlknul, až když po něm hodil zákoník.
Alduin
  29. 4. 2014, 18:08
Zajímavé dílo ze zajímavé doby. Autor se asi hodně ve vězení nudil, stejně jako ostatní věznění spisovatelé. Celkově mě to moc nenadchlo, bylo to sice čtivé a jak jsem již už napsal, má určitou výpovědní hodnotu, ale je tak nějak prázné...
Luci-ye
  26. 11. 2011, 12:50
Těchto devět slok se četlo příjemně, pobavilo mě hození římského zákoníku psovi pod postel, ale i rozmluva s kostelem. Rovněž jako jízda do Brixenu...Byť příliš poezii nemusím (i když je epická), tato je povedená.
Alfie16
  27. 6. 2011, 9:27
Pěkná satirická báseň, kterou psal Havlíček v opravdu nelehkých časech... Krátké, ale poměrně výstižné dílo tehdejších poměrů v naší zemi. Sice mi tam něco k dokonalosti chybí, ale přesto to pro mě je vysoce nadprůměrné dílo.
dreadie
  11. 4. 2014, 14:42
Opět se mi potvrzuje, že jsem barbar. Poezie není můj šálek kávy a ani v podání všemi opěvovaného Borovského se nic nezměnilo. V rámci povinné četby s nechutí přelouskáno.
Lishaak
  5. 6. 2016, 12:30
Jedna z nejlepších knih k maturitní četbě, hezky se čte a rozhodně nenudí. Podle hodnocení hodně podceňovaná kniha.