Originální název: Není římského lidu

ISBN: 80-7217-217-4

Jota (2003) 80-7217-217-4 516
Knižní klub (1993)
Československý spisovatel (1969)

Uhrančivý historický román z doby císaře Nerona. Hlavním hrdinou je kromě císaře samotného básník Petronius, soudce krásy na Neronově dvoře. Příběh vášní, vražd, intrik, násilí a lásky se čte jedním dechem a patří k těm skvělým dílům, které nám prostřednictvím strhujícího příběhu dokáží přiblížit dobu dávných kultur. (Založil/a: Thingol)

ROB33
  28. 12. 2014, 16:49
Kniha je napsána s obdivuhodnou lehkostí a citem. Císař Nero, krutovládce a šílenec, nepřítel římského lidu, i kvůli své pomatenosti nechá podpálit celý Řím a postupně odstraní všechny své blízké. Nad vším vyčnívá postava Petronia, Arbitra či Soudce krásy. Z počátku obdivovaný a všemi respektovaný, později nenáviděný, především díky své dokonalosti. Nemohu jinak hodnotit než plným počtem bodů, zároveň se těším na další knihy od této skvělé vypravěčky.
Sedmikráska
  17. 7. 2011, 12:33
Tak teď jste mě nahlodali. Četla jsem pár knih od Loukotkové, líbily se mi všechny, navíc historické romány z období Starého Říma mám moc ráda. Nicméně Není římského lidu jsem četla až po Navzdory básník zpívá a ještě jedné další knize a přišlo mi, že ve srovnání s nimi je na této knize znát, že jde o prvotinu. Sloh je někdy příliš stručný až strohý ve srovnání s květnatostí těch dalších knih. Dějově se mi kniha moc líbila a Petronius byla sympaticky vykreslená postava. Hodnotit tedy zatím nebudu, abych neublížila nebo nepřidala .. až si ji třeba přečtu znovu, a budu mít jasněji. ;)
RedDuck
  16. 3. 2012, 17:14
No ač prvotina tak se mi jednoznačně líbila nejvíc. Možná je to tak trochu i díky tomu že kniha prakticky pokračovala kde slavný historický román Grapese skončil a tak se pohled na dobu bral zase z jiného úhlu. Samotná historická doba či detaily tehdejšího života zde nejsou tak v popředí jako hlavní postavy, vztahy a intriky mezi nimi. Mnohé pasáže jsou velmi silné a rád jsem si je přečetl napodruhé.
slide
  25. 8. 2010, 19:33
Ano , opět jedna z knih která si myslím zaslouží plný počet bodů. Jak píše Petras , určitě ani já ji nebudu číst naposledy , ale naopak se k ní velice rád vrátím
RikaAkira
  19. 10. 2011, 22:40
Historickým románům (a už vůbec ne z téhle slavné éry) nefandím a jak by řekl kamarád knihomol - "To psala ženská, fuj". A přece už tuhle knížku, k níž mě vlastně až v nouzi dohnal hlad po písmenkách, čtu podruhé a musím znovu a znovu, odstavec za odstavcem, obdivovat autorčin sloh, obraty, přirovnání, jazyk. Příběh je tak poutavý, že všechny události (oproti mým obvyklým rešeršním tendencím) beru bez jakéhokoliv dalšího šťourání jako fakt (prostě opravdu nemám ráda dějepis - i když se mi to možná v nějaké debatě vymstí :D). A pokud se mi pod tlapy náhodou (v knihovně vždycky přese všechny poznámky zapomenu, co jsem tam chtěla :D) dostane jiná její kniha, už nezaváhám.
Cracky
  6. 8. 2015, 21:40
Parádní, lehké čtení s napínavým příběhem. Co však musím vyzdvihnout, tak je hlavní postava básník Petronius - toho si snad nejde neoblíbit, lepšího průvodce příběhem snad J. Loukotková nemohla vymyslet..
Janiska
  26. 4. 2011, 11:33
První kniha, kterou jsem od J. Loukotkové četla. Byla to jasná volba, jelikož mám ráda historické romány z obodbí starého říma. Výborně se četla, styl psaní byl zajímavý, nenudný, obohacující. Taktéž jsem si užívala pasáže s Petroniem, jehož postava mi učarovala. Také se k ní v budoucnu někdy vrátím a osvěžím si v paměti krásu Petronivých zahrad i jeho snahu o lepší Řím.
optimistick
  2. 2. 2012, 11:00
Přesně tak, mohu jen souhlasit s přecházejícími komentáři. Tato kniha se mi dostala náhodou do ruky a byla jsem velmi spokojená. Nádherně vykreslený Řím v čele s císařem, k tomu jako hlavní hrdina Petronius a přesně všechno to, co k tomu a té době patří. Intriky, otravy, sebevraždy a tak to má a mělo vypadat.
Veronika83
  25. 9. 2013, 10:19
Dobře napsaná a velmi poutavá kniha, ovšem jeden bod jsem musela strhnout za drobné historické nepřesnosti.
eurydika
  25. 8. 2010, 14:30
Úžasná knížka, s nádherně vykreslenými postavami. Nejvíc jsem si uživala pasáže s Petroniem, arbitrem krásy. Veškeré pletichy, pomluvy, zákeřnosti, co se v knize dějí člověk zhltne jedním dechem :-)
petras_09
  12. 8. 2010, 22:04
Fantastická kniha. Četla jsem jí snad dvacetkrát. A rozhodně to nebylo naposled. Petronius je prostě úžasný. Dokonce jsem o ní vyprávěla i u maturity.